Gdzie przeniosło się życie w Krakowie?

  Gdzie przeniosło się życie w Krakowie?

  Artykuł sponsorowany

  Gazeta Krakowska

  Gdzie przeniosło się życie w Krakowie?
  1/10
  przejdź do galerii
  Pracować i mieszkać na Zabłociu. Zabłocie z dnia na dzień staje się dzielnicą, która przyciąga młodych ludzi. Jest ku temu wiele powodów.
  Rewitalizacja dzielnicy
  Zabłocie stanowiło przemysłowe zaplecze Podgórza, pełne mniejszych i większych fabryk powstałych w ubiegłym stuleciu. Aż do końca PRL-u produkowano tam zapałki, słodycze, kosmetyki, elektronikę, przetwory, szkło. Dziś resztki przemysłowego życia tlą się w zaledwie kilku składach budowlanych i hurtowniach. Z zaniedbanych czynszówek, które pojawiły się wraz z pracownikami tamtejszych zakładów, łuszczy się tynk. Z perspektywy lewego brzegu rzeki – od strony Kazimierza – widać porośnięty krzakami bulwar, chaotycznie porozrzucane budynki i rudery. I to zaledwie trzy kilometry od Rynku – taki opis Zabłocia jeszcze do niedawna można było przeczytać na większości portali internetowych czy w prasie architektonicznej. A jak dziś wygląda dzielnica? Wydaje się, że życie kulturalne, gastronomiczne i biznesowe postanowiło przenieść się na lewy brzeg Wisły. Dziś już nie ma w Krakowie chyba ani jednej osoby, która nie słyszała o klubie Fabryka czy Studiu Twój Kucharz.

  Nowy biznes
  Okazuje się, że Zabłocie jest ziemią obiecaną nie tylko dla inwestorów i deweloperów, ale przede wszystkim dla młodych, aktywnych i kreatywnych ludzi, czego najlepszym przykładem jest działające na ulicy Ślusarskiej 9 Wytwórnia – warsztat i pracownia zarazem. Zresztą jak można przeczytać na stronie internetowej Wytwórni - nie samą pracą żyje człowiek, więc każdy szalony pomysł zostanie przyjęty z otwartymi ramionami. Co więcej to nie tylko fizyczna przestrzeń, ale społeczność, która pomoże wszystko zrealizować! Postindustrialne budynki kryją jednak o wiele więcej tajemnic, dlatego Zabłocie jest doskonałym miejscem, by przenieść tutaj swoje miejsce pracy. Przy Przemysłowej 12 znajdziemy inkubator technologiczny Hub:raum należący do Deutsche Telekom Group. W niepozornym budynku Factory Park każdy, kto planuje zainwestować w swój start up znajdzie co-workingową przestrzeń do pracy, oraz pomoc przy poszukiwaniu partnerów biznesowych. Wolne biurko można wynająć także w CoLabie na Romanowicza 4, gdzie w pakiecie dostaje się m.in. Turbo Tłumaczenie, analizy rynkowe Brand24 oraz przestrzeń hostingową. Dzięki młodym i przebojowym biznesom z Zabłocia Kraków znalazł się na liście jednych z najbardziej innowacyjnych i rozwijających się miast w Europie. Na Zabłociu działają także kooperatywy grafików i profesjonalne studia graficzne, które tak jak PaperCut nie boją się żadnego wyzwania. Po raz kolejny warto podkreślić, że to również inicjatywa młodych i przedsiębiorczych ludzi, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i doskonale odnaleźli się w postindustrialnym klimacie Zabłocia.

  Dzielnica artystów
  Potencjał dzielnicy dostrzegli także artyści. Dlatego po pracy warto się ukulturalnić. Zacznijmy w MOCAK-u, który oprócz stałej ekspozycji sztuki współczesnej i fantastycznego bookstoru, w którym można znaleźć nie tylko albumy, ale i dizajnerskie przedmioty, oferuje cykliczne warsztaty edukacyjne dla młodszych i starszych. Jak można przeczytać na stronie muzeum – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo nadrzędnym celem jest otwierać i uwrażliwiać na sztukę, która otacza nas na każdym kroku. Dla zainteresowanych historią miasta i nie tylko swoje drzwi otwiera Fabryka Schindlera, która jest obecnie jednym z najciekawszych muzeów na mapie Krakowa chętnie i tłumnie odwiedzanym również przez zagranicznych turystów. Podczas zwiedzania wystawy w 3 godziny poznacie życie w międzywojennym Krakowie, a także tym z czasów wojny, gdy po kolei zajmowali go Niemcy, a później Rosjanie. Zobaczycie dokumenty, zdjęcia, a także autentyczne listy m.in. małego Romana Polańskiego. Fani współczesnego teatru odnajdą swoje miejsce w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteca, która od września zaprasza na swoje stałe i czasowe ekspozycje, ciekawe dyskusje i warsztaty przywracając miastu nie tylko dawny budynek elektrowni, ale i wprowadzając w miejską przestrzeń ideę sztuki Kantora, czyli ambalaż. Kuszą też murale coraz częściej pojawiające się na Zabłociu. Cyklicznie odbywają się tutaj spacery szlakiem miejskiej sztuki ulicznej, która na stałe zagościła w Krakowie i zyskała liczne grono wielbicieli. Zresztą kto sobie potrafi wyobrazić Mogilskie bez Wyspiańskiego czy Papuamu bez swojej intensywnie zielonej liściastej ściany? Warto również wspomnieć o jedynym w mieście Centrum Szkła i Ceramiki, które pełni rolę muzeum i wytwórni. Okazuje się, że polska ceramika ma się świetnie, a i znajdą się tacy, którzy z przyjemnością zobaczą proces wydmuchiwanie kieliszków czy też szklanych ozdób. Nawet studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zainteresowali się tą skomplikowaną przestrzenią, mieszanką kultury, biznesu i poprzemysłowych pozostałości, dlatego po raz drugi organizować będę festiwal Polikultura w całości poświęcony Zabłociu. Zresztą każdy może zostać jego częścią - wystarczy nakręcić się na Zabłociu - pokazać kawałek swojego życia, które nierozerwalnie wiąże się z dzielnicą. Zmontowane filmy w maju pokazywane będą jako video art towarzyszący ważniejszym wydarzeniom festiwalu.

  Smaki Zabłocia
  Po solidnej dawce czegoś dla duszy, warto zajrzeć na tyły budynku MOCAK-u i posilić się w Balu, który codziennie proponuje inne menu. Przy odrobinie szczęścia trafi się tam na targi zdrowej żywności, smakowitą grę miejską albo inne pyszne wydarzenie. Albo spojrzeć na Fabrykę, bo oprócz alternatywnych koncertów klub organizuje również foodstock - smakowity festiwal jedzenia. Na szczęście, by delektować się najlepszym jedzeniem nie trzeba nawet opuszczać Zabłocia. Wystarczy przejść na dugą stronę Wisły, by w ZaKładce poczuć smak i zapach prawdziwie francuskiego bistro. Dla amatorów tradycyjnego gotowania w nowoczesnej formie otwarło się Studio Twój Kucharz, które oprócz sezonowego i zmienianego co tydzień menu oferuje również warsztaty kulinarne. Wiadomo - przez żołądek do niejednego serca. Gastronomiczną przygodę z Zabłociem można zacząć od samego poranka. Na śniadanie polecamy grillowanego serowego tosta wprost z food trucka o nazwie The Joint. Fani egzotycznych smaków nie poczują się rozczarowaniu, gdyż od niedawna na Zabłociu gości również Hindus Indian Food, którego curry zadowoli każde podniebienie. Jeżeli najdzie was ochota na filiżankę kawy, koniecznie musicie zajrzeć do Coffee Cargo, które jest nie tylko kawiarnią, ale i palarnią kawy. Właściciele tego miejsca nie tylko sami sprowadzają ziarna z południowoamerykańskich plantacji, ale oferują też unikalne, autorskie mieszanki ziaren, z których w domu można przygotować aromatyczny napój.

  Ucz się na Zabłociu
  Zabłocie stało się także siedzibą kilku cenionych, prywatnych uczelni oferujących modne kierunki takie jak prawo, produkcja filmowa, a także studia MBA oraz kierunki prowadzone w języku angielskim. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego kształci obecnie ponad siedemnaście tysięcy studentów. Budynek uczelni podziwiany jest przez studentów i wykładowców ze względu na dostępną nowoczesną infrastrukturę, która umożliwia prowadzenie atrakcyjnych zajęć praktycznych. Uczelnia postanowiła się otworzyć na mieszkańców dzielnicy i cyklicznie stara się organizować wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Od niedawna na Zabłociu zagościła Akademia Multi Art oferująca między innymi podyplomowe kursy reżyserskie oraz operatorskie. Otworzyć oczy, zobaczyć światło i świat - czy ktoś się skusi na pracę z kamerą?

  Na Zabłociu warto także zamieszkać!
  Na Zabłociu z dnia na dzień przybywa nowych inwestycji deweloperskich, które kuszą nowoczesną architekturą i doskonałym położeniem. Jedną z nich jest zielone osiedle Garden Residence, które powstawało z myślą o ludziach aktywnych. Zaplanowane tak, by jak najlepiej wykorzystać organizację miejskiej przestrzeni publicznej. Ten dopracowany w każdym calu i wyjątkowy kompleks mieszkaniowy doceniony został przez przedstawicieli Banku Światowego, a także zebrał wiele architektonicznych nagród i wyróżnień: za swoją oryginalność, estetykę oraz idealne wkomponowanie w przestrzeń postindustrialnej dzielnicy.

  Otoczenie inwestycji sprzyja fanom dwóch kółek. Właśnie tutaj znajduje się jeden z czterech kluczowych węzłów rowerowych w Krakowie. Dzięki niemu możliwa jest szybka i ekologiczna komunikacja z wszystkimi częściami miasta. Stare Miasto, Dębniki, Tyniec, Podgórze, Nowa Huta… Wszędzie dojedziesz szybko i bezpiecznie dzięki dobrze oznaczonym ścieżkom rowerowym i kontrapasom. W węźle rowerowym Zabłocie (dokładnie na Moście Kotlarskim) krzyżują się dwie główne trasy rowerowe Krakowa. Są to Trasa Bulwarów Wisły (lewo - i prawobrzeżna) oraz Centralna Trasa Rowerowa – przechodząca nieomal przez całe miasto. Węzeł odgrywa kluczową rolę w regulacji miejskiej komunikacji. Szczególnie, jeśli chodzi o ruch w kierunku południowo – wschodniej części Krakowa.

  Sam kompleks Garden Residence to elegancki, funkcjonalny i przemyślany w każdym detalu zespół mieszkań. Stylowe, gotowe do odbioru mieszkania cechuje funkcjonalność, najlepsza jakość i najwyższy standard wykończenia. Jedną z opcji zakupu mieszkania w Garden Residence jest możliwość wybrania mieszkania pod klucz, które dzięki pomocy doradców i architektów będzie w pełni wyposażone i elegancko urządzone. W perspektywie wieloletniej to bardzo dobrze wydane pieniądze, które będą zwracać się każdego dnia dzięki komfortowi mieszkania. Garden Residence współpracuje z doświadczonymi partnerami, którzy mogą pochwalić się tylko udanymi projektami.

  Ogrody Garden Residence to ogromna, zielona enklawa, która jest doskonałym miejscem na odpoczynek, pogawędkę z sąsiadem, rodzinny piknik. Jej powierzchnia to aż 7000 m2. Zaprojektował ją zespół doświadczonych dekoratorów i architektów krajobrazu. Intensywność barw i całoroczną dynamikę ogrodu gwarantują dziesiątki odmian drzew liściastych, krzewów liściastych i iglastych, pnączy, traw, ziół i kwiatów. Wszystkie rośliny, które wypełniają ogród pochodzą wyłącznie ze szkółek objętych kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Mikroklimat dziedzińca wzbogaca powietrze wewnątrz kompleksu w tlen i zmniejsza zawartość CO2. Odpowiednio dobrana roślinność, system nawadniania i zagospodarowania wody deszczowej stanowi rodzaj naturalnej osłony kompleksu mieszkaniowego przed przegrzaniem, a architektura dziedzińca jest urzekająca: fontanna i zadbane alejki z kamiennymi ławeczkami tworzą kameralną atmosferę.

  Samo wnętrze kompleksu zostało zaplanowane z myślą o ludziach aktywnych. Do dyspozycji mieszkańców Garden Residence jest m.in. centrum SPA- Twoje Day SPA – gabinet odnowy biologicznej oferujący atrakcyjne zabiegi pielęgnacyjne, ciekawe promocje i pakiety.

  Na terenie Garden Residence znajduje się anglojęzyczne przedszkole Bright Child. To nowoczesna i innowacyjna placówka, w której dzieci uczą się w swobodnej atmosferze - poprzez zabawę i własne naukowe eksperymenty. Dwujęzyczną kadrę tworzą specjaliści w dziedzinie dziecięcej psychologii. Dzięki temu dzieci uczą się naturalnie i skutecznie. Dla najmłodszych lokatorów przygotowany został również kolorowy plac zabaw wyposażony w atrakcyjne i certyfikowane urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo beztroskiej zabawy.

  Ostatnio Garden Residence wzbogaciło się również o restaurację „Ogród Kulinarny”, która zaprasza na przepyszne dania z grilla, kuchnię grecką, włoską i śródziemnomorską, świeże owoce morza oraz autorskie pizze. I co najważniejsze nie trzeba daleko chodzić, by delektować się smakowitą kuchnią.

  Osiedle jest ciche (całkowicie wyłączono z niego ruch samochodowy) i bezpieczne. Stanowi teren zamknięty, całodobowo strzeżony i monitorowany.

  Bieżące informacje można śledzić na stronie Garden Residence oraz profilu inwestycji na Facebooku.

  Więcej informacji na: www. gardenresidence.pl oraz na www.facebook.com/Przemyslowa4.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo