Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 - kiedy będzie. Sprawdź harmonogram egzaminu ósmoklasisty 4.12

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2020. Podstawowe informacje, harmonogram, przykładowe arkusze
Egzamin ósmoklasisty 2020. Podstawowe informacje, harmonogram, przykładowe arkusze Fot. Dariusz Bloch
Egzamin ósmoklasisty 2020 obejmie wiadomości i umiejętności zdobytych przez ucznia w szkole podstawowej. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie podała jeszcze konkretnych terminów testów, które mają się odbyć w roku szkolnym 2019/2020. Jeśli się pojawią, zaktualizujemy ten wpis, abyście mogli być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami dotyczącymi egzaminów.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Okres przejściowy

Uczniowie po raz pierwszy przystąpili do egzaminu w roku szkolnym 2018/2019. Lata szkolne 2018/2019–2020/2021 są okresem przejściowym. Co to oznacza?
W okresie przejściowym egzamin ósmoklasisty obejmuje język polski, język obcy nowożytny oraz matematykę. Docelowo zaś, czyli po zakończeniu okresu przejściowego, będzie przeprowadzany z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego wybranego przez ucznia przedmiotu spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Uczeń będzie przystępował do egzaminu z tego języka obcego, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Trzeba do niego przystąpić, jeśli chce się ukończyć szkołę. Przeprowadzany jest w formie pisemnej. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Na koniec roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Przebieg egzaminu

Egzamin odbywa się w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • pierwszego dnia - egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • drugiego dnia - egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • trzeciego dnia - egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Egzamin ósmoklasisty POLSKI - ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE

Egzamin ósmoklasisty POLSKI 2019 - odpowiedzi, zadania, arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty 2020. Wyniki egzaminu ósmoklasisty: procentowy i centylowy

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o swoich ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu - jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna - podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA Odpowiedzi

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA Odpowiedzi, Arkusz CKE

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎Z kolei wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju

- czytamy na stronie internetowej CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Jak wyglądał egzamin w 2019 roku?

Do egzaminu ósmoklasisty w 2019 roku przystąpiło około 372 200 spośród około 376 8003 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Zadania we wszystkich arkuszach sprawdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania określone w podstawie programowej.

Arkusz standardowy z języka polskiego zawierał 22 zadania oraz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 21 zadań dotyczących tekstu literackiego (fragmentu Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego) oraz tekstu nieliterackiego (Początki kina Krzysztofa Teodora Toeplitza). Zadania otwarte w tej części arkusza sprawdzały m.in. umiejętność wyrażania opinii na dany temat, interpretacji tekstu kultury - plakatu i napisania zaproszenia oraz znajomość treści i problematyki wybranych lektur obowiązkowych. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów wypracowania: rozprawkę albo opowiadanie.

Na egzaminie z matematyki brylowały zadania wyboru wielokrotnego, w których należało wybrać jedną z podanych odpowiedzi, w trzech zadaniach typu prawda/fałsz - ocenić prawdziwość zdań, a w jednym − wskazać poprawne uzupełnienia dwóch zdań. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów uważnej analizy treści i elementów graficznych oraz zapisania odpowiednich obliczeń.

Na egzaminie z języka angielskiego większość zadań stanowiły te zamknięte wielokrotnego wyboru lub na dobieranie. Zadania otwarte natomiast wymagały od zdających samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu, np. e-maila.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska