https://gazetakrakowska.pl
reklama
Głosowanie zakończone
Plebiscyt: 100 WPŁYWOWYCH KOBIET

Wpływowa Kobieta Polski 2024



Od redakcji:


Nominowana za prowadzenie sieci szkół i przedszkoli oraz widoczny wkład w rozwój edukacji na Dolnym Śląsku. Pani Daria od lat zaangażowana jest w lokalne sprawy społeczne.



____________



Jestem założycielką, menedżerką i dyrektorką szkół, przedszkoli i żłobków niepublicznych w Bielawie, Świdnicy, Dzierżoniowie i Smolcu. Jestem prezeską Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Ananas i finansuję zajęcia z psychologiem dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym w kryzysie psychicznym, organizatorką ogólnopolskiej akcji Stop depresji, samobójstwom dzieci i młodzieży. Jestem nauczycielem dyplomowanym, germanistą i menedżerem oświaty. Ukończyłam studia podyplomowe w zakresie: Organizacja i Zarządzanie „Menedżer w oświacie”, Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Organizacja i zarządzanie oświatą, Tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język niemiecki, Podyplomowe kształcenie nauczycieli języka niemieckiego, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika).

Jestem założycielem i współzałożycielem niepublicznych placówek edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia: żłobki, przedszkola, szkoła podstawowa, szkoła branżowa, liceum ogólnokształcące w 4 lokalizacjach (Bielawa, Dzierżoniów, Świdnica, Smolec). Oświatą niepubliczną zajmuję się od 25 lat i tak długo pełnię funkcję dyrektora. Jestem dyrektorem Filii Instytutu Studiów Podyplomowych w Bielawie Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznej w Warszawie - Konsorcjum Uczelni Wyższych Varsovia, przyczyniam się do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli na lokalnym rynku. Zarządzam Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną MENTOR w Bielawie. Jestem prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom ANANAS, w którym otaczamy wsparciem dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Jestem zwolenniczką szkoły uczącej się i uczenia przez całe życie. Moja firma to wspólny mianownik prywatnych placówek edukacyjnych kształcących od żłobka do... bez limitu wieku. Zarządzam oświatą od 25 lat, początkowo wynikało to z braku zgody na publiczny system edukacji, który nie dawał dostatecznej szansy na holistyczny, indywidualny rozwój dzieci i młodzieży, ale też kadry pedagogicznej, która powinna nadążać za wymaganiami współczesności. Chciałam zmienić stereotypy i sądzę, że mi to nieźle wychodzi. Jednocześnie prowadzę działalność charytatywną wspierającą dzieci i młodzież, potrzebujących wsparcia psychologicznego i materialnego. Potrafię planować, osiągam założone cele długoterminowe, nie zniechęcam się, nie poddaję przeciwnościom losu. Mam odwagę i nadzieję, że mi jej nigdy nie zabraknie. Wolny czas - zdarza się. Lubię jak jest intensywny. Ładuję akumulatory zwiedzając świat, smakuję życie w innych perspektywach. Czasem to spełnienie jest na wyciągnięcie ręki, teatr, rower, narty. Jako Mrs. Poland International 2023 reprezentowałam Polskę w USA w Tennesee. Jako ambasadorka wspierania psychicznego dzieci i młodzieży.


  • Kliknij i odwiedź stronę internetową


____________


Rozmowa:



Jest Pani inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. A kto był lub co było dla Pani takim wzorem, inspiracją?


Zawsze inspirowały mnie kobiety, które same zakładały firmy i nimi dobrze zarządzały oraz znane kobiety w polityce międzynarodowej. Co w męskim świecie jest zawsze trudniejsze. Tym bardziej podziwiałam ich drogę na szczyt.


Czy zawsze była Pani osobą odważnie realizującą swoje życiowe założenia? Co Pani w tym pomagało? A może przestała Pani bać się sięgać po swoje marzenia i walczyć o swoje wartości w konkretnym momencie życia? Jeśli tak, jaki to był ten punkt przełomowy?


Im więcej robiłam, działałam, wyróżniałam się i osiągałam, tym więcej miałam nieprzychylnych osób na swojej drodze. Tego nie przewidziałam. Często ustępowałam w imię poprawy relacji. Ale w końcu przestałam się tym przejmować. Dostrzegłam to, żeby nie narzekać, że ma się pod górę, kiedy idzie się na szczyt i chce się więcej.


Co w obecnym świecie może być, według Pani, siłą napędową pozytywnych zmian – w wymiarze osobistym, społecznym?


Zawsze wspierałam kobiety, ponieważ mają trudniej i wciąż są inaczej wychowywane niż mężczyźni. Często tkwią w relacjach toksycznych i mają nadzieję, że dla dobra np. rodziny czy relacji zawodowych muszą to wytrzymać. Otóż nie muszą. Znam to z autopsji i znalazłam w sobie siłę, żeby wiele zmienić w swoim życiu 8 lat temu, ponieważ mam tylko jedno. Często inicjuję dyskusję odważnych sprawach społecznych.


Dlaczego potrzebujemy głosu i siły kobiet wpływowych – liderek zmian, idei, działań w różnego rodzaju środowiskach, dziedzinach?


Ponieważ zmiana jest kobietą. Kobieta wiele zniesie, ale jak znajdzie wsparcie innych kobiet, odzyska utracone siły to nie cofnie się przed działaniem dla siebie i dla innych. Ważne, żeby pokazać kobietom, że mogą też być dobre i wyrozumiałe dla siebie, a także pomagać innych. Jako prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Ananas oraz menedżerka oświaty, wspieram osoby w kryzysie psychicznym fundując bezpłatne konsultacje z psychologiem. Zanim będzie za późno. To ważne, żeby dbać o sprawy naszej społeczności. I mieć wsparcie innych kobiet.