Najbardziej wpływowe kobiety regionu wybiorą nasi Czytelnicy
Od redakcji:
Wspiera lokalną społeczność, m.in. powiatu krakowskiego i swojej gminy Skała.
____________
Rozmowa:
Jest Pani inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. A kto był lub co było dla Pani takim wzorem, inspiracją?
Jedną z pierwszych wspaniałych kobiet, które mnie inspirowały to święta Elżbieta Węgierska – moja patronka. Rodzina i pomoc potrzebującym to wypełniło jej życie. Moje również. Wielkie wrażenie robi na mnie zaangażowanie takich postaci jak Emilia Sczaniecka, czy klaudynki lwowskie, które w XIX wieku doprowadziły do „obudzenia” społeczeństwa z marazmu. Podziwiam wiele kobiet, wykonujących tytaniczną pracę i odnoszących spektakularne zwycięstwa. Nasze lekkoatletki, sportsmenki, kobiety zajmujące się nauką.
Czy zawsze była Pani osobą odważnie realizującą swoje życiowe założenia? Co Pani w tym pomagało? A może przestała Pani bać się sięgać po swoje marzenia i walczyć o swoje wartości w konkretnym momencie życia? Jeśli tak, jaki to był ten punkt przełomowy?
Zadanie, przed którym stanęłam na początku drogi parlamentarnej wymagało ode mnie olbrzymiego wysiłku, Przynajmniej ja tak właśnie rozumiem swoje powołanie w zaszczytnej służbie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele razy będąc przed dylematem, czy ułatwić sobie życie czy zaryzykować wiele, włącznie ze swoim zdrowiem, aby zachować się tak jak trzeba. Może to zabrzmi górnolotnie, ale marzenia o dumnej i silnej Polsce stały się moimi „życiowymi założeniami”.
Co w obecnym świecie może być, według Pani, siłą napędową pozytywnych zmian – w wymiarze osobistym, społecznym?
Jan Paweł II już w 1976 roku powiedział: „Stoimy w obliczu największej konfrontacji z jaką ludzkość miała kiedykolwiek do czynienia…” Czasem trudno dostrzegać pozytywne zmiany w świecie, gdzie każde dobro jest ośmieszane, każda wartość zdeprawowana, a każdy człowiek z wartościami staje się obiektem hejtu. Ale zasiane dobro nie ginie. Ziarno wrzucone w ziemię musi „obumrzeć” aby wydać plon obfity i ja w to wierzę. To właśnie wiara jest moją siłą i ona doprowadzi kiedyś do pozytywnych zmian na świecie.
Dlaczego potrzebujemy głosu i siły kobiet wpływowych – liderek zmian, idei, działań w różnego rodzaju środowiskach, dziedzinach?
Kobiety zawsze miały wpływ na zmiany. Piękno kobiecej siły polega na wychowaniu, kształtowaniu cichym i trwałym, skutecznym emocjonalnie poprzez miłość i zaangażowanie. To unikalne cechy należące przede wszystkim do kobiet. Teraz, gdy musimy ludzkość wydobyć z przerażającej pustki, aktywność kobiet jest szczególnie istotna.
____________
UWAGA! Ważna informacja dla Pań
warto zadbać o swoją prezentację
w plebiscycie - można dodać zdjęcia
i opis lub zaktualizować dane
____________
Czytaj więcej o plebiscycie
na www.gazetakrakowska.pl/100-kobiet