Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin zawodowy CKE 2020 - arkusz, odpowiedzi. Kiedy poznamy wyniki egzaminu zawodowego? 15.01.20

Karina Czernik
Egzamin zawodowy CKE 2020 -  arkusz styczeń, odpowiedzi.
Egzamin zawodowy CKE 2020 - arkusz styczeń, odpowiedzi. Egzamin zawodowy CKE 2020
Egzamin zawodowy, czyli egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, ocenia poziom opanowania ‎przez zdającego wiadomości i umiejętności, które zdobywał w trakcie nauki w technikum, szkole zawodowej czy policealnej. Co było na egzaminie zawodowym, czy był trudny? Sprawdźcie, co o egzaminie powiedzieli sami uczniowie. Pamiętajcie, że arkusze pojawią sie na naszej stronie, jak tylko opublikuje je CKE.

Egzamin zawodowy CKE 2020 podzielony jest na dwie części - pisemną i praktyczną

Egzamin zawodowy CKE 2020 -  arkusz styczeń, odpowiedzi.

Egzamin zawodowy CKE 2020 - arkusz, odpowiedzi. Kiedy pozna...

- Egzamin w sumie nie był trudny, pytania logiczne, ale pojawiły się też podchwytliwe – podsumowywały siostry. Jak dodawały, było też parę pytań, w których trzeba było dokonać obliczeń.

Jako jego z trudniejszych pytań dziewczyny zapamiętały to o botulizm (czyli zatrucie jadem kiełbasianym). Trzeba było odpowiedzieć, czy botulizm to schorzenie wywołane spożyciem niewłaściwie przechowywanych: jaj surowych, kaszy gryczanej, konserw rybnych czy maślanki odtłuszczonej.

Egzamin zawodowy CKE 2020. Egzamin nie taki trudny

Egzaminowani byli też pytani, która grupa produktów powinna być przechowywana w sklepie w ladach chłodniczych. - Ja odpowiedziałam, że wędliny i wędzone ryby, to akurat było łatwe. Do wyboru był jeszcze ryż i makaron, pomidory i banany albo cukier puder i kryształ - mówiła nam Joanna Jarosz.

Jedno z zadań polegało a tym, że należało policzyć, ile wynosi waga tara towaru, na którym na etykiecie umieszczono informację: waga netto 880 g, waga brutto 1020 gramów. Odpowiedź – 140 g, bo waga tara to różnica pomiędzy wagą netto a wagą brutto.

Przykładowe pytania na egzaminie zawodowym 2020

Inne pytanie dotyczyło witryn ze szklanymi półkami, lad przeszklonych podświetlonych i zamykanych gablot przeszklonych. Egzaminowani mieli odpowiedzieć, co najczęściej się w nich prezentuje. - Odpowiedziałam, że zegarki – prezentuje się je w gablotach zamykanych, żeby ich nikt nie ukradł. Do wyboru były jeszcze krawaty, telewizory, sprzęt AGD. I telewizory nigdy nie są chowane, tylko zostają na wierzchu w sklepach – tłumaczyła Paulina Jarosz.

Egzamin zawodowy 2020 - kiedy arkusze oraz klucz odpowiedzi

Uprzejmie informuję, że klucze odpowiedzi do części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego 10 stycznia 2020 r. zostaną opublikowane 13 stycznia br. (poniedziałek) o godz. 12 - poinformował Horacy Dębowski, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Zdające miały problem z pytaniem o to, jaki typ sprzedaży powinien zostać zastosowany do obsługi klienta w kwiaciarni specjalizującej się w artystycznych kompozycjach florystycznych: sprzedaż tradycyjną, preselekcyjną (to tradycyjna, tylko z personelem), z automatów czy samoobsługową. Dłużej zastanawiały się, czy wybrać pierwszą, czy drugą z nich.

- Nie wiedziałam też, co powinno się zrobić z telewizorem, gdy klient nie odebrał zakupionego telewizora: wystawić do sprzedaży bez powiadomienia nabywcy, dostarczyć mu na własny koszt, oddać telewizor na przechowanie na własny koszt czy oddać towar na przechowanie na koszt nabywcy – mówiła Joanna Jarosz. Każda z sióstr zaznaczyła tu inną odpowiedź.

Egzamin zawodowy ma na celu sprawdzenie opanowanych przez ucznia umiejętności i wiedzy dotyczących wykonywanego w przyszłości zawodu. Zdający powinien zdobyć je w trakcie nauki w technikum, szkole zawodowej lub policealnej.

Egzamin zawodowy 2020 CKE: co było na teście?

Z kolei Jakub Wolski pisał w piątek w szkole przy Rzeźniczej egzamin zawodowy sprawdzający wiadomości i umiejętności z zakresu kwalifikacji T.06 – sporządzanie potraw i napojów

. - Stres jest ogromny – wyznał Kuba po wyjściu z sali po godzinnym egzaminie. W jego teście pojawiły się np. maszyny, których nigdy w kuchni nie widział – bo nie każda kuchnia ma podobne wyposażenie lub potrzebuje takich maszyn. - I tutaj te maszyny na obrazkach po raz pierwszy się na oczy widzi. Trzeba było podać, jak się wykorzystuje ten sprzęt lub nazwać go. Więc trochę strzelania było – mówił nam zdający.

  • Jakub dodawał, że jeśli chodzi o liczenie na egzaminie, zadania nie należały do najtrudniejszych, a przy tym można było używać kalkulatora.
  • - Na przykład była podana gramatura potraw dla czterech porcji i trzeba było przeliczyć gramaturę na np. 40 porcji, zamienić przy tym gramy na kilogramy – relacjonował Jakub, który obecnie uczy się w liceum zaocznym, a także pracuje.

Egzamin zawodowy 2020: AU.35

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technika ekonomisty (kwalifikacja AU.35 - planowanie i prowadzenie działalności w organizacji) zdawał w piątek przy Rzeźniczej w Krakowie Adam Bierzało. - W większości były pytania ze składek chorobowych, zdrowotnych itp. - jak to rozliczać, ile procent wynosi. Trzeba wiedzieć, ile procent ma dana składka i wyliczyć – mówił nam egzaminowany. Zapamiętał np. pytanie, przy którym się zawahał: jakim PIT-em rozlicza się małżeństwo – PIT-11 czy PIT-37.

Adam Bierzało już poprawiał ten egzamin, ponieważ przed rokiem brakło mu jednego punktu, by zdać. - Myślę, że teraz poszło mi dobrze, że zdam – oceniał.

Egzamin dotyczący kwalifikacji z zakresu logistyki i obsługi magazynów zdawał z kolei 18-letni Paweł Widerski z Krakowa. Jak nam relacjonował, trzeba było odpowiedzieć np., jaki skrót odpowiada przyjęciu do magazynu – to skrót PZ (przyjęcie zewnętrzne).

- Były na przykład przedstawione cztery palety i trzeba było wybrać, na jakiej palecie zmieściłby się towar – mówił nam Paweł, podkreślając, że pytaniom na egzaminie towarzyszyło dużo rysunków.

Egzamin zawodowy 2020. Ile punktów trzeba uzyskać, aby zdać egzamin zawodowy? Jak wygląda?

Aby uzyskać świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu zawodowego należy uzyskać minimum 50 proc. punktów z części pisemnej oraz co najmniej 75 proc. punktów z części praktycznej.

Sesja 1. 2020 Zima (styczeń – luty 2019)

  • Część pisemna - 10.01.2020

  • Część praktyczna: MODEL d - 9.01.2020

  • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 11.01.2020 do 15.02.2020

  • Sesja 2. 2019 Lato (czerwiec – lipiec 2019)

  • Część pisemna - 23.06.2020

  • Część praktyczna: MODEL d - 22.06.2020

  • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 24.06.2020 do 9.07.2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska