Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Karpia zagłębiem ryb i rzadkich przedstawicieli fauny i flory. Poszukiwania unikatowych gatunków nad stawami Przeręb z ornitologami

Monika Pawłowska
Tam, gdzie bogactwo ryb, tam też i bogactwo fauny i flory. Dolina Karpia, to obszar wyjątkowy przyrodniczo pod wieloma względami.
Tam, gdzie bogactwo ryb, tam też i bogactwo fauny i flory. Dolina Karpia, to obszar wyjątkowy przyrodniczo pod wieloma względami. Monika Pawłowska
Dolina karpia, to atrakcyjny nie tylko turystycznie, ale również przyrodniczo teren historycznego zagłębia hodowli karpia, rozciągającego się na setkach hektarów w Dolinie Wisły i Skawy. Tam, gdzie bogactwo ryb, tam też i bogactwo fauny i flory. To obszar wyjątkowy przyrodniczo, o czym mogliśmy się przekonać podczas wizyty studyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dolina Karpia. Naszymi przewodnikami podczas wycieczki ornitologicznej po kompleksie stawowym „Przeręb” znajdującym się na obszarze Dolnej Doliny Skawy w Zatorze, byli ornitolodzy Stanisław Gacek i Czesław Zontek z Towarzystwa na rzecz Ziemi. Zobacz bogactwo przyrodnicze Doliny Karpia. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Doliny Karpia domem dla rzadkich okazów fauny i flory

Dolina Karpia, to obszar wyjątkowy przyrodniczo pod wieloma względami. Wyjątkowość ta wynika nie tylko z obecności rzadkich w skali kraju i kontynentu przedstawicieli fauny i flory, ale również z faktu, że człowiek ma w tym duży udział.

- Obecna tu od ponad siedmiu wieków gospodarka karpiowa, stworzyła na tym terenie niepowtarzalny, półnaturalny ekosystem, w którym ostoje znalazły gatunki wymierające w innych krajach

– mówią ornitolodzy. - Mamy tu 120 gatunków lęgujących, a wraz ptactwem migrującym doliczyć się można ponad 200 gatunków – dodają.

To sprawia, że jest to jedno z najciekawszych miejsc do obserwacji ptaków wodno-błotnych w Polsce. Symbolem obszaru jest ślepowron, rzadki ptak znany z upodobania do czystej wody i niekażonej przyrody. W Polsce regularnie gniazduje tylko w okolicach Zatora, Oświęcimia i Skoczowa, w liczbie ok. 400-500 par. W gminie Zator znajdują się nawet 2-3 kolonie, które skupiają prawie połowę polskiej populacji tego ptaka.

Na stawach karpiowych Doliny Karpia można też spotkać bardzo egzotyczne ptaki przylatujące z południowej Europy m.in. warzęchę, ibisa kasztanowatego, kormorana małego czy pelikana różowego.

- Obecność wielu unikatowych gatunków ptaków, była podstawą powołania w Dolinie Karpia ostoi ptaków o znaczeniu europejskim oraz obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy” oraz najważniejsze kompleksy w okolicach Zatora: Spytkowice, Przeręb, Bugaj, Rudze oraz Stawy Monowskie

- podkreślają ornitolodzy.

Miłośnicy roślin również znajdą tutaj coś dla siebie. Ostoje na stawach znalazły wymierające w naszym kraju gatunki roślin: kotewka orzech wodny, grzybieńczyk wodny i nadwodnik. Szczególnie dwa ostatnie występują tu nader licznie, stając się florystycznym symbolem Doliny Karpia.

Podglądanie przyrody z ornitologami z Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu

Wycieczkę ornitologiczną po kompleksie stawowym Przeręb odbyliśmy z wysokiej klasy specjalistami, zaopatrzeni w sprzęt niezbędny do obserwacji ptaków czyli lornetki dla każdej osoby oraz lunety. Trasa przebiegała przez środek największego kompleksu stawowego w Dolinie Karpia, zgodnie z wyznaczoną ścieżką edukacyjną o długości ok. 3 km.

Była to przyjemność sama w sobie. Zapraszamy na ornitologiczne wycieczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska