Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień wagarowicza 2019 - kiedy jest? Co się robi w Dzień Wagarowicza? 19.03.2019

Zuzanna Wichłacz
Kiedy jest Dzień wagarowicza 2019?
Kiedy jest Dzień wagarowicza 2019? Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Dzień wagarowicza 2019. Pierwszy dzień wiosny - przyroda budzi się do życia, a wraz z nią młodzież szkolna do... wagarowania. Ściągamy ciężkie, puchowe kurtki , przewiązujemy je w pasie. Idziemy na spotkanie z pierwszymi promieniami słońca, zapominając na jeden dzień o szkole, nauczycielach i klasówkach. Dowiedz się jak powstało to święto, jak obchodzi się dzień wagarowicza, i jaka będzie pogoda w dniu wagarowicza 2019?

Dzień wagarowicza 2019 - Skąd wzięło się to nietypowe święto?

Wagary to oczywiście celowa i nieuzasadniona nieobecność ucznia na zajęciach lekcyjnych. Samo określenie ucieczki z lekcji pochodzi z języka łacińskiego, “vagari” i oznacza po prostu “błąkać się”. Kiedy dokładnie święto wagarowicza powstało nie wiadomo, natomiast upowszechniło się pod koniec lat 80. Popularne były wtedy pochody, kolorowo ubranych i rozśpiewanych nastolatków, ulicami miast.

Dzień wagarowicza 2019 - Co na to szkoła?

Każdy z nas, chociaż raz opuścił lekcje bez wiedzy rodzica czy nauczyciela i nie uważaliśmy tego za szczególne przewinienie, lecz nieobecność całej klasy, a nawet rocznika jest dla ciała pedagogicznego powodem do zmartwień. Co prawda sytuacja, w której “uciekinierowie” idą do parku lub na boisko nie jest szczególnie niebezpieczna to niestety duża część nastolatków ma inne plany na ten szczególny dzień. Dlatego wiele szkół, chcąc uniknąć przykrych sytuacji, wyciąga rękę do młodzieży i chcąc zatrzymać ich na terenie szkoły, organizuje tzw. “luźne lekcje”.
W ramach tych zajęć organizowane są

  • koncerty,
  • zabawy edukacyjne i
  • konkursy edukacyjne.

Dzień wagarowicza 2019 - Co nam grozi, jeśli nie pojawimy się w szkole?

Jeśli opuścimy zajęcia lekcyjne bez usprawiedliwiania, spodziewać możemy się, że nasi rodzice, czy opiekunowie zostaną wezwani do szkoły na spotkanie z naszą wychowawczynią, czy dyrekcją. Nauczyciel może obniżyć naszą ocenę z zachowania, a rodzice mogą ukarać nas tak zwanym szlabanem.

Gorzej może skończyć się sytuacja, w której zostaniemy złapani przez policję, na naszym spacerze. Pobyt na komisariacie i odebranie nas stamtąd przez rodziców skutecznie zepsuje nam wiosenny humor.

Pogoda na dzień wagarowicza 2019

Chociaż doświadczyliśmy już w tym roku, prawdziwie wiosennych dni, a temperatura potrafiła wynosić 20°C, wszystko wskazuje na to, że nie możemy liczyć na taką pogodę w najbliższy czwartek. Dzień wagarowicza spędzimy pod zachmurzonym niebem, a termometry wskażą najwyżej 11°C.

Dzień wagarowicza, a inne kraje

Okazuje się, że to niezwykle popularne, w naszym kraju, święto nie jest tak rozpowszechnione w innych krajach. Jedynie w Polsce i niektórych regionach Litwy, 21 marca młodzież opuszcza szkolne mury.

W wielu krajach ucieczka z lekcji jest wręcz niemożliwa, drzwi wejściowe są uważnie pilnowane , a na ulicach i w miejscach publicznych istnieje zakaz swobodnego przemieszczania się młodzieży w wyznaczonych godzinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska