Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne Niepołomice, czyli co zniknęło z miasta na zawsze. Archiwalne zdjęcia

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kolejka na Rynku,  lata 80. XX w.  W XXI w. „ogonek” (ale o wiele mniejszy) uformował się raz: do magistratu, gdy prowadzono zapisy na solary z Programu Szwajcarskiego
Kolejka na Rynku, lata 80. XX w. W XXI w. „ogonek” (ale o wiele mniejszy) uformował się raz: do magistratu, gdy prowadzono zapisy na solary z Programu Szwajcarskiego archiwum UMiG Niepołomice
Takich Niepołomic już nie ma, przetrwały tylko na zdjęciach

Powrotu do niektórych „pamiątek” z dawnych lat (np. wszechobecnych na przełomie lat 70 i 80. minionego stulecia kolejek przed sklepami) nie chce nikt, nawet ci którzy po latach wspominają je z sentymentem. Były i takie obiekty, czy miejsca, których ubytek z miejskiego krajobrazu, boli mieszkańców do dziś. Tak jest np. z urkoliwym gankiem, który dziesiątki lat zdobił budynek przy ul. Bocheńskiej 1 (kiedyś mieściła się tam jedna z pierwszych w mieście aptek). „Rozebrano ganek, budynek stracił duszę” - komentują mieszkańcy.

Z Puszczy Niepołomickiej zniknął - na początku obecnego stulecia - ośrodek wypoczynkowy „Krakowianka”, miejsce gdzie odbywały się także koncerty i inne huczne plenerowe imprezy.Nie ma już restauracji „Zamkowa” słynnej z wątróbki drobiowej i śledzi po japońsku. Ten obiekt stał się historią w latach 2010-2011. Dziś w jego miejscu stoi Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa.

Żołnierze 2 Dywizjonu Pociągów Pancernych stacjonowali w Niepołomicach w latach 1928-1939. Ich baza, w której było m.in. także oficerskie kasyno mieściła się przy ul. Grunwaldzkiej. Stał tam również pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, którego losy do dziś owiane są tajemnicą. Wiadomo, że postument został rozebrany podczas wojny. I na tym koniec. Dalsze dzieje pomnika to już domysły.

Zaś powstała w XIX wieku Fabryka Wimmerów - cegielnia i wytwórnia dachówek - była przed około 100 laty tak słynna, że znalazła się na pocztówkach z „Pozdrowieniami z Niepołomic”. Fabryki od dawna nie ma, ale wyprodukowane tam na przełomie XIX-XX wieku dachówki i cegły do dziś można odnaleźć w murach i dachach miejskich budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawne Niepołomice, czyli co zniknęło z miasta na zawsze. Archiwalne zdjęcia - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska