Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie Ruchu Narodowego z Nowego Sącza oskarżają sądecki szpital o dyskryminację osób niezaszczepionych

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
W sądeckim szpitalu dyskryminowane są osoby, które nie przyjęły szczepienia? Tak twierdzą członkowie Ruchu Narodowego w Nowym Sączu, którzy zdecydowali się złożyć skargę na sądecki szpital do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem szczepienia są dobrowolne, a względem tych, którzy się nie zaszczepili nie powinno się wyciągać konsekwencji, co w sądeckiej lecznicy ich zdaniem ma miejsce. Domagają się też wyjaśnień rady powiatu, która nadzoruje szpital.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

- W wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszym uzgodnieniu z kierującym oddziałem lub lekarzem dyżurnym istnieje możliwość odwiedzin chorego przez osobę niezaszczepioną wyposażoną w środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki oraz fartuch barierowy) w które osoba powinna wyposażyć się we własnym zakresie- to zapis regulaminu odwiedzin osób leczonych w sądeckim szpitalu, który wzbudził kontrowersje.

Zdaniem przedstawicieli Ruchu Narodowego w Nowym Sączu sądecki szpital zapisem tym dzieli pacjentów na lepszych (zaszczepionych) oraz gorszych (niezaszczepionych). Osoby zaszczepione mogą bowiem odwiedzać pacjentów nie tylko w sytuacjach wyjątkowych.

- Na mocy tych zasad osoby niezaszczepione będą dopuszczane do odwiedzin tylko w wyjątkowych sytuacjach. O tym, kiedy sytuacja jest wyjątkowa decyduje lekarz kierujący oddziałem lub dyżurny - czytamy w regulaminie.

Dalej jest mowa o tym, że co do zasady są to sytuacje związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia.

- W naszej opinii, to coś niebywałego. Dopiero wtedy, gdy pacjent umiera lub jest w stanie terminalnym ma prawo zobaczyć swoich bliskich. W Gorlicach nie ma takich zasad. - komentuje Wojciech Jaskółka z sądeckiego Ruchu Narodowego.

Jak sytuację komentuje dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu?

- Naszym celem - i to chcemy podkreślić - nie jest utrudnianie dostępu do leczonych, ale zapewnienie im bezpieczeństwa zdrowotnego w czasie realnego zagrożenia epidemią. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi kierownicy podmiotów leczniczych są zobowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych - wyjaśnia Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa sądeckiego szpitala.

Dodają również, że są szpitalem publicznym, który funkcjonuje w określonych realiach formalno-prawnych i zobowiązany jest wdrażać rekomendacje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego 

- Na przestrzeni kilkunastu miesięcy pandemii i otrzymaliśmy dziesiątki różnych wytycznych pochodzących od wielu instytucji - zaznacza Latacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska