Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie ptaków zimą. Jak i czym dokarmiać ptaki w karmniku podczas zimy? Czy można robić to cały rok? 10.02.22

oprac.: Anna Nowak
Dokarmiając ptaki, należy robić to regularnie przez całą zimę
Dokarmiając ptaki, należy robić to regularnie przez całą zimę Fot. Pixabay
Za oknami powoli zaczyna robić się coraz chłodniej, w nocy temperatury spadają poniżej zera, coraz częściej zaczyna padać deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Jest to trudna sytuacja dla ptaków, które zdecydowały się zimować w naszym kraju. Warto o nie zadbać poprzez dokarmianie, aby odwdzięczyły się nam latem i zjadały szkodliwe owady. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.

Dokarmianie ptaków zimą. Czy jest to konieczne?

Dla ptaków, które zimują w Polsce, najtrudniejszy jest okres pomiędzy zimą a początkiem wiosny. To właśnie wtedy wiele z nich zaczyna chorować, marznąć i głodować, ponieważ znalezienie pokarmu o tej porze roku jest dużo trudniejsze. Można im pomóc poprzez dokarmianie. Co ważne, skorzystają na nim nie tylko ptaki, lecz także my sami, ponieważ w lecie odwdzięczą się nam zjadaniem i eliminowaniem różnego rodzaju szkodników, takich jak gąsienice, pająki, ślimaki, mszyce, larwy owadów lub ćmy.

Uwaga. Gdy zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy robić to regularnie do końca zimy, bowiem przyzwyczajone ptaki mogą pokonywać naprawdę duże dystanse, by z powrotem dotrzeć do naszego karmnika. Nieraz zużywają na to sporo energii. Jeśli nie znajdą jedzenia w oczekiwanym miejscu, mogą nie poradzić sobie ze znalezieniem kolejnego, co doprowadzi do ich wygłodzenia.

Należy jednak pamiętać, aby po zimie zakończyć dokarmianie. W przeciwnym razie narazimy ptaki na utratę instynktu potrzebnego do samodzielnego szukania pokarmu, jak również przyzwyczaimy je do bliskiego kontaktu z ludźmi, co może stać się dla nich momentami niebezpieczne.

W jakim miejscu ustawić karmnik, aby ptaki do niego przylatywały?

Montując karmnik należy mieć na uwadze, aby znajdował się on w miejscu bezpiecznym dla ptaków, z dala od kotów oraz innego rodzaju drapieżników. Najlepiej zawiesić go na drzewie lub ścianie budynku znajdującego się blisko zieleni. Powinien mieć on spadzisty daszek, wychodzący poza dno, aby chronił jedzenie przed zamoknięciem od deszczu lub śniegu. Konstrukcja powinna ułatwiać dostęp do pokarmu oraz stwarzać możliwość obserwacji okolicy, aby zobaczyć zbliżające się zagrożenie w postaci drapieżników. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu karmnika z resztek pokarmu oraz ptasich odchodów, które mogą spowodować choroby.

Pomagając ptakom podczas zimy, zadbajmy o odpowiedni pokarm

Zanim zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, sprawdźmy, jaki pokarm będzie dla nich najbardziej odpowiedni, pełny energii i dostarczający niezbędnych składników odżywczych. Zapomnijmy o chlebie czy słonym jedzeniu, ponieważ wówczas tylko im zaszkodzimy. Nieodpowiednie odżywianie może bowiem doprowadzić do śmierci naszych skrzydlatych przyjaciół.

  • Przede wszystkim pokarm dla ptaków powinien być bogaty w ziarna oleiste. Są to na przykład ziarna słonecznika czy zbóż - owsa, pszenicy, prosa. Do karmnika można włożyć także nasiona dyni, płatki owsiane czy siemię lniane.
  • Jeśli chcemy dać im kaszę lub ryż, pamiętajmy o ich wcześniejszym ugotowaniu, gdyż nieugotowane zaczną pęcznieć w przewodzie pokarmowym.
  • Wiele ptaków lubi także słoninę oraz suszone morele (bez dodatku cukru), rodzynki, orzechy laskowe oraz orzechy włoskie bez dodatku soli, gruszki i jabłka.
  • Do karmnika można włożyć także owoce berberysu, jarzębiny, głogu, kaliny, irgi lub dzikiej róży.
  • Jako jedzenie dla ptaków sprawdzą się również przegotowane marchewki, buraki lub ziemniaki, jednak nie mogą być one pozostałościami po zupie. Przed włożeniem do karmnika należy je ugotować w nieosolonej wodzie.

Warto wspomnieć, że wiele sklepów ogrodniczych oferuje gotowe mieszkanki jedzenia dla ptaków, które od razu można włożyć do karmnika. Pamiętajmy także o zapewnieniu ptakom dostępu do wody, aby mogły ugasić pragnienie lub napoić się po posiłku.

Ptaki zimujące w Polsce i ich preferencje żywieniowe

Oto najpopularniejsze, małe ptaszki, które spędzają zimę w naszym kraju:

  • Sikorka - jest to ptaszek z czarną główką, żółtym brzuszkiem oraz niebieskawymi skrzydłami i ogonem. Najbardziej lubi pszenicę, owies, orzechy, ziarna słonecznika oraz niesoloną słoninę.
  • Rudzik - oprócz rudego gardła i boków głowy Rudzik posiada szaro-brązowe upierzenie. Lubuje się w różnego rodzaju owocach, w tym w jagodach.
  • Gil - z kolei brzuszek Gila jest czerwony, a skrzydła szaro-czarne. Smakuje mu jarzębina, głóg, nasiona słonecznika oraz dzika róża.
  • Czyż - posiada żółto-zielono-brązowe upierzenie. Dół brzuszka pokryty jest ciemnymi plamkami. Z karmnika lubi wyjadać siemię lniane oraz nasiona słonecznika.

Oprócz wyżej wymienionych ptaków, w Polsce na zimę pozostają także znane wszystkim wróble. Zazwyczaj żywią się pączkami drzew, nasionami zbóż oraz roślinami strączkowymi. Do karmnika warto włożyć mu żyto, proso, pszenicę, ugotowaną kaszę lub wspomniany słonecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska