Efekt ŚDM przeminął. Na boom poczekamy

  Efekt ŚDM przeminął. Na boom poczekamy

  Grażyna Starzak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Efekt ŚDM przeminął. Na boom poczekamy

  ©Adam Wojnar

  Kościół. Ponad 200 przedstawicieli biur podróży z 30 krajów przyjechało do Krakowa na I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej.
  Efekt ŚDM przeminął. Na boom poczekamy

  ©Adam Wojnar

  W kongresie uczestniczą też reprezentanci krakowskich i małopolskich placówek muzealnych, hotelarze i restauratorzy. Są zgodni, że tego typu imprezy powinny być organizowane częściej. - Światowe Dni Młodzieży zrobiły Krakowowi dobrą reklamę na całym świecie, ale dzisiaj nie wystarczy zorganizować pojedyncze, nawet tak wspaniałe wydarzenie. Dzisiaj trzeba się ciągle przypominać i promować - mówi Ernest Mirosław, szef biura turystyki przyjazdowej Ernesto Travel, pomysłodawca i organizator kongresu.

  Podobnego zdania jest Katarzyna Gawłowska z Małopolskiej Izby Hotelarskiej.
  Twierdzi ona, że po prawdziwym turystycznym boomie, jaki przeżył Kraków i Małopolska po ŚDM, w tym roku wyraźnie widać tendencję spadkową. W jej opinii, w kalendarzu wydarzeń, które mogą przyciągnąć religijnych turystów, powinno być więcej atrakcyjnych imprez, które odbywają się w miesiącach jesiennych i zimowych.

  - Jeśli porówna się ofertę innych polskich miast w tym okresie, to Kraków wypada słabo - kontynuuje ten wątek Michał Rogula, hotelarz z Krakowa. Inni moi rozmówcy wyraźnie dają do zrozumienia, że w tej kwestii oczekują na pomysłowość urzędników odpowiedzialnych za promocję miasta i regionu.

  Ernest Mirosław, organizator kongresu, który odbywa się w Centrum JPII „Nie lękajcie się”, pytany czego jako przedstawiciel turystycznej branży oczekuje od lokalnych władz, odpowiada, że „dobrej współpracy”. Takiej, jak przy organizacji kongresu. -

  Muszę przyznać, że zarówno urząd miasta jak i marszałkowski, poparły tę ideę i użyły swoich kanałów informacyjnych, żeby nam pomóc dotrzeć do ludzi, od których zależy to, kto i w jakiej liczbie przyjedzie do Krakowa i Małopolski. Życzylibyśmy sobie, żeby ta współpraca dalej się rozwijała - mówi Ernest Mirosław.

  O kongresie, choć jeszcze trwa, już można powiedzieć, że zakończył się sukcesem. Do Krakowa przyjechali goście nie tylko z takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Niemcy czy Francja, których obywatele licznie odwiedzają Kraków, ale również z Japonii, Brazylii, USA, Indii, Chin i Meksyku. Uczestnicy kongresu, oprócz wysłuchania wykładów i prelekcji, będą mogli zobaczyć najważniejsze miejsca kultu religijnego i te, które mają ogromne znaczenie historyczne.

  Zwiedzą m.in. Stare Miasto, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kopalnię Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach. Udadzą się też do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Częstochowy.

  Warto wspomnieć, że w 2018r. w Krakowie ma się odbyć konferencja UNWTO - Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych. W programie tej konferencji będą m.in. tematy związane z turystyką religijną i pielgrzymkową. Przebieg kongresu w Centrum JPII dowodzi, że potencjał Krakowa w tej gałęzi turystyki jest ogromny.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce