Dobry pracodawca czyli jaki? Pod lupą: Philip Morris w Krakowie

Materiał informacyjny PMPL
Ostatnie 25 lat to czas wielkich zmian, które działy się na naszych oczach w całym kraju – dotyczyły one także świata biznesu w wymiarze zarówno krajowym, jak i lokalnym. Philip Morris, działający na polskim rynku od ponad ćwierćwiecza, obecnie jest w trakcie największej w swojej historii transformacji, przekształcając się w firmę technologiczną, działająca w oparciu o nowe technologie i skupioną na tworzeniu przyszłości bez dymu. Firma daje możliwość zatrudnienia ponad 7 tys. osób w Polsce. W stolicy małopolski znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz fabryka, będąca największym centrum produkcyjnym Philip Morris International w Europie, a jednocześnie jednym z największych na świecie. Firma od wielu lat jest również głównym płatnikiem podatku CIT w regionie małopolskim oraz jednym z kluczowych pracodawców, który oferuje zarówno aktualnym, jak i przyszłym pracownikom ciekawe rozwiązania oraz benefity.

Jak wynika z danych stowarzyszenia ASPIRE, organizacji zrzeszającej firmy z sektora usług wspólnych, w Krakowie działa już ponad 230 przedsiębiorstw z branży usług biznesowych i IT, a zatrudnienie szacowane jest na ponad 100 tys. osób. Kraków jest zatem ważnym punktem na biznesowej mapie Polski, a pracodawcy, którzy mają tu swoje siedziby oferują pełen wachlarz ciekawych rozwiązań pro-pracowniczych, po to, aby z jednej strony zatrzymać u siebie najlepszych specjalistów, a z drugiej – pozyskać z rynku kolejnych.

Długa lista benefitów…i coś więcej

Opieka zdrowotna, ubezpieczenie na życie, przyzakładowe przedszkole czy pracownicza stołówka z dofinansowaniem – na to wszystko mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w Philip Morris w Krakowie. Firma jednak idzie o krok dalej i wprowadza programy oraz narzędzia wspierające realizację strategii opartej na równości i różnorodności oraz będące odpowiedzią na realne potrzeby pracowników. Jednym z dobrych przykładów jest program „Szczęśliwi rodzice” – Happy Parents, stworzony specjalnie z myślą o pracujących rodzicach. Osobom wracającym do pracy z urlopów rodzicielskich zapewniono „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. W jaki sposób? W spółkach Philip Morris w Polsce rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. W 2021 r. przyszedł czas na drugą, bardziej rozbudowaną odsłonę programu, dzięki której panom jest znacznie łatwiej niż dotąd podjąć decyzję o urlopie ojcowskim. Firma oferuje bowiem ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość uzyskania dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełnych osiem tygodni.

Znaczenie międzypokoleniowego dialogu

Sylwetka polskiego pracownika ma coraz bardziej dojrzałą twarz - tak wynika z prognozy ludności na lata 2014-2050. Na polskim rynku pracy coraz częściej spotykają się przedstawiciele 4 różnych generacji, a ta międzypokoleniowa współpraca staje się wyzwaniem i jednocześnie szansą dla samych pracowników oraz dla pracodawców. Podobnie sytuacja wygląda w szeregach Philip Morris – w tym w krakowskiej fabryce. Organizacja stawia jednak na różnorodność oraz wprowadza narzędzia, które ten międzypokoleniowy dialog mają ułatwić. Za skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału różnych pokoleń w organizacji został w tym roku wyróżniony Philip Morris w Polsce – spółki Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. i Philip Morris Polska S.A., jako pierwsze w kraju otrzymały certyfikat „Pracodawcy Dialogu Pokoleń” będący potwierdzeniem skutecznego zarządzania wiekiem w organizacji. Do firmy chętnie dołączają osoby dopiero co wkraczające na rynek pracy - stażyści, a z drugiej strony celebrowane są okrągłe rocznice pracowników, którzy są z nią związani od 20, 30, a nawet 50 lat - w tym roku obchodzono 50-lecie pracy jednego z członków zespołu krakowskiej fabryki.

Równość i różnorodność – siła, która napędza firmę i pracowników

Firma aktywnie działa również w obszarze wyrównywania szans - i płac, czego przykładem jest przyznany globalnie Certyfikat Równych Płac. PMI po raz drugi od 2019 r. został certyfikowany przez niezależną szwajcarską Fundację EQUAL-SALARY. Ponowna certyfikacja potwierdza, że firma płaci swoim pracownikom jednakowo za jednakową pracę, bez względu na płeć, na ponad 90 rynkach. Philip Morris dba również o równość płci w rekrutacjach, a także o reprezentację kobiet na stanowiskach managerskich (już ponad 40 % globalnie i 45% kobiet w Polsce znajduje się na takich pozycjach). Mimo osiągnięcia jednego z założonych celów, organizacja nie ustaje w staraniach i wyznacza kolejne ambitne kierunki w drodze do budowania równościowego środowiska. Mowa o 35% udziale kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych do 2025 r. Posiadanie zróżnicowanej kadry pracowniczej jest bowiem kluczowym elementem w trwającym właśnie procesie transformacji. Nowy cel świadczy też o dążeniu firmy do ciągłej poprawy reprezentacji płci.

Dobre i odpowiedzialne sąsiedztwo

W grudniu 2020 krakowska fabryka należąca do spółki Philip Morris Polska S.A.(PMPL), jako druga firma w Polsce, uzyskała certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS) po pełnym audycie organizacji certyfikującej. Certyfikat AWS potwierdza, że firma odpowiedzialnie zarządza zasobami wodnymi, utrzymując zrównoważony bilans wodny na terenie, gdzie prowadzi produkcję i chroni zasoby cennego surowca. Proces certyfikacji opiera się na międzynarodowym standardzie zarządzania zasobami wody w sposób przejrzysty i we współpracy z lokalnymi partnerami. W krótkim czasie udało się znacząco zredukować zużycie wody. Od roku 2019 tylko w jednym z działów PMPL zmniejszono zużycie wody o ponad jedną piątą. Kolejne założenie jest takie, że do 2030 roku wszystkie fabryki Philip Morris International na całym świecie nie będą zostawiały śladu węglowego. Mają się stać tzw. fabrykami ‘zero carbon-footprint’. Przyjazna środowisku transformacja obejmuje również fabrykę w Krakowie. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest wpisana w DNA firmy, dlatego Philip Morris dokłada wszelkich starań, aby włączyć zrównoważony rozwój do każdego aspektu swojej działalności. Jako producent, Philip Morris jest również odpowiedzialny za zarządzanie produktem, dlatego ogranicza zaśmiecanie planety tworzywami sztucznymi. Firma zmniejszyła o 93% zawartość tworzyw sztucznych w opakowaniach urządzeń IQOS poprzez zastąpienie plastikowych tac – tacami z pulpy drzewnej. Poszerzając portfolio produktów bezdymnych, firma chce odegrać istotną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym, wykorzystując w produkcji materiały, które można poddać recyklingowi. Podstawą programu recyklingowego jest inicjatywa znana jako CIRCLE (Centralna Inspekcja i Recykling w Gospodarce Obiegu Zamkniętego), wdrożona aktualnie na 3 rynkach i testowana w kolejnych. To inwestycja, którą PMI ponosi na rzecz zbierania i recyklingu zużytych urządzeń do podgrzewania tytoniu. W przyszłości każde takie urządzenie będzie można zwrócić po zużyciu i poddać recyklingowi, zgodnie ze standardami branżowymi w każdym kraju, w którym Philip Morris sprzedaje swój produkt. W roku 2018 powstały dwa centra recyklingu: w Europie i w Azji, zapewniające recykling urządzeń zgodnie ze najlepszymi praktykami w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dobry pracodawca czyli jaki? Pod lupą: Philip Morris w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie