Edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale Świata Sercem w Zakopanem”

Materiał informacyjny Zakopiańskiego Centrum Kultury
W sierpniu zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, która będzie preludium 52 Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii, dotychczasowa tradycyjna formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie obecny w Zakopanem, a górale z różnych stron świata będą w tym czasie „sercem w Zakopanem”, tworząc swoisty e-festiwal.

Na stronie www.festiwale.zakopane.pl w zakładce Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oraz festiwalowym kanale YouTube w dniach 16-22 sierpnia będzie można obejrzeć prace twórców ludowych, którzy od wielu lat tworzą wielką Festiwalową rodzinę, w formie wystawy on-linie przygotowanej na podstawie książki autorstwa Jolanty Flach pt. „Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1968-2017 r.”. Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła, Organizatorzy przygotowali również wirtualne warsztaty tematyczne i animacje dla dzieci. Także codziennie o stałych porach, w ramach Jarmarku św. Cecylii, podhalańscy muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów online zarówno zespołów z Polski, jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny i folkowy.

W atmosferę festiwalową w samym Zakopanem wprowadzą obecnych tu turystów i mieszkańców zorganizowane w przestrzeni Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór wystawy „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi” oraz „Zakopiańscy Twórcy Ludowi w obiektywie Adama Brzozy”, które będą towarzyszyć przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Swoje niepowtarzalne prace zaprezentują tu malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby tkające i wykonujące ubrania góralskie, a także parające się wyrobem wozów konnych. Na Dolnej Równi Krupowej o skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie natomiast wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Gościem finałowego koncertu tegorocznej edycji - „Na Folkową Nutę” - będzie Maria Pomianowska z zespołem.

Zapraszamy, aby w dniach 16 do 22 sierpnia 2020 być sercem w Zakopanem! Szczegółowy program Festiwalu dostępny na www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Miasto Zakopane. Parterem Głównym wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj ogłoszenie