Dotarliśmy do olimpijskiego wniosku Krakowa. Wydamy 9,5 mld...

  Dotarliśmy do olimpijskiego wniosku Krakowa. Wydamy 9,5 mld zł. Skorzystamy bardzo mało [DOKUMENTY]

  Dawid Serafin, Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi okazały się wyjątkowo udane dla Polski
  1/3
  przejdź do galerii

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi okazały się wyjątkowo udane dla Polski ©Paweł Relikowski

  "Gazeta Krakowska" dotarła do utajnionego przez urzędników dokumentu aplikacyjnego, który Kraków wysłał do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wynika z niego, że igrzyska w 2022 r. nie będą nas kosztować 21 mld zł, jak wyliczyli wcześniej urzędnicy z krakowskiego magistratu, ale niespełna 9,5 mld zł. Sęk w tym, że z planów wypadło wiele inwestycji drogowych, które miały powstać dzięki tej imprezie i pozwolić na "skok cywilizacyjny" regionu. Zniknęło m.in. wiele dróg, które miały stanowić trwałą, przydatną wszystkim mieszkańcom spuściznę igrzysk. Zostały głównie obiekty sportowe.

  ZIO 2022. Internauci śmieją się z logotypu Krakowa [MEMY]


  Redakcja "GK" zaprezentowała własne logo igrzysk 2022: Urzędnicy! Weźcie je od nas za złotówkę  Braki i przechwałki
  W dokumencie brakuje m.in. budowy tras pychowickiej, łagiewnickiej i zwierzynieckiej w Krakowie. Próżno szukać także trasy balickiej. A na te drogi trzeba wydać ok. 3,5 mld zł. Zabrakło też kwoty na rozbudowę lotniska w Balicach, choć we wstępnych założeniach planowano na ten cel 500 mln zł. Północna obwodnica miasta za 1,8 mld zł też wypadła z planów.
  Już w liście do szefa MKOl otwierającym dokument można wyczytać, że autorzy dokumentu zaklinają rzeczywistość: "Zintegrowany transport i infrastruktura już jest na miejscu, a inwestycje strategiczne na ukończeniu".

  Zgadza się w przypadku hali w krakowskich Czyżynach i Centrum Kongresowego, ale daleko nam np. do końca przebudowy zakopianki. Krakowscy urzędnicy uspokajają jednak MKOl: "Obiekty igrzysk w Myślenicach, Zakopanem i Jasnej mają dobre połączenie z Krakowem". I dalej: "Za Rabką jest dobra sieć wysokiej jakości dróg, które dają alternatywy dojazdu do Zakopanego". Na szczęście przyznają, że akurat te drogi trzeba rozbudować. Urzędnicy obiecują też, że po remoncie torów kolejowych zamiast 4 godzin podróż do Zakopanego zajmie 2 godz.

  Ale przecież wszystko jest do zrobienia: "Plan igrzysk jest do udźwignięcia, szczególnie z powodu siły polskiej ekonomii" czytamy w liście. Widnieją pod nim podpisy premiera Donalda Tuska, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Andrzeja Kraśnickiego, przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

  Co, gdzie i za ile? Kraków
  Igrzyska mają odbyć się między 11 a 27 stycznia 2022 r. "Z 11 obiektów 6 już istnieje, 4 są planowane i tylko jeden nowy jest potrzebny - tor saneczkowy" - czytamy w dokumencie aplikacyjnym. W hali w Czyżynach mają się odbyć turnieje łyżwiarstwa figurowego i shortracku. Centrum medialne lokalizuje się w budowanej hali targów Kraków EXPO przy ul. Centralnej, a wydarzenia kulturalne i konferencje będzie gościć powstające Centrum Kongresowe. To jednak inwestycje niezwiązane bezpośrednio z igrzyskami. I faktycznie już na ukończeniu.

  ZIO 2022. Według ekspertów z USA Kraków nie ma szans na igrzyska [SONDA]  Co innego pozostałe obiekty sportowe. Hokej mężczyzn odbędzie się nie, jak planowano jeszcze kilka miesięcy temu, w Oświęcimiu i Katowicach, ale - jak już wcześniej pisaliśmy - na stadionie Cracovii. Aby było to możliwe, trzeba wydać 194 mln zł na zadaszenie stadionu i tajemnicze "dodatkowe czasowe obiekty". Urzędnicy piszą o "przyspieszeniu istniejących już planów rozbudowy stadionu". Ale o takich nikt nie słyszał, dopóki nie pojawił się pomysł igrzysk.

  Zbudować trzeba nową halę Wisły przy ul. Reymonta na ok. 6 tys. widzów. Pod hokej kobiet. To obiekt, którego TS Wisła od lat potrzebuje dla meczów koszykówki. Do tej pory TS wyceniał koszty na ok. 55 mln zł. Pod igrzyska trzeba wydać już 160 mln zł.
  Ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk odbędzie się z kolei na stadionie Wisły. Na Błoniach ma powstać strefa kibiców z niebiletowanymi atrakcjami.

  Ponadto trzeba wybudować halę do łyżwiarstwa szybkiego obok Akademii Wychowania Fizycznego (150,2 mln zł) i halę do curlingu przy ul. Kolnej (40,9 mln zł). To zupełna nowość. A przecież wcześniej urzędnicy zaznaczali, że od nowa musi powstać tylko jeden obiekt - tor saneczkowy w Myślenicach (koszt - 308 mln zł).

  Wioska olimpijska planowana jest na aż 31 ha w okolicy parku Lotników Polskich. Mają to być prywatne i miejskie inwestycje, które planuje się wykorzystać po igrzyskach. Potrzeba 3,5 tys. łóżek, które mają pojawić się w 10-12-piętrowych blokach.

  Zakopane i Słowacja
  Zakopane będzie gościć kolejne konkurencje. Tu planowana jest budowa drugiej wioski olimpijskiej. Potrzeba 2,5 tys. łóżek, które mają pojawić się w 5-piętrowych domach.

  W polskich Tatrach planowane jest rozegranie dyscyplin w skokach i biegach narciarskich. Trzeba przebudować skocznie w Zakopanem (64,9 mln zł), a w Jurgowie - za 36,2 mln zł - zbudować Centrum Sportów Zimowych, gdzie mają się odbyć zawody freestyle i snowboardu. Biatlon ma gościć Kościelisko. Tam planowana jest rozbudowa stadionu, tras i strzelnicy. Koszt - 49,7 mln zł.
  Narciarstwo alpejskie odbędzie się w Jasnej na Słowacji. Trzeba zainwestować w trasę do zjazdu i slalomu i zakwaterowanie dla widzów. Te koszta, ok. 558 mln zł, poniosą Słowacy. Zawodnicy mają mieszkać w kampusie Słowackiej Akademii Wojskowej 13 km od Jasnej.

  Mieszkańcy czekają

  Z dokumentu wynika, że krakowianie są dobrze poinformowani o staraniach Krakowa o igrzyska. Trudno się z tą tezą zgodzić - dokument aplikacyjny urzędnicy oficjalnie zaprezentują dopiero w poniedziałek, a stronę internetową uruchomili pięć dni temu. Według autorów dokumentu mieszkańcy popierają igrzyska. Ma to wynikać z sondażu przeprowadzonego w listopadzie wśród zaledwie 500 krakowian. 66 proc. z nich było za igrzyskami.

  O komentarz do dokumentu aplikacyjnego zapytaliśmy Jagnę Marczułajtis-Walczak oraz Filipa Szatanika, dyrektora Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa. Oboje odmówili wypowiedzi.

  Co jeszcze ciekawego wyczytaliśmy w dokumencie


  - Jedna z sekcji dokumentu dotyczy środowiska naturalnego. Urzędnicy wykazują, że zanieczyszenie pyłami PM10 w Krakowie spada z roku na rok. W 2012 średnie zanieczyszenie wyniosło 93 mikrogramy na metr sześcienny, a w 2013 już tylko 65. Norma wynosi 50. Autorzy nie ujawniają jednak, że w miesiącach zimowych, kiedy odbywają się igrzyska, wskaźniki dzienne utrzymują się na poziomie nawet 150 mikrogamów na m sześc. Pomysł na rozwiązanie problemu w dokumencie to ogólnie opisane programy rządowe i miejskie. W złożonym wniosku nie ma mowy o inwestycjach ekologicznych. A przecież co jakiś czas przewodnicząca Komitetu Kraków 2022 Jagna Marczułajtis-Walczak podkreśla, że dzięki igrzyskom Kraków zyska czyste powietrze. W pierwszym projekcie budżetu olimpijskiego opracowanym przez urzędników na wydatki związane z ekologią planowano 1,2 mld zł.

  Fakt, że w Tatrach normy nie są przekraczane. Ale tu inny problem. Urzędnicy piszą: "Kraków jest zimowym rajem z idealnymi warunkami meteo, które w dużej mierze obniżą konieczność sztucznego naśnieżania stoków". Ostatnie zimy pokazują jednak zupełnie inną sytuację.

  Urzędnicy podają też nierealne czasy przejazdu między miejscowościami. Np. twierdzą, że z lotniska w Balicach do wioski olimpijskiej w Czyżynach można dojechać w 20 minut (autobusem przez miasto), a do Zakopanego w niecałe 2 godziny (możliwe, pod warunkiem że nie ma korka na zakopiance)

  - W dokumencie nie ma też kosztów związanych z promocją igrzysk. Wcześniej zakładano je na poziomie miliarda złotych. Nie wiadomo także, ile wydamy na samą obsługę igrzysk, np. koszty transportu, ochrony...
  Rosną natomiast koszty dotyczące procesu ubiegania się o igrzyska. Wcześniej mówiono, że miasto wyda na to 48 mln zł plus 18 mln zł dla firmy EKS, która pomaga nam w staraniach. Czyli w sumie 64 mln zł. Z dokumentu wynika jednak, że będzie to prawie 80 mln zł.


  Od redakcji:  Opracowując materiał oparliśmy się tylko na danych zawartych we wniosku aplikacyjnym złożonym przez władze Krakowa. Policzyliśmy koszty dla inwestycji, które mają być realizowane tylko na terenie Małopolski. Nie dodaliśmy też do naszych obliczeń żadnych innych kosztów, których nie było zapisanych we wniosku, jak niektóre media. Zaznaczyliśmy jednak w tekście, że w porównaniu do wstępnych założeń wypadło sporo inwestycji drogowych. Zaznaczyliśmy też, że wniosek nie podaje żadnych kosztów związanych z promocją, samą organizacją imprezy (transport, ochrona itp.) czy ekologią. Choć w pierwotnych założeniach takie koszty były uwzględnione.

  Lista inwestycji zawarta w dokumencie aplikacyjnym Krakowa, złożonym w MKOl  Stadion Cracovii
  Piłkarski obiekt zostanie zabudowany dachem. Jeśli dostaniemy igrzyska, odbędą się tam mecze hokeja.
  Koszt: 194 mln 460 tys. zł

  Hala Wisły
  Obiekt na 6 tys. miejsc zostanie wybudowany od nowa. Będą rozgrywane tutaj zawody w hokeja.
  160 mln 68 tys. zł

  Budowa hali przy ul. Kolnej
  Kolna Arena to mający powstać obiekt na 3,5 tys miejsc. Mają się tam odbywać zmagania w curlingu.
  40 mln 980 tys. zł

  Tor bobslejowy

  W Myślenicach ma powstać tor bobslejowy. Rozegrane zostaną tam także zawody w saneczkarstwie.
  308 mln 190 tys zł

  Trasy biegowe
  Mają powstać w Zakopanem, wraz z 3 tys. miejsc do siedzenia i 7 tys. miejsc stojących. Na tym obiekcie organizatorzy chcieliby przeprowadzić zawody w narciarstwie oraz kombinację norweską.
  80 mln 310 tys. zł

  Skocznie narciarskie
  Przebudowa dwóch skoczni narciarskich, które powstały pod Tatrami w 1925 roku.
  64 mln 920 tys. zł

  Stadion biatlonowy
  Ma powstać w Kościelisku.Stadion będzie mieć 3 tys. miejsc siedzących i 7 tys. miejsc stojących.
  49 mln 770 tys. zł

  Ośrodek w Jurgowie

  Rozbudowa stacji narciarskiej Hawrań. Rozegrany zostanie tutaj snowboard.
  36 mln 210 tys. zł

  Centrum prasowe
  Przygotowanie i wynajęcie pomieszczeń pod centrum prasowe. Będzie się ono znajdować w EXPO Kraków.
  36 mln 900 tys. zł

  Hala do łyżwiarstwa
  Pomieści 6 tys. widzów. Zostaną na niej rozegrane zawody łyżwiarskie. Zbudowana ma być blisko AWF.
  150 mln 240 tys. zł

  Wioska w Krakowie
  Zajmować będzie 31 hektarówi zostanie zbudowana niedaleko parku Lotników Polskich. Pomieści 3,5 tys. osób
  160 mln 170 tys. zł

  Wioska w Zakopanem
  Ma zajmować 22,5 ha. Położona 7 km od centrum. Pomieści 2,5 tys. osób
  229 mln 620 tys. zł

  DK 7 Kraków-Myślenice
  Podniesienie standardu drogi (m.in. modernizacja skrzyżowań).
  300 mln zł

  S7 Lubień-Rabka
  Budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej (cztery pasy jezdni, w tym 2 km tunelu).
  3 mld 474 mln zł

  DK 47 Rabka-Nowy Targ
  Rozbudowa do czterech pasów wraz z modernizacją skrzyżowań.
  1 mld 596 mln zł

  DK 47 do Zakopanego
  Przebudowa drogi z Nowego Targu do Zakopanego. Ma tu zostać dobudowany dodatkowy pas drogi, zostaną też przebudowane skrzyżowania.
  264 mln zł

  S7 Rybitwy- Igołomska
  Budowa sześciu pasów jezdni i dwóch węzłów.
  729 mln zł

  Linia kolejowa do Balic
  Modernizacja linii kolejowej do Balic.
  264 mln zł

  Kraków - Zakopane

  Modernizacja linii kolejowej łączącej Kraków, Rabkę i Zakopane.
  561 mln zł

  Naprawa torowisk
  Remont 13,5 km szyn tramwajowych w Krakowie.
  135 mln zł

  Drogi wojewódzkie

  Remont dróg wojewódzkich (87,1 km): Czarna Góra-Łysa Polana, Poronin- Bukowina Tatrzańska, Białka-Nowy Targ, Chabówka-Zakopane.
  105 mln zł

  Nowe linie tramwajowe
  Trzy nowe linie tramwajowe w Krakowie łączące: Lipską z Wielicką, Meissnera z Mistrzejowicami oraz Krowodrzę Górkę z Górką Narodową
  468 mln zł


  Zobacz cały dokument aplikacyjny, który Kraków wysłał do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego [PDF]  Wniosek do MKOl cz. 1
  Wniosek do MKOl cz. 2
  Wniosek do MKOl cz. 3
  Wniosek do MKOl cz. 4
  Wniosek do MKOl cz. 5
  Wniosek do MKOl cz. 6

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kieszeń urzędasa nigdy zbyt pełna

  tom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kolesie z komitetu i z innych urzędów krakowskich doskonale wiedzą że baaardzo obficie napełnią sobie kieszenie publiczną kasą w trakcie takiego eventu!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POD SAD

  WESPOL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  MAJCHROWSKI POD SAD ZA NIEGOSPODARNOSC PUBLICZNYMI PIENIEDZMI!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaklinanie rzeczywistości!

  Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19

  Takiego steku bzdur (idealne warunki meteo, zintegrowany transport itp.) nie czytałam dawno... Żeby było mało, za przelanie takich kłamstw i bzdur na papier zapłaciliśmy wszyscy ciężkie pieniądze....rozwiń całość

  Takiego steku bzdur (idealne warunki meteo, zintegrowany transport itp.) nie czytałam dawno... Żeby było mało, za przelanie takich kłamstw i bzdur na papier zapłaciliśmy wszyscy ciężkie pieniądze. Blisko 60 tys. zł za stronę!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlodzieje

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  sroka i marczulatis pod sad

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech Gazeta poprosi Majchra o wywiad i niech wytłumaczy dlaczego we wniosku wpisał kłamstwa...

  Franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21

  Dlaczego oszukał i okłamał MKOL i dlaczego okłamywał i pozwalał na kłamstwa przez Srokę i Marczułajtis w sprawie zysków jakie będzie miał Kraków z organizacji Igrzysk a które wypadły z wniosku....rozwiń całość

  Dlaczego oszukał i okłamał MKOL i dlaczego okłamywał i pozwalał na kłamstwa przez Srokę i Marczułajtis w sprawie zysków jakie będzie miał Kraków z organizacji Igrzysk a które wypadły z wniosku. Dlaczego Marcz-Srok defraudują publiczne pieniądze i dlaczego nie ma przetargów na zadania stojące przed Komitetem. O pytanie w sprawie nepotyzmu przy zatrudnianiu nawet nie wspomnę... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski = pieniądze w błoto

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  Kolejny po scenie Variete (były Kinoteatr Związkowiec), stadionach nikomu nie służących - wpakowali tam nawet biura ZIKItu - bubel Majchrowskiego do utrzymania przez podatników (czy znajomi już...rozwiń całość

  Kolejny po scenie Variete (były Kinoteatr Związkowiec), stadionach nikomu nie służących - wpakowali tam nawet biura ZIKItu - bubel Majchrowskiego do utrzymania przez podatników (czy znajomi już przyjęcie do spółki zarządzającej ARENĄ?) .... podniósł podatki do maksymalnych, drogi dziurawe, tory tramwajowe w wielu miejscach Krakowa w katastrofalnym stanie, MPEC nie prowadzi ŻADNEJ POLITYKI pozastołkowej aby podłączać nowe budynki, przyjmowanie SWOICH do UMK i spółek miejskich (pseudokonkursy), straż miejska prawie nie funkcjonuje - zlikwidowane nocne patrole, brak miejskiego monitoringu, brak jakichkolwiek działań zapobiegających zanieczyszczeniu środowiska, małe pokrycie planami zagospodarowania przestrzennego, darmowe wcześniejsze reklamy swojej szkoły autobus linii 192 kursujący ongiś z Balic do KSW obecnie Akademii Pana Kleksa, darmowa reklama KSW na wcześniejszych biletach okresowych zdjęcie autobusu linii nie z napisem Port Lotniczy Balice tylko Krakowska Szkoła Wyższa sprytne nieprawdaż, wybudowanie tramwaju do swojej szkoły biznes się kręci, przejęcie przez syna Majchrowskiego byłego Radia Alfa, znajomy mi przekazał - prasa na razie milczy o mobbingu i niszczeniu psychicznym w UMK jeden z Wydziałów, zapuszczone szkoły - stan techniczny budynków i otoczenia, brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, ogromne zadłużenie miasta m.in w obcej walucie w obcej walucie, do granic możliwości pozostałe ukryte w pozostałych spółkach w tym w Krakowskim Holdingu Komunalnym, udokumentowane przekręty w ZIKiT, brak kanalizacji w Mogile tyle lat obiecywanej przez JM, zaniedbania drogowe miasta w poszerzeniu wylotówek z miasta ul. 29 Listopada, Kocmyrzowska, Igołomska, monopol Biura Rozwoju Krakowa SA na zlecenia i wiele przypadku zakamuflowanych i uzgodnionych w zamkniętym kręgu osób, zaniedbania w sprzątaniu miasta Krakowa, oszczędności - wyłączanie w nocy światła na drogach, jeden z najdroższych wywóz śmieci, powołanie monopolu w postaci MPGO, zupełne zaniedbanie aby chronić tereny zielone przed zabudową deweloperów, paraliż samochodowy dzielnic miasta sąsiadujących z płatną strefa parkowania. Żegnam...dziękuję... za nieudolne zarządzanie miastem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19

  "Zintegrowany transport i infrastruktura już jest na miejscu, a inwestycje strategiczne na ukończeniu" - jak to powiedział niejaki Kmicic - kończ Waść, wstydu oszczędź...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  No cóż Kraków najwyraźniej nieudolnie próbuje naprawić przegapioną szansę z Euro 2012. Stąd pomysł igrzysk. Ja bym tylko chętnie zobaczył te propozycje dostarczone Urzędowi Miasta związane z logiem...rozwiń całość

  No cóż Kraków najwyraźniej nieudolnie próbuje naprawić przegapioną szansę z Euro 2012. Stąd pomysł igrzysk. Ja bym tylko chętnie zobaczył te propozycje dostarczone Urzędowi Miasta związane z logiem Krakowa jako kandydata na olimpiadę i z tych prac w drodze głosowania internautów wybrał te które nam się najbardziej podoba. Wiem, że teraz to już bez formalnego znaczenia ale być może chociaż odda to szacunek tym którzy pracowali i wysłali swoje propozycje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  Golak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

  Pani Jagno niech ktoś panią obudzi. !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tego złodziejstwa i tych złodziejów to już komentować trudno, niech biorą po 2 mln na głowę i powied

  kraqs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  lepiej na tym wyjdziemy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo