Festiwal Folkloru Polskiego 52. „Sabałowe Bajania”

  Festiwal Folkloru Polskiego 52. „Sabałowe Bajania”

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Festiwal Folkloru Polskiego 52. „Sabałowe Bajania”
  1/13
  przejdź do galerii

  Festiwal Folkloru Polskiego
  52. „Sabałowe Bajania”
  Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych
  11-15 sierpnia 2018 r.  Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w sobotę 11 sierpnia. Tradycyjnie otworzymy go paradnym przejazdem przez Bukowinę Tatrzańską – ze stacji narciarskiej RUSIN-SKI do Domu Ludowego. Po prezentacji muzyk i zespołów regionalnych przy Domu Ludowym przeniesiemy się w plener - jak to zwykle w bajaniową sobotę bywa. O 15.00 pod bukowiańskimi termami odbędą sią zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. Wieczorem na scenie plenerowej zagoszczą zespoły: FUTURE FOLK, BURSZTYN Z BIAŁOROSI oraz ZAKOPOWER. Podczas Sabałowej Nocy – tuż po 20.00 dowiemy się kto wtym roku zostanie uhonorowany tytułem Zbójnika oraz Wiyrchowyj Orlicy. Całość zakończy pokaz sztucznych ogni oraz zabawa przy muzyce zespołu MURAŃ.

  Na koncerty w plenerze zapraszamy również w niedzielę. Wystąpi DIANDA, RZOZ, BURSZTYN oraz MEGITZA.

  Od niedzieli do wtorku będą trwały przesłuchania konkursowe. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez Jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.

  Środa to ostatni dzień 52. Sabałowych Bajań, ale i wtedy nie zabraknie atrakcji.

  O 10.00 wyruszymy „Śladami Sabały”, który doprowadzi nas na Rusinową Polanę.

  O 13.00 rozpocznie się Degustacja Potraw Regionalnych. Na godz. 17.00 najbardziej będą czekać uczestnicy zmagań konkursowych – wtedy to nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Najlepsi w kategorii dorosłej otrzymają Duże Spinki Góralskie, a w kategorii młodzieżowej Małe Spinki Góralskie. Od 2011 roku Komisja Oceniająca może przyznać również nagrody specjalne: Grand Prix „Bukowiańskiego Buka” oraz nagrodę im. prof. dr. Józefa Bubaka - dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (kategoria dorosłych), im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego - dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy (kategoria dorosłych), im. Stanisława Chowańca-Suchowiana - dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy (kategoria dziecięca lub młodzieżowa).

  Wieczorny koncert na ludowo zakończy całość tegorocznego Festiwalu.

  Sabałowe Bajania to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywała się Wystawa i Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski. Od niedzieli do wtorku zapraszamy na Bajaniowe śpasy - warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych.

  Jesteśmy przekonani, że tegoroczne Sabałowe Bajania będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych. Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na Sabałowych Bajaniach Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

  Szczegóły oraz liczne ciekawostki dotyczące Sabałowych Bajań znajdują się na naszej stronie www.sabalowebajania.pl.

  Zapraszamy!  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo