Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Przesuń zdjęcie palcem
1921 - TRZY RAZY JUŻ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE...

Derby Krakowa na jubileusz, czyli jak to wyglądało w historii zmagań Cracovii z Wisłą

1921 - TRZY RAZY JUŻ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE

W 1918 roku Polska wybiła się na niepodległość. W 1921 roku doszło zatem do pierwszych jubileuszowych derbów Krakowa już w wolnym kraju. A potykano się w tym właśnie roku 15-lecia krakowskich klubów aż trzykrotnie. Najpierw 10 kwietnia w ramach 1. kolejki klasy A gospodarzem była Wisła, ale grano na stadionie Cracovii, bo wiślacy wciąż nie mieli jeszcze swojego obiektu. Górą były „Pasy”, które wygrały 3:0, a prawdziwym bohaterem derbowego starcia okazał się Józef Kałuża (na zdjęciu), autor hat-tricka. Legendarny piłkarz Cracovii na listę strzelców wpisywał się w minutach: 9, 75 i 76.
W kolejnym starciu, do którego doszło 5 czerwca w ramach 5. kolejki klasy A, dominacja Cracovii była jeszcze większa. „Pasy” tym razem w roli już formalnego gospodarza, wygrały aż 5:0! I znów mieliśmy hat-trick. Tym razem w wykonaniu Bolesława Kotapki. Dwa trafienia dorzucił niezawodny Kałuża.
Trzeci mecz w 1921 roku, zorganizowano z okazji obchodów jubileuszu 15-lecia Wisły. Znów grano na Cracovii, a wiślacy powoli, powoli odbudowywali swoją siłę po wojennej zawierusze, w czasie której - przypomnijmy - Wisła zawiesiła swoją działalność, bo znaczna część piłkarzy poszła na front. 9 października 1921 roku jako pierwszy do siatki trafił Henryk Reyman w 28 min. Wyrównał po przerwie Zygmunt Chruściński w 69 min i mecz zakończył się remisem 1:1. Co ciekawe, „Pasy” grały już wtedy w dziesiątkę, bo dosłownie chwilę wcześniej z boiska za krytykę sędziego wyleciał Józef Kałuża.