Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Cenny obiekt Twierdzy Kraków może zostać w końcu zagospodarowany. Co powstanie w cennym zabytku?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Foy: Adam Wojnar/Polska Press
To miała być rewolucja w Twierdzy Kraków. Już w 2013 roku znalazł się chętny do wynajęcia fortu św. Benedykt w Podgórzu. Spółka ART FM chciała tam stworzyć muzeum multimedialne, ale ostatecznie z tego zrezygnowała.

Wygląda jednak na to, że ten cenny obiekt znów ma szansę na zagospodarowanie. Zdaniem specjalistów idealnie sprawdzi się jako przestrzeń ekspozycyjna. Można by tam stworzyć też np. galerię sztuki.

Niezwykle cenny zabytek

Nadzieję na nowe życie dla zabytku daje to, że Zarząd Budynków Komunalnych właśnie rozstrzygnął przetarg na jego dzierżawę. Wygrał go Paweł Piątkowski. Umowa ma zostać podpisana do końca miesiąca. Z przyszłym gospodarzem cennego obiektu nie udało nam się skontaktować. Wylicytowana stawka to ponad 17,4 tys. zł rocznego czynszu dzierżawnego.

W jakim stanie jest fort? Ostatnią kontrolę budynku przeprowadzono w czerwcu. Jak zapewniają przedstawiciele Zarządu Budynków Komunalnych, stan zabytku został określony jako „zadowalający”. Choć zakres przeprowadzonych w ostatnim czasie remontów nie jest - na pierwszy rzut oka - zbyt szeroki. Naprawione zostało ogrodzenie (koszt: blisko 27 tys. złotych) oraz obróbki blacharskie (ponad 25 tys. zł).

Kraków. Spacer po Forcie Winnica niczym podróż w czasie [ZDJ...

Fort należy do gminy. Jak twierdzą urzędnicy, obiekt jest zamknięty i „trwale zabezpieczony”. Od czasu do czasu jest udostępniany osobom z zewnątrz. Fort można wtedy zwiedzać, organizowane są tam konwenty historyczne oraz realizowane filmy.

Przetarg z 5 sierpnia był kolejnym. Gmina szukała gospodarza dla cennego zabytku już w marcu. A patrząc jeszcze bardziej wstecz: od 2013 roku. W komisji przetargowej zasiadał m.in. dr Krzysztof Wielgus, ekspert w sprawie Twierdzy Kraków. - Fort św. Benedykt jest niezwykle cenny. To nie tylko dzieło fortyfikacji, ale również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. To wręcz obiekt ikoniczny dla południowej części Krakowa - nie kryje Wielgus. Dodaje, że od tego typu fortów w pewnym momencie chciano za dużo.

- Stąd pomysł zrobienia w Benedykcie np. sali koncertowej. To potraktowanie obiektu nie kontekstowo, tylko pretekstowo, czyli budujmy coś nowego na podstawie zabytku. Całe szczęście to się nie udało - mówi nam Wielgus. I dodaje, że forty takie jak św. Benedykt najlepiej nadają się na cele ekspozycyjne, galerie sztuki itp.

- Niekoniecznie musi być tam muzeum Twierdzy Kraków. Natomiast musi być wyważona część komercji i część nazwijmy to: misji - przekonuje Wielgus. Kilka lat temu w forcie św. Benedykt spółka ART FM chciała stworzyć m.in. muzeum multimedialne, ale z tego pomysłu zrezygnowała.

- Szacowaliśmy, że z pomocą innych podmiotów uda nam się wyremontować i zagospodarować fort za ok. 12 mln złotych - mówi nam Mieczysław Bielawski ze spółki ART FM. Dodaje, że zgodnie z planem na dole miało powstać Muzeum Twierdzy Kraków.

- Koszty dzierżawy były jednak wtedy bardzo wysokie ze względu na ogromny teren przypisany do fortu, który należało kultywować, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. To pierwsza bariera, jaka się pojawiła. Ostatecznie skupiliśmy się na innych projektach rewitalizacji, a z fortu się wycofaliśmy - dodaje Bielawski. Jego Fundacja Arte Novum odbudowuje obecnie dwór Reyów w Sieciechowicach pod Krakowem. Bielawski dodaje, że adaptacja takiego obiektu jak ten w Podgórzu to duże koszty.

- Dziś mówimy o dziesiątkach milionów złotych, ale Fort św. Benedykt to perełka - kwituje Bielawski.

Kolejne forty do dzierżawy

Fort św. Benedykt nie jest jedynym, który czeka na gospodarza. Zarząd Budynków Komunalnych planuje ogłosić kolejne przetargi na dzierżawę swoich obiektów. Chodzi m.in. o fort nr 50a „Lasówka”, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego”. Znajduje się przy ul. Golikówka. Poprzedni gospodarz zaniedbanego dziś obiektu nie sprostał zadaniu jego rewitalizacji, dlatego fort zamiast przyciągać mieszkańców i turystów, wciąż straszy bohomazami i wulgarnymi napisami, którymi jest pokryty.

Już w maju 2017 roku informowaliśmy, że spółka SuperService ma problem z dzierżawą fortu. W budynku planowano urządzić ośrodek hippiczny z zapleczem gastronomicznym oraz ekspozycję militariów. Nie udało się, fort stał się miejscem libacji, a ściany pokryło pseudograffiti.

Co prawda spółka inwestowała w fort, m.in. naprawiając jego historyczne odwodnienie, ale ostatecznie jej przedstawicielom nie udało się zdobyć pieniędzy na dalszą rewitalizację. „Fakt ten stanowił naruszenie warunków umowy dzierżawy, która została wypowiedziana” - zaznaczają w ZBK.

Urzędnicy poinformowali, że planują ogłosić przetarg również na dzierżawę Fortu nr 29 1/2a Mogiła.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska