Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia nie jest dla zielonych i urzędników. Jest dla Ciebie!

PS
Lucyna Nenow
Denerwuje cię, że posortowane przez ciebie śmieci trafiają na jedno wysypisko? Nie lubisz odpadków walających się po ulicach i osiedlach? Nie chcesz, aby twoja rodzina oddychała dymem z kominów? Śląska Akademia Ekologiczna jest właśnie dla ciebie.

W piątek w Katowicach z inicjatywy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach i Polski Dziennika Zachodniego zainicjowana została Śląska Akademia Ekologiczna skupiająca ludzi różnych zawodów i środowisk kształtujących opinię publiczną.

- Ekologia nie jest zajęciem tylko dla zielonych i urzędników. Ekologia jest kołem napędowym gospodarek światowych. Ciągle szukamy misji rozwojowej dla Śląska. Chcemy odejść od stawiania się w roli ofiary ekspansji gospodarczej. Możemy być zarzewiem nowoczesnego myślenia o środowisku - mówi Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. - Akademia to niesformalizowana grupa ludzi. Chcemy działać spontanicznie i indywidualnie. Chcemy zarażać pozytywnie pomysłami na ekologię w poczuciu odpowiedzialności za region, w którym żyjemy.

Chcesz wziąć aktywny udział w działaniach Śląskiej Akademii Ekologicznej? Jak zgłosić swój akces? To proste. Wystarczy wysłać swoje dane na adres mejlowy: [email protected] a w tytule należy wpisać EKOSFERA

Inicjatorzy Akademii, wśród których są m.in. prof. Krystyna Doktorowicz, Michał Smolorz, Marek Czyż z TVS, Jolanta Matiakowska, Maciej Bakes z Radia Katowice, Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚ, Elżbieta Kazibut-Twórz z Polski Dziennika Zachodniego, Beata Netz, Piotr Biernat chcą poprzez inicjowanie oraz organizowanie publicznych dyskusji, działań organizacyjnych i prawnych wpływać na zmianę postaw, które poprawią jakość życia w regionie. Swój udział w tworzeniu Akademii zadeklarowały i przesłały swe poparcie dla tej inicjatywy Krystyna Bochenek, dr Jan Olbrycht, prof. Marek Szczepański, dr Krzysztof Łęcki, ks. Prałat Stanisław Puchała i Kamil Durczok.

Ci wszyscy ludzie chcą stworzyć społeczny ruch zrzeszający ludzi nauki, sztuki, świata biznesu, mediów i życia publicznego, który zmieni wizerunek województwa śląskiego, kojarzonego wciąż ze zdewastowaną ekologicznie częścią Polski. Zamierzają poprzez tworzenie grupy wsparcia i nacisku dążyć do tego, aby nasz region, podobnie jak Dolina Krzemowa mógł wykorzystać dziś swą szansę, stać się poligonem doświadczalnym, gdzie można stosować najnowocześniejsze technologie, testować unikatowe i odkrywcze techniki oraz rozwiązania naukowców w zgodzie z nowym wymiarem myślenia o ekologii.

- Dzikich wysypisk jest coraz więcej, bo wzrosły opłaty środowiskowe i nie opłaca się wozić na legalne składowiska śmieci. Wybudowano sortownie, kompostownie, wydaje się ogromne pieniądze na szkolenie dzieci, ale nic się nie zmienia. Mówienie o ekologii staje się mówieniem bez sensu w sytuacji, gdy sortujemy śmieci, a potem przyjeżdża śmieciarka i wrzuca je wszystkie w jedno miejsce - mówi dziennikarka ekologiczna Jolanta Matiakowska.

Jednym z pierwszych tematów Akademii jest nagłośnienie właśnie spraw związanych z gospodarką odpadami. - Formalnie władze miast mają instrumenty sprawdzania, czy mieszkańcy wywiązują się ze swoich obowiązków legalnego pozbywania się nieczystości. Ale w praktyce wygląda to inaczej. Dlaczego straż miejska nie sprawdza rachunków i umów na wywóz śmieci? - pyta retorycznie Michał Smolorz.

Kolejnym zadaniem będzie walka o rewitalizacje terenów poprzemysłowych. Z terenu województwa nie ma obecnie żadnego wniosku o dofinansowanie takich działań ze strony gmin. Dlaczego? Bo celem ma być poprawa krajobrazu, a nie zagospodarowanie terenu na cele przemysłowe i gminy nie widzą w tym żadnego interesu. A tymczasem dbałość o estetykę to jeden z ważniejszych celów działań ekologicznych.

Chcesz należeć do Śląskiej Akademii Ekologicznej? Masz pomysły na działania proekologiczne w swoim najbliższym otoczeniu? Co twoim zdaniem trzeba zrobić w najbliższym czasie, aby w województwie śląskim ekologia stała się priorytetem? Napisz komentarz pod tekstem lub przejdź do forum i kliknijTUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ekologia nie jest dla zielonych i urzędników. Jest dla Ciebie! - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska