Boże Ciało. Co to za święto?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem oraz "Świętem Eucharystii", po raz pierwszy obchodzona była w Leodium (Belgia) w 1246 roku. Nastąpiło to na pamiątkę objawień bł. Julianny z Cornillon, której Jezus miał przekazać, że w kalendarzu kościelnym brakuje święta ku czci eucharystii. W Polsce świętowanie Bożego Ciała zapoczątkował biskup Nanker na synodzie w Krakowie w 1320 roku.
Charakterystyczną tradycją obchodów Bożego Ciała są procesje prowadzone do czterech ołtarzy (przy których czytane są fragmenty Ewangelii dotyczące Eucharystii), podczas których przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na końcu udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne. W procesji często biorą udział dzieci ubrane w stroje ludowe, których zadaniem jest posypywanie drogi płatkami kwiatów.
Kiedy wypada Boże Ciało 2022?
Boże Ciało to święto ruchome, które obchodzone jest 60 dni po Świętach Wielkanocnych. W tym roku Boże ciało wypada 16 czerwca. Stanowi ono dopełnienie Wielkiego Czwartku, kiedy to chrześcijanie wspominają ostatnią wieczerzę. Stąd wynika fakt, że Boże Ciało obchodzimy w czwartek.
Boże Ciało świętem nakazanym? Czy trzeba iść do kościoła?
Święta nakazane to uroczystości liturgiczne w Kościele katolickim, podczas których wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa należy do świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy powinni w Boże Ciało pójść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej. Brak udziału jest bowiem równoznaczny z popełnieniem grzechu.
Co ważne: wierni mogą obowiązek uczestniczenia we mszy św. wypełnić dzień przed Bożym Ciałem.
Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).
