Na znacznym obszarze w centrum Krakowa trwa gigantyczna inwestycja kolejowa. Prace na odcinku od Dworca Głównego po stację Zabłocie mają zakończyć się w 2020 roku, lecz już teraz centrum stolicy Małopolski mocno się zmieniło. Powstające estakady i wiadukty już teraz pokazują z jakim rozmachem przeprowadzana jest ta inwestycja.

Zobacz galerięPrzypomnijmy, największe zmiany nastąpią na odcinku od ulicy Kopernika, aż do ulicy Miodowej. Na tym odcinku (wzdłuż ulicy Blich, tyłach Hali Targowej oraz ulicy Siedleckiego) zniknie nasyp kolejowy. W jego miejsce powstaną gigantyczne estakady. Dzięki wolnej przestrzeni, która powstanie pod nowymi budowlami dwie części centrum miasta przestaną być rozdzielone.

Estakady, które będą znacznie szersze niż dotychczasowe nasypy, nie są jedynymi budowlami. Kolejarze musieli poszerzyć na dodatkową parę torów także wiadukty. Najbardziej efektowne prace odbywają się przy przebudowie wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką, ale prace prowadzone są także przy wiaduktach nad ulicami Kopernika oraz Miodową.

Zamiana nasypów na wiadukty spowodowała także rzeź wśród roślinności. W centrum miasta, wzdłuż ulic Morsztynowskiej, Wrzesińskiej i Halickiej, z nasypów usunięto setki dorodnych drzew.

W wakacje rozpoczął się także kolejny front robót. Budowlańcy rozpoczęli prace przy budowie podwójnego mostu. Najpierw powstanie konstrukcja od strony mostu Kotlarskiego, następnie zmodernizowana zostanie istniejąca przeprawa oraz dobudowany będzie trzeci most.

Zobacz jak aktualnie wygląda stan prac.

KONIECZNIE SPRAWDŹ: