Dworzanie mówią stanowcze „NIE” budowie spalarni odpadów w...

  Dworzanie mówią stanowcze „NIE” budowie spalarni odpadów w Oświęcimiu, ale firma Synthos ich nie słucha

  Monika Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dworzanie mówią stanowcze „NIE” budowie spalarni odpadów w Oświęcimiu, ale firma Synthos ich nie słucha
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Fot. Monika Pawłowska

  Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) w Oświęcimiu, potocznie nazywanego spalarnią, budzi kontrowersje. Zwłaszcza wśród mieszkańców dzielnicy Dwory-Kruki, na terenie której powstanie. Dla uspokojenia nastrojów tamtejsza rada osiedla zorganizowała spotkanie informacyjne. Zaprosiła przedstawicieli inwestora, czyli spółki Synthos. Zapomniała natomiast o władzach miasta i powiatu. Wydaje się, że argumenty inwestora nie trafiły do dworzan. W zdecydowanej większości mówi inwestycji „NIE”.
  Rachunek ekonomiczny i troska o środowisko - to zdaniem przedstawicieli firmy Synthos powody, dla których chcą zbudować Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów. Mieszkańców Dworów taka argumentacja nie przekonuje. Jak mówią, od lat żyją w przemysłowej dzielnicy Oświęcimia, gdzie oprócz uciążliwości związanych z fabryką, dochodzą te z Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków i Składowiska Odpadów Komunalnych.
  Nie chcą kolejnej inwestycji, w której upatrują wiele zagrożeń.

  Zobacz galerię

  Nowa energia dla firmy


  Marek Rościszewski, dyrektor produkcji Synthosu oraz Antoni Majcherczyk, prezes Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków podczas poniedziałkowego spotkania w siedzibie Rady Osiedla Dwory-Kruki próbowali wytłumaczyć mieszkańcom, z czym mają do czynienia.

  - Absolutnie nie będziemy spalać śmieci, tylko zamiast węgla wartościowe odpady, jak papier, szkło czy metal - wyjaśniał Majcherczyk. - Instalacja zastąpi przeznaczony do wygaśnięcia kocioł węglowy, produkujący energię cieplną i elektryczną na potrzeby spółki i miasta.

  Jak podkreślał, ta zamiana to same zyski: tańsze źródło ciepła, brak zalegających śmieci i poprawa czystości powietrza nad miastem. Według wyliczeń, spalarnia wyemituje cztery razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki niż obecnie pracujący kocioł węglowy.

  - My też chcemy, by wam i nam żyło się lepiej - wyznał dyrektor Marek Rościszewski. - Synthos, by dalej funkcjonować, potrzebuje energii. Ta instalacja to jedyne rozwiązanie - dodał.
  Jak podkreślił, obiekt powstanie na przemysłowych terenach Synthosu.
  - Oprócz uciążliwości nie mamy tu nic, a funduje nam się kolejne - grzmieli mieszkańcy. - Nikt nas nie pytał o zgodę i dlatego przegraliście w sądzie, a mimo to nadal obstajecie przy swoim.

  Przedstawiciele inwestora „uderzyli się w piersi”, ale jak zaznaczyli, to nie do ich obowiązku należy przeprowadzenie konsultacji społecznych, a do Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
  - Przyznaję szczerze, to był błąd, że nie rozmawialiśmy - stwierdził dyrektor Rościszewski. - Teraz jednak zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojoną kampanię informacyjną - dodał.

  Teraz także oświęcimskiego starostwo przyłożyło się do wypełnienia swojego obowiązku. 29 maja o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Galeria Książki w Oświęcimiu, przy ul. Nojego 2B, organizuje publiczną dyskusję w sprawie ZTPO.
  - Po co komu konsultacje, jak decyzja zapadła dawno temu - denerwowali się mieszkańcy dzielnicy Dwory. - Nie chcemy tu spalarni, a wy i tak ją wybudujecie. Więc o jakim dobrym sąsiedztwie i relacjach tu mowa?

  Spalarni mówią „NIE”


  - Jak mogliśmy usłyszeć, decyzja o budowie spalarni zapadła bez naszego udziału, ale nie możemy się poddawać - mówił Bartłomiej Gieregowski ze Stowarzyszenia Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim. - Mieszkańcy praktycznie jednogłośnie sprzeciwili się budowie spalarni, o czym należy poinformować prezydenta, który nie miał chyba odwagi, by pojawić się na tak ważnym spotkaniu - dodał.

  W zależności od odpowiedzi prezydenta, zamierza razem z mieszkańcami podjąć dalsze, mniej lub bardziej radykalne kroki. Do blokady dróg włącznie.

  Jak informuje rzecznik urzędu miasta, prezydent nie otrzymał zaproszenia na to spotkanie.  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koło domu sobie wybuduj

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kapuściane łby

  na księżyc z nimi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ciemne kapustowe głowy na miarę XIX wieku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmieszny

  Arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Myślisz, że mieszkańcy Dworów tylko marzą żeby pograć w hokeja?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  problem społeczny

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Daliby na hokej w Oświęcimiu i problem społeczny mają z głowy...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom