Egzamin ósmoklasisty polski 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi. Jakie zadania były na egzaminie 8-klasisty? 19.06

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty j. polski 2020 - arkusze CKE CKE
Egzamin ósmoklasisty POLSKI 2020. We wtorek 16 czerwca rozpoczął się pierwszy dzień egzaminów ośmioklasisty. Na początek uczniowie zmierzyli się z testem z języka polskiego. Oprócz części testowej ósmoklasiści piszą wypracowanie. Tym razem nie czekała na nich rozprawka – mieli natomiast do wyboru napisanie opowiadania lub przemówienia. Weronika Kiniorska wybrała opowiadanie. Należało się w nim odwołać do lektury, której bohater – jak relacjonuje – zrozumiał coś ważnego. Podane były lektury obowiązkowe z klas VII-VIII, można było wybrać którąś z nich. U nas po godzinie 13 znajdziecie arkusze i prawidłowe odpowiedzi z egzaminu ośmioklasisty.

Egzamin ósmoklasisty z j. polskiego - przykładowe odpowiedzi

Zadanie 1
B->E->C->A->D
Zadanie 2
F
F
Zadanie 3
D
Zadanie 4
B
Zadanie 5
P
P
Zadanie 9
B
Zadanie 10
F
P
Zadanie 11
D
Zadanie 14
F
F
Zadanie 15
D
Zadanie 16
P
P
Zadanie 19
D

Jaka lektury pojawiły się na egzaminie ośmioklasisty z j. polskiego?

- Myślałam, że ten egzamin będzie trudniejszy, ale nawet taki nie był. Skończyłam przed czasem, czuję, że dobrze mi poszło – mówiła nam tuż po egzaminie Weronika Kiniorska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Krakowie. Wyszła z egzaminu zadowolona. Z polskiego jest akurat piątkową uczennicą. - Planuję iść do liceum na „humana”, dlatego też się bardzo starałam – dodawała 15-letnia Weronika.

W części testowej egzaminu pojawił się fragment „Quo Vadis” Sienkiewicza i pytania związane z tą lekturą. Trzeba też było rozpoznać inną lekturę - „Artystę” Mrożka.

Na egzaminie należało też napisać ogłoszenie – o tym, że w naszej miejscowości odbędzie się spotkanie z człowiekiem z niezwykłą pasją. W ogłoszeniu miały się pojawić dwa argumenty przemawiające za tym, że warto przyjść na to spotkanie.

W innym zadaniu spośród czterech zdań (a, b, c, d) należało wybrać to, które jest niepoprawne pod względem interpunkcji.

Oprócz części testowej ósmoklasiści piszą wypracowanie. Tym razem nie czekała na nich rozprawka – mieli natomiast do wyboru napisanie opowiadania lub przemówienia.

Weronika Kiniorska wybrała opowiadanie. Należało się w nim odwołać do lektury, której bohater – jak relacjonuje – zrozumiał coś ważnego. Podane były lektury obowiązkowe z klas VII-VIII, można było wybrać którąś z nich. Ósmoklasistka wybrała „Małego Księcia”, napisała, że tytułowy bohater zrozumiał, co to jest prawdziwa przyjaźń i miłość.

Opowiadanie wybrała też Oliwia Krupa z SP nr 10 w Krakowie. - Trzeba było opisać spotkanie z bohaterem wybranej lektury, który dał nam radę życiową, przekazał coś ważnego – tak to zadanie relacjonuje Oliwia. Nastolatka w swoim opowiadaniu spotkała się z nimfą ze „Świtezianki” Adama Mickiewicza. - Ona sprawdzała swojego chłopaka, jego wierność. Więc napisałam, czy może mi powiedzieć, jak to zrobić i czy powinnam się do tego przywiązywać – mówi ósmoklasistka.

Na cały egzamin z języka polskiego zdający mieli dwie godziny. Oliwia przyjęła taktykę, że w godzinę odpowie na pytania z testu, a kolejna godzina zostanie jej na wypracowanie. Jak przyznaje, nie udało się, pierwsza część egzaminu zajęła jej więcej czasu i opowiadanie musiała napisać już w pół godziny.

- Bałam się bardzo, ale nie było tak źle, egzamin był dosyć prosty. Przez jeden dzień przed egzaminem wręcz wkuwałam na pamięć, ze wszystkiego, ale nie było to konieczne – uznała Oliwia po egzaminie. Nastolatka ma bardzo sprecyzowane plany na przyszłość – chce studiować na Lotniczej Akademii Wojskowej i zostać pilotem.

Maria Kawalec w swojej szkole – SP nr 10 w Krakowie – była jedną z osób, które egzamin skończyły pisać jako pierwsze. - W sumie nie było tak strasznie – oceniała zaraz po wyjściu ze szkoły. - Były pytani a z „Quo Vadis” i chyba wszyscy przepowiadali, że na egzaminie będzie „Quo Vadis”, więc byłam na to przygotowana – dodawała Maria.

Jak stwierdził nastolatka, na szczęście nie było rozprawki. Pisała wybrała przemówienie. - Przemówienie na temat mądrości, które wypływają z książek. Można było odwołać się do lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych. Ja przywołałam „Kamienie na szaniec”, książkę „Był sobie pies” i „Opowieść wigilijną”. Przemówienie było do kolegów i koleżanek, osób ze szkoły. Nakłaniałam przemówieniu, żeby przeczytali te książki i wymieniałam wszystkie wartości, które z nich płyną – opowiada Maria Kawalec. W jej przemówieniu była mowa o takich wartościach jak: miłość, braterstwo, oddanie, zaufanie.

Egzamin ósmoklasisty 2020 PRZECIEKI: jakie będą zadania i pytania [PYTANIA, ZADANIA, PRZECIEKI]

Jakie będą pytania w tym roku? Z czym przyjdzie zmierzyć się uczniom? Na przecieki nie ma co liczyć! Nie reagujcie wiec na strony, w których jest napisane, że "wyciekły arkusze", "znamy zadania" - jest to zwykłe oszustwo. Gdyby jakimś cudem do przecieku doszło, trzeba by powtarzać egzamin.

Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku przygody uczniów ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczeń powinien zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potrafi interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Polecamy zapoznanie się z arkuszem z zeszłego roku i próbnymi arkuszami online sprzed miesiąca. Przerobienie ich od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.

CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 16 do 18 czerwca 2020 r.

W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych. Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

 • 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim
 • 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Co było w zeszłym roku?

- Pojawiły się fragmenty książki "Mały Książę", do których były pytania. Trzy zadania były z zakresu gramatyki, jedno ze słowotwórstwa: na podstawie formantu należało określić, jaki jest typ wskazanego wyrazu - tłumaczy jeden z uczniów SP38 w Krakowie, który przystąpił w poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty: Jakie będą zadania na języku polskim?
W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte, jak i zadania otwarte. ‎

 1. Temat 1.
  Napisz list otwarty skierowany do rówieśników, w którym przekonasz ich, że warto pomagać ludziom. W argumentacji wykorzystaj interpretację wiersza Tadeusza Różewicza List do ludożerców i odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów. List podpisz jako XYZ.
 2. Temat 2.
  Wyobraź sobie, że losy Aliny i Balladyny potoczyły się inaczej. Dokończ opowiadanie, w którym zmienisz historię ich życia. Napisz swoją pracę tak, żeby wykazać, że dobrze znasz Balladynę Juliusza Słowackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów. Zapadł zmierzch. Alina i Balladyna z pełnymi dzbanami malin wróciły do chaty.
 3. Temat 3.
  Napisz list otwarty skierowany do rówieśników, w którym przekonasz ich, że warto pomagać ludziom. W argumentacji wykorzystaj znajomość Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa oraz innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów. List podpisz jako XYZ.
 4. Temat 4.
  Napisz list otwarty skierowany do rówieśników, w którym przekonasz ich, że warto pomagać ludziom. W argumentacji wykorzystaj interpretację wiersza Tadeusza Różewicza „List do ludożerców” i odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów. List podpisz jako XYZ.

Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy egzaminów

 • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie