Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Kolejny etap wielkich zmian

.
Do 2020 r. Polska zainwestuje 82,5 mld euro funduszy europejskich w rozwój kraju. Dofinansowane zostaną praktycznie wszystkie dziedziny życia publicznego, kluczowe gałęzie przemysłu, samorządy. Inwestycje te przełożą się na poprawę jakości życia wszystkich Polaków.

To, jak wykorzystamy te pieniądze przez najbliższe lata, będzie w dużym stopniu decydować o tym, jakim krajem będzie Polska przez kolejne dekady. Dlatego rozpoczynamy właśnie cykl artykułów poświęcony temu, jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych latach dzięki inwestycjom dofinansowanym przez Unię Europejską.

Zdając sobie sprawę, że tematyka funduszy europejskich nie jest najbardziej przystępna dla większości z nas, postaramy się w przyjazny sposób opowiedzieć o strategii przyjętej przez rząd. Będziemy też podpowiadać gminom, przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym, jak mogą samodzielnie sięgnąć po unijne środki. Pokażemy, jak z unijnych programów mogą korzystać osoby prywatne, np. bezrobotni.

Zachęcamy do sięgania do poniedziałkowych wydań naszej gazety, w których znajdą się kolejne odcinki cyklu „Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie”. Najpierw jednak zacznijmy od podstaw. Rząd polski określił kluczowe dla rozwoju kraju dziedziny w tzw. Umowie Partnerstwa. Ten liczący prawie 250 stron dokument określa strategię inwestowania funduszy unijnych w tzw. nowej perspektywie, czyli w latach 2014–2020. Właśnie w tej umowie opisane są priorytetowe dziedziny, na które Polska stawia w najbliższych latach. W unijnym żargonie określamy je mianem programów operacyjnych, sześć z nich to programy krajowe wdrażane przez instytucje centralne, a 16 programów regionalnych pozostaje w gestii samorządów województw. Napiszemy o każdym z nich w kolejnych odcinkach cyklu.

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską w maju 2014 roku tego dokumentu nie kończy formalności związanych z uruchomieniem przyznanych Polsce funduszy. KE musi bowiem zaakceptować jeszcze każdy ze wspomnianych programów operacyjnych. Negocjacje są już na ostatniej prostej, przyjęto już pięć krajowych programów operacyjnych i siedem regionalnych (RPO). Zatwierdzenie pozostałych nastąpi lada chwila.

Niezależnie od terminu zakończenia negocjacji znamy już strategiczne dziedziny oraz wysokość środków przeznaczonych na ich finansowanie z puli unijnej. W co zatem zainwestujemy wspomniane 82,5 mld? Zgodnie z Umową Partnerstwa fundusze zostaną zainwestowane w te obszary, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju Polski. Trzy najważniejsze cele to: zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawa spójności społecznej i terytorialnej kraju oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa.

Co to oznacza w praktyce? Tak duża pula dofinansowania unijnego to także szansa na nadgonienie podstawowych zapóźnień cywilizacyjnych. Dlatego nadal największa część funduszy zostanie przeznaczona na budowę i remonty dróg oraz na transport przyjazny środowisku (kolej i transport publiczny).

Jednak największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. W nowej perspektywie finansowej stawiamy na najbardziej przedsiębiorczych Polaków –_właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, których kreatywność i pracowitość decyduje o kondycji gospodarki. To do nich kierowana będzie szeroka oferta tzw. zwrotnych instrumentów finansowych, czyli pożyczek i poręczeń. Problemy z uzyskaniem kredytów w bankach komercyjnych często są główną przeszkodą, która nie pozwala firmom z sektora MŚP na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego dostęp do funduszy europejskich pod postacią nisko oprocentowanych pożyczek czy gwarancji może być impulsem do rozwoju kraju.

Wzrostu gospodarczego nie da się osiągnąć bez rozwoju polskiej nauki, finansowania badań naukowych oraz ścisłej współpracy środowisk naukowych z biznesem. To dziedzina, w której mamy bodaj najwięcej do nadrobienia, taka, która decydować będzie o pozycji Polski na gospodarczej mapie nie tylko Europy, ale też świata. Dlatego badania naukowe i rozwój są jednym z priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata.

Nadal finansowane będą inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, projekty m.in. z dziedziny kultury, zatrudnienia, edukacji czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Spory nacisk kładzie się również na cy¬fry¬zację kraju. Nowy budżet to również inwestycje w miasta. Wsparcie otrzymają projekty związane z kompleksową rewitalizacją, ekologicznym transportem miejskim, gospodarką niskoemisyjną. Ponadto miasta wojewódzkie wraz z sąsiednimi gminami będą realizować wspólne projekty, m.in. związane z dostępnością komunikacyjną.
Programy Regionalne

Beneficjent

Jednym z najczęściej używanych w dokumentach unijnych pojęć jest „beneficjent”.

W znaczeniu potocznym beneficjentami są wszyscy Polacy, bo zmiany, jakie zachodzą w naszym kraju dzięki inwestycjom unijnym, dotyczą każdego z nas. Jednak w rozumieniu przepisów związanych z wdrażaniem funduszy unijnych beneficjentem nazywamy tego, kto może się ubiegać o dofinansowanie do realizowanego projektu. W każdym z tzw. programów operacyjnych jest precyzyjnie określone, kto może złożyć wniosek o dofinansowanie. Są fundusze przeznaczone na przykład wyłącznie dla administracji państwowej, dla organizacji pozarządowych czy dla przedsiębiorstw. Beneficjantami mogą być także instytucje kultury, związki wyznaniowe, uczelnie oraz instytuty naukowe czy jednostki samorządowe. Jedna zasada jest wspólna dla wszystkich programów – o dofinansowanie ze środków unijnych nie może się bezpośrednio ubiegać osoba fizyczna.

• Program Infrastruktura i Środowisko to – podobnie jak w ubiegłych latach – największy program operacyjny. Finansuje się z niego budowę dróg, ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia oraz inwestycje w kulturę. 27,41 mld euro
• Program Inteligentny Rozwój to inwestycje w innowacyjność polskiej gospodarki, współpracę nauki z biznesem, rynkowe wdrażanie efektów badań – czyli w dziedziny, które zdecydują o konkurencyjności naszej gospodarki w Europie i na świecie. 8,61 mld euro
• Program Polska Cyfrowa to inwestycje w szerokopasmowy internet oraz e-administrację, czyli możliwość załatwienia spraw urzędowych przez internet. To także np. szkolenia z obsługi komputera dla osób wykluczonych cyfrowo. 2,17 mld euro
• Program Wiedza Edukacja Rozwój to program, z którego pieniądze przeznaczone są na tzw. miękkie projekty, czyli np. na reformy w obszarze rynku pracy, edukacji, rozwój szkolnictwa wyższego, wyższą jakość usług służby zdrowia i programy profilaktyczne. 4,69 mld euro
• Program Polska Wschodnia to dodatkowe, obok pieniędzy z programów krajowych i regionalnych, wsparcie dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko--mazurskiego. 2 mld euro
• Program Pomoc Techniczna to pieniądze przeznaczone na obsługę funduszy unijnych, czyli na akcje edukacyjne, funkcjonowanie punktów informacyjnych, szkolenia dla beneficjentów i urzędników odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy. 0,7 mld euro

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska