https://gazetakrakowska.pl
reklama
Głosowanie zakończone
Plebiscyt: OSOBOWOŚĆ ROKU 2023

Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Kultura



Nominacja za:


kultywowanie krakowskiej tradycji i działalność edukacyjną, także za granicą m.in. w Hongkongu poprzez prowadzenie warsztatów szopkarskich. Filip Fotomajczyk szopki robi od 20 lat, jest też muzykiem, harcerzem i krakowskim przewodnikiem.



____________


Szanowni Państwo!



Od 20 lat moją pasją jest tworzenie szopek krakowskich. Łączyło się to zawsze z fascynacją naszym miastem – co owocowało uzyskaniem przeze mnie uprawnień przewodnika miejskiego w młodym wieku czy skończeniem studiów na Wydziale Historii UJ. Do tej pory zdobyłem 17 nagród Konkursie Szopek Krakowskich, w różnych kategoriach. Moje prace mogą Państwo kojarzyć z przestrzeni miasta: secesyjna szopka stoi od 2019 roku na placu Szczepańskim, a dużo pozytywnych opinii otrzymałem za stworzenie Tęczowej Szopki, która prezentowana była na placu Matejki.



Poza tworzeniem prac konkursowych, często zawierających ważne społecznie przekazy (jak szopka ekologiczna, tęczowa czy tworzona z cienia w konwencji junk-art) zajmuję się też popularyzacją zjawiska, do tej pory udało mi się zrealizować wiele projektów:



- zainicjowałem i prowadzę już 5. edycję warsztatów mistrzowskich dla młodych szopkarek i szopkarzy – dbanie o młode pokolenie (głównie) twórczyń i twórców szopek to wartość, którą wyniosłem w pracy jako instruktor harcerski;



- czynnie uczestniczyłem w promocji szopkarstwa na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO – wraz z przyjacielem-szopkarzem przygotowałem 100 miniaturowych szopek, sprezentowanych przedstawicielom UNESCO w Paryżu;



- od 2019 roku prowadzę Konkurs Szopek Krakowskich w języku angielskim pod pomnikiem Mickiewicza w pierwszy czwartek grudnia – komentarz jest istotny w związku z promocją szopkarstwa dla turystów zagranicznych;



- współtworzyłem i organizowałem wiele warsztatów tworzenia szopek oraz wizualnych materiałów do nich, w każdej grupie wiekowej (od wspaniałych przedszkolaków po nobliwe osoby starsze);



- co roku we współpracy z Muzeum Krakowa organizuję gry miejskie dotyczące szopkarstwa, na popularyzację zjawiska otrzymałem w 2019 roku Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.




Gdy w grudniu 2022 roku wróciłem z wystawy i warsztatów, które prowadziłem w Hongkongu zdecydowałem, że moja pasja może stać się sposobem na życie, co staram się uskuteczniać od 2023 roku. Tylko w ubiegłym roku, udało mi się wykonać szopkę dla osób niewidomych prezentowaną na wystawie pokonkursowej w Muzeum Krakowa, poprowadzić wiele warsztatów – w tym mistrzowskich, gry miejskie czy nawet warsztaty w ramach rajdu śladami szopek.



Jestem niezwykle wdzięczny za nominację i liczę na to, że ewentualne zdobycie tytułu pomoże mi w osiągnięciu mojego nadrzędnego celu, jakim jest utrzymanie wspaniałej krakowskiej tradycji wpisanej na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO!




____________


UWAGA! Ważna informacja dla osób

nominowanych do tytułu Osobowość Roku:


Mają Państwo możliwość uzupełnienia swojej prezentacji w ramach plebiscytu.

Możliwe jest bardziej szczegółowe przedstawienie swojej osoby, działalności

i dokonań, poprzez dodanie opisu i zdjęć.


KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________


Czytaj więcej o plebiscycie

na www.gazetakrakowska.pl/osobowosc