Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś to jedno z najbardziej znanych muzeów w Krakowie, wcześniej było tu ciężkie więzienie św. Michała. Tuż przy Plantach, u stóp Wawelu

Wojciech Matusik
Wojciech Matusik
Tak wyglądało więzienie św. Michała w Krakowie.
Tak wyglądało więzienie św. Michała w Krakowie. NAC
Tuż przy plantach, niemal u stóp Wawelu, znajduje się Muzeum Archeologiczne. To najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Niewiele osób wie, że w tym miejscu od 1797 mieściło się więzienie św. Michała założone przez Austriaków, okupujących wówczas Kraków.

Utworzone w miejscu klasztoru Karmelitów Bosych więzienie, przetrwało do czasów powojennych. Swój wyrok odbywała w nim Rita Gorgonowa, bohaterka najsłynniejszego procesu z lat 20. ubiegłego wieku. Po wojnie, przetrzymywano tutaj więźniów politycznych i wrogów ówczesnego systemu, związanych głównie z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

W 1946 roku partyzanci ze zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia", dokonali rozbicia więzienia i uwolnienia 64 więźniów. Po tych wydarzeniach zostało zlikwidowane. W 1954 władze Krakowa zadecydowały o przeznaczeniu budynku na muzeum archeologiczne. Dwanaście lat później w lokalizacji dawnego więzienia powstało muzeum, które pozostaje w tej lokalizacji do dziś.

"W więzieniu św. Michała od początku istnienia przetrzymywano licznych więźniów politycznych, wśród nich uczestników powstań narodowych – listopadowego (1830–1831 r.) i styczniowego (1863–1864 r.); powstania krakowskiego (1846 r.) i Wiosny Ludów, których więziono razem z pospolitymi kryminalistami. Od przełomu XIX i XX wieku do więzienia trafiali ówcześni opozycjoniści, organizatorzy i uczestnicy strajków robotniczych, studenci i działacze organizacji młodzieżowych" - pisze na swojej stronie krakowski IPN.

Na zachowanych zdjęciach można zobaczyć, jak więzienie wyglądało ponad sto lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska