Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni szczepień przeciwko COVID-19 za nami. Lekarze zapewniają, że nie ma się czego bać

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Osoby zaszczepione czują się dobrze
Osoby zaszczepione czują się dobrze Lucyna Nenow / Polska Press
W ciągu dwóch pierwszych dni szczepień w samym Krakowie zaszczepionych zostało ponad 650 pracowników sektora ochrony zdrowia. Zaszczepione osoby, wśród których są m.in. dyrektorzy szpitali, lekarze specjaliści, pielęgniarki - czują się dobrze. Część z nich narzeka jedynie na delikatny ból ręki w miejscu wkłucia.

FLESZ - Czy po zakażeniu COVID-19 zyskujemy odporność?

Wśród osób, które jako pierwsze zostały zaszczepione w naszym regionie, był m.in. prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Czuję się dobrze, jestem normalnie w pracy. Nie wystąpiły u mnie żadne niepożądane dolegliwości - zapewnia prof. Matyja.

I apeluje do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, by nie bali się szczepić.

Pierwsze dawki szczepionki w tzw. etapie zero, są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Jest to m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, a także pracownicy przychodni i aptek, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Szczepienia rozpoczęły się od razu po świętach Bożego Narodzenia. Pierwszą osobą, która została zaszczepiona w regionie była Krystyna Matusik, pielęgniarka oddziału intensywnej terapii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Tuż po niej zaszczepił się także dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski. On również czuje się dobrze.

Termin ważności pierwszej partii szczepionki upływa w sylwestra

Łącznie do siedmiu małopolskich szpitali w niedzielę trafiło 1275 dawek preparatu. Najwięcej bo, aż 825 dawek przekazano Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Pierwszego dnia zaszczepiono 150 osób, w poniedziałek szczepionkę przyjęło ponad 360 kolejnych osób. Szczepienie pierwszą turą otrzymanych fiolek ma się zakończyć do czwartku. Termin ważności tej partii szczepionki upływa bowiem w sylwestra o godz. 15.

W SU do szczepień przygotowano pięć gabinetów lekarskich oraz trzy pielęgniarskie. Do szczepienia w tej jednostce zgłosiło się ponad 3 tys. osób z około 5,5 tys. wszystkich pracowników, co stanowi około 60 proc. załogi szpitala. A także ponad 6 tys. osób z poza lecznicy.

Z kolei w szpitalu im. Żeromskiego w poniedziałek zaszczepiono 35 osób z personelu. Łącznie nowohucka lecznica otrzymała 75 dawek szczepionki, 40 z nich wykorzystano pierwszego dnia szczepień.

Wszyscy zaszczepieni czują się dobrze

Po 75 dawek szczepionek otrzymało także pięć innych wytypowanych w pierwszej kolejności do szczepień małopolskich szpitali. Chodzi o szpital im. L. Rydygiera w Krakowie, szpital wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

- Wszyscy zaszczepieni czują się dobrze. Jedyną dolegliwością jaką zgłaszają niektóre z tych osób jest delikatny ból ręki w miejscu wkłucia - mówi dr Artur Asztabski, prezes szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

W niedzielę w tej palcówce zaszczepiono pięć osób, w poniedziałek pierwszą dawkę szczepionki miało otrzymać kolejnych 50-60 pracowników. Proces szczepień pierwszą turą otrzymanych dawek ma się zakończyć w szpitalu L. Rydygiera w środę.

Jak słyszymy w Ministerstwie Zdrowia, pierwsza dostawa szczepionek w liczbie 10 tys. sztuk dotarła do Polski 25 grudnia. W niedzielę, 27 grudnia, rozpoczął się proces ich dystrybucji do 72 tzw. szpitali węzłowych. W poniedziałek rano do Polski przyjechało kolejne 300 tys. dawek szczepionki.

- Dzisiaj i jutro ruszą do ponad 250 szpitali – oświadczył podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku Okęcie premier Mateusz Morawiecki.

Na ten moment nie wiadomo ile fiolek z tej dostawy trafi do małopolskich lecznic.

Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź, jakie przywileje czekają na tych, którzy się zaszczepią.

Szczepionka na koronawirusa. Oto przywileje, na które mogą l...

Druga partia szczepionek pojawi się na początku roku

Do szpitala w Nowym Sączu na razie dotarło 75 szczepionek, kolejna partia pojawi się w stolicy regionu na początku przyszłego roku. Z kolei limanowska lecznica wciąż czeka na dostawę szczepionek ale, jak podkreśla dyrekcja, personel jest w gotowości i w każdej chwili może rozpocząć akcję szczepienia.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się także na Podhalu. Na razie odbywają się one w Podhalańskim Specjalistycznym Szpitalu w Nowym Targu, który jest jednym z tzw. szpitali „węzłowych”. Szczepić się będą także medycy z powiatu tatrzańskiego.

Pierwszą osobą zaszczepioną w Nowym Targu był Stefan Kowalczyk – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych. W ciągu następnych dni zaplanowane zostały szczepienia kolejnych pracowników medycznych i niemedycznych. W sumie w pierwszym rzucie zaszczepionych zostanie ponad 400 pracowników lecznicy. Także w Zakopanem mają ruszyć szczepienia. Pod Giewontem zgłosiło się ok. 300 osób – pracowników służby zdrowia.

Najwcześniej w Tarnowie szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Już w poświąteczną niedzielę po godzinie 10 zostało zaszczepionych pięć osób z lecznicy. Wczoraj dawki otrzymało kolejnych 50 osób, a dziś reszta. Przy pierwszej dostawie uda się zaszczepić 75 pracowników szpitala, czyli tyle ile dotarło na obecną chwilę szczepionek. Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się także w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, gdzie również początkowo zaszczepionych zostanie 75 osób.

Zapisy na szczepienia ruszą w połowie stycznia

Przypomnijmy, zapisy dla osób spoza priorytetowych grup na szczepienia ruszą 15 stycznia. Zapisywać się będzie można przez specjalną infolinię pod numerem telefonu 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Tymczasem, w poniedziałek 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 211 nowych przypadkach koronawirusa z czego 190 z nich to mieszkańcy Małopolski. To o blisko 500 zakażeń mniej niż w dniu poprzednim. Ostatniej doby przez COVID-19 zmarło 29 osób z całej Polski. To najmniejsza dobowa liczba zgonów od ponad dwóch miesięcy.

Współpraca: Łukasz Bobek, Paulina Marcinek, Tatiana Biela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska