Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Program Infrastruktura i Środowisko

.
Najwięcej środków przeznaczonych zostanie – tak jak dotąd – na inwestycje transportowe. Powstaną kolejne nowe drogi, również te o znaczeniu dla transportu europejskiego.
Najwięcej środków przeznaczonych zostanie – tak jak dotąd – na inwestycje transportowe. Powstaną kolejne nowe drogi, również te o znaczeniu dla transportu europejskiego.
Aż jedna trzecia środków unijnych przyznanych Polsce na lata 2014–2020 zostanie przeznaczona na realizację ogromnych zadań inwestycyjnych o znaczeniu krajowym oraz międzynarodowym.

Na projekty, które związane są z ochroną środowiska, budową dróg, energetyką, gospodarką niskoemisyjną, ochroną zdrowia oraz dziedzictwem kulturowym wydamy 27,41 mld euro. To właśnie na tych obszarach koncentruje się program operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pieniądze te trafią głównie do sektora publicznego, do samorządów oraz do dużych firm.

Najwięcej środków przeznaczonych zostanie – tak jak dotąd – na inwestycje transportowe. Powstaną kolejne nowe drogi, również te o znaczeniu dla transportu europejskiego. Dofinansowane zostaną też zmiany na kolei: remont torowisk i całej infrastruktury kolejowej na najważniejszych trasach, zakup nowych lokomotyw i wagonów czy remont i budowa dworców.

Fundusze zasilą też transport miejski – miasta będą mogły uzyskać dofinansowanie np. do zakupu nowych pojazdów czy systemów transportowej informacji miejskiej. Na uprzywilejowanej pozycji będą najbardziej ekologiczne środki transportu, czyli np. kolejki elektryczne i tramwaje. Z dotacji skorzysta również transport lotniczy i morski. Szczególny nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowoczesne drogi krajowe, wyprowadzenie części ruchu poza centra miast, rozwój transportu publicznego – wszystkie te elementy przyczynią się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach.
Kontynuowane będą znane dobrze z poprzednich lat inwestycje w oczyszczalnie ścieków i związane z ochroną przeciwpowodziową. Gminy mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji obejmujących gospodarkę odpadami - zamiast straszących na obrzeżach miast składowisk odpadów powstaną sortownie, spalarnie i inne zakłady ich utylizacji.

Część środków w najbliższych latach zostanie zainwestowana w ochronę naszego największego skarbu - przyrody. Projekty będą dotyczyć parków narodowych oraz tych obszarów Natura 2000, na których obowiązują szczególne obostrzenia dotyczące inwestycji przemysłowych, drogowych czy mieszkaniowych.

Dofinansowaniem objęte zostaną ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, rozbudowa infrastruktury parków narodowych czy akcje edukacyjne. Jednak często zapominamy o tym, że środowisko to także nasze najbliższe otoczenie w miastach. Zanieczyszczone powietrze, hałas, coraz mniej terenów zielonych to tylko część środowiskowych problemów polskich miast, których rozwiązywaniem zajmą się również beneficjenci funduszy unijnych.

W najbliższych latach większy niż dotychczas nacisk zostanie położony na rozwój tzw. gospodarki niskoemisyjnej. Chodzi nie tylko o ograniczenie zanieczyszczeń produkowanych przez przemysł i gospodarstwa domowe, ale także o niemarnowanie energii, czyli efektywność energetyczną. Dofinansowywane będą rozwiązania stawiające na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w firmach, sektorze publicznym i w mieszkaniach. Promowane będą zatem np. elektrownie wiatrowe czy wodne, instalacje wykorzystujące energię słoneczną, biomasę czy bio¬gazownie. Przedsiębiorcy będą mogli zdobyć dofinansowanie do takiej przebudowy swoich zakładów, która pozwoli na przestawienie produkcji na bardziej „zielone” tory.

Kto skorzysta?

Z efektów zrealizowanych projektów skorzysta każdy z nas – np. jeżdżąc po nowoczesnych i bezpiecznych drogach. Ubiegać się o dotacje mogą określone grupy beneficjentów: przedsiębiorstwa, administracja i służby publiczne, instytucje ochrony zdrowia, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, instytucje nauki i edukacji.

Kontakt:

Więcej o programie na stronach www.pois.gov.pl oraz www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Informacji udziela Centralny Punkt Informacyjny, [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie