Dzieło Rembrandta na aukcji w krakowskim Nautilusie

  Dzieło Rembrandta na aukcji w krakowskim Nautilusie

  Jolanta Antecka

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Praca Rembrandta, która będzie licytowana w Krakowie

  Praca Rembrandta, która będzie licytowana w Krakowie ©FOT. REPRODUKCJA JOANNA URBANIEC

  "Abrahama wypędzającego Hagar i Ismaela" wystawi na aukcję odbywającą się w najbliższą sobotę krakowski Salon Antykwaryczny Nautilus. Cena wywoławcza wynosi 22 tys. zł i jest najwyższą, od jakiej dotąd licytowano grafikę w Nautilusie. Odbitka, którą ma Salon Antykwaryczny Nautilus, wykonana została około połowy XVII stulecia, stąd można przypuszczać, że na wszystkich etapach powstawania pracował nad nią sam Rembrandt.
  Praca Rembrandta, która będzie licytowana w Krakowie

  Praca Rembrandta, która będzie licytowana w Krakowie ©FOT. REPRODUKCJA JOANNA URBANIEC

  Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]  Życie Rembrandta przypadało na czas rozkwitu sztuki niderlandzkiej. Zarówno malarstwo, jak i grafika osiągnęły niebywały poziom. Nie wiadomo, u kogo uczył się grafiki młody Rembrandt. Wiadomo natomiast, że 20-letni artysta zaczął samodzielnie uprawiać tę dyscyplinę.
  Pracował w popularnej wówczas technice akwaforty (czyli rodzaju odbitki), którą uzupełniał suchą igłą, poprawiał rylcem, osiągając malowniczość, jakiej nie znajdziemy u innych grafików tamtego czasu.

  Dorobek graficzny Rembrandta van Rijna to ok. 300 rycin. Kraków oswojony jest z grafikami tego artysty; w zbiorach Biblioteki Naukowej PAU/PAN znajduje się ponad 70 akwafort Rembrandta, które przed kilku laty oglądaliśmy na wystawie w galerii MCK. Była tam także datowana na 1637 r. akwaforta "Abraham wypędzający Hagar i Ismaela", uznana za jeden z rarytasów kolekcjonerskich na tej bogatej w wybitne prace wystawie.

  Tym bardziej więc pojawienie się na rynku antykwarycznym oryginalnej, XVII-wiecznej odbitki pochodzącej z warsztatu Rembrandta to wydarzenie.

  Na sobotniej aukcji Nautilusa Rembrandt spotka się ze swoim wielkim rywalem z Antwerpii: bezpośrednio po "Abrahamie" licytowany będzie "Hołd Trzech Króli" - miedzioryt według obrazu Rubensa, wykonany przez XVII-wiecznego antwerp-skiego grawera Lauwersa.


  Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo