Najbardziej wpływowe kobiety regionu wybiorą nasi Czytelnicy
Prezes fundacji „Stawiamy na Rozwój”, Powiatowy Koordynator Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Aktywnie działa i promuje swój region organizując różne wydarzenia kulturalne m.in. Festiwal Książki Miechów. Swoimi działaniami jest doceniana i wspierana przez władze samorządowe. Nieustająco podejmuje nowe wyzwania zarówno w sferze społecznej jak i zawodowo - biznesowej. Łączy swoją pracę z działalnością społeczną. Stawia na ciągły rozwój i niesienie pomocy innym.
____________
Rozmowa:
Jest Pani inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. A kto był lub co było dla Pani takim wzorem, inspiracją?
Jako nastolatka bardzo podziwiałam i śledziłam działalność Jolanty Kwaśniewskiej – Pierwszej Damy w latach 1995-2005. Przykład Jolanty Kwaśniewskiej pokazuje, że kobiety mogą odgrywać kluczową rolę w życiu publicznym, społecznym i zawodowym, inspirując inne kobiety do działania, rozwijania swoich pasji i przełamywania barier. Jej zaangażowanie, odwaga i determinacja w różnych dziedzinach życia były i nadal są dla mnie wzorem do naśladowania. Kolejną kobietą, która ciągle jest moją inspiracją jest Martyna Wojciechowska, podróżniczka, dziennikarka, pisarka i prezenterka telewizyjna. Działalność Martyny nie skupia się na jednej dziedzinie, lecz ciągle się zmienia i dostosowuje do aktualnych wyzwań. Przykład Martyny Wojciechowskiej pokazuje, że warto podążać za swoimi marzeniami, przełamywać stereotypy i nieustannie się rozwijać. Jej niezwykłe przygody, działalność edukacyjna i charytatywna oraz postawa w obliczu trudności są inspiracją zapewne nie tylko dla mnie, ale i wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Te dwie kobiety, choć zupełnie inne, łączy to, że są wzorem i inspiracją dla wielu ludzi. Z klasą wytyczają nowe trendy i są głosem wielu innych kobiet, które nie mają takiej siły przebicia.
Czy zawsze była Pani osobą odważnie realizującą swoje życiowe założenia? Co Pani w tym pomagało? A może przestała Pani bać się sięgać po swoje marzenia i walczyć o swoje wartości w konkretnym momencie życia? Jeśli tak, jaki to był ten punkt przełomowy?
Nie od zawsze realizowałam swoje życiowe założenia, ale zawsze umiałam powiedzieć, co myślę na dany temat, licząc się z krytyką i z tym, że moje zdanie nie zawsze jest wygodne. Przez prawie 20 lat pracowałam jako główna księgowa. To bardzo wymagająca praca i mało doceniana. Powtarzanie stałych czynności i z góry ustalony plan na kolejny miesiąc i rok... szybko przestało mi odpowiadać. Jednak to czas pandemii i niepewności co będzie dalej skłonił mnie do refleksji, która sprawiła, że zaczęłam postrzegać swoje życie i cele w zupełnie nowy sposób. A kolejna niepewność, związana z wybuchem wojny na Ukrainie już zupełnie uświadomiła mi jak nieistotna jest moja praca, w kontekście tego co w życiu jest ważne. To był kluczowy moment w moim życiu, w którym rozstałam się z pracą w księgowości, a zajęłam się działalnością społeczną i promocyjną. Czuję się zdecydowanie lepiej i wiem, że mogę więcej. Mogę skupić się na osiąganiu swoich celów, a także promocji naszego regionu. Zaakceptowałam również niepewność jutra i zmienność życia, co uważam że w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne. Nauczyłam się radzić z problemami i wyciągać z nich wnioski.
Co w obecnym świecie może być, według Pani, siłą napędową pozytywnych zmian – w wymiarze osobistym, społecznym?
Jest wiele sił napędowych, które współdziałają ze sobą, tworząc podstawę dla ciągłego rozwoju osobistego i osiągania pozytywnych zmian w życiu. Kluczowe jest, aby być świadomym własnych potrzeb i możliwości oraz aktywnie dążyć do realizacji swoich celów. Myślę, że ważny jest stały kontakt z ludźmi, rozmowy, wymiana doświadczeń. Ja uwielbiam wyjeżdżać. Spacerując po zupełnie innych miejscach, przyglądam się ludziom, otoczeniu i często widzę coś, czego do tej pory nie dostrzegałam. Często te wycieczki i momenty oderwania się od codzienności są bardzo twórcze i są właśnie tą inspiracją do wprowadzenia pozytywnych zmian do mojego życia i otoczenia.
Dlaczego potrzebujemy głosu i siły kobiet wpływowych – liderek zmian, idei, działań w różnego rodzaju środowiskach, dziedzinach?
Myślę, że potrzeba głosu i siły kobiet liderek w społeczeństwie, wynika z kilku kluczowych powodów. Przede wszystkim, kobiety często wykazują większą wrażliwość na kwestie związane z opieką, edukacją, zdrowiem i dobrobytem społecznym. Ich głos może prowadzić do bardziej kompleksowego i holistycznego podejścia do działań. Obecność kobiet-liderek może inspirować inne kobiety do rozwijania swoich karier i aspiracji, co przyczynia się do wzmacniania ich pozycji w społeczeństwie. To właśnie poprzez własne doświadczenia i pokazując swoje działania, możemy dać dobry przykład dla innych kobiet. Warto przytoczyć tutaj przykład Jolanty Kwaśniewskiej, której odwaga i determinacja w różnych dziedzinach życia były wyznacznikiem innego postrzegania problemów niż dotychczas.
____________
UWAGA! Ważna informacja dla Pań
warto zadbać o swoją prezentację
w plebiscycie - można dodać zdjęcia
i opis lub zaktualizować dane
____________
Czytaj więcej o plebiscycie