Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Glamping na zimę 2021/2022. Najlepsze na świecie hotele lodowe. Gdzie są, co oferują, czy w Polsce można spędzić weekend w igloo?

Emil Hoff
Emil Hoff
W hotelu Jukkasjarvi można skorzystać z lodowego baru, sauny, a nawet imponującej kaplicy.Autor zdjęcia: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0
W hotelu Jukkasjarvi można skorzystać z lodowego baru, sauny, a nawet imponującej kaplicy.Autor zdjęcia: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0 bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0
Galmping, czyli glamour camping (ang. kemping z przepychem) zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Turyści chcą spędzać noce w miejscach oryginalnych, pięknych, które na długo zapadają w pamięć jako prawdziwa przygoda, a nie tylko kolejne łóżko w podróży. Niektóre sezonowe miejsca na glamping to jednak prawdziwe wyzwanie. Tak jest z hotelami lodowymi, które przyjmują gości tylko w ekstremalnie niskich temperaturach. Przedstawiamy najciekawsze hotele lodowe w Europie i wyjaśniamy, czy w Polsce też można spać w igloo.

Spis treści

Glamping zimowy w lodowym hotelu. Zaczęło się w 1990 r.

Pomysł zbudowania lodowego hotelu narodził się przypadkiem w szwedzkim miasteczku Jukkasjarvi. Grupa turystów przybyła na wystawę rzeźb lodowych w 1990 r., ale z powodu wielkiego zainteresowanie nie miała się gdzie zakwaterować. Artysta zaproponował podróżnym spędzenie nocy w śpiworach, wśród lodowych rzeźb. Przeżycie okazało się tak niesamowite, że powstał pomysł wzniesienia całego lodowego hotelu.

Dziś lodowe hotele działają w wielu miejscowościach na świecie, głównie w Skandynawii i Kanadzie. Warunkiem koniecznym do wzniesienia lodowego hotelu jest oczywiście odpowiedni klimat. Tylko tam, gdzie temperatury zimą utrzymują się poniżej zera, czy to z powodu lokalizacji daleko na północy, czy wysoko nad poziomem morza, możliwe jest wznoszenie lodowych hoteli.

Glamping w hotelu lodowym. Tu naprawdę wszystko jest z lodu

Lodowe hotele wznoszone są niemal jak zwykłe budowle, tyle tylko, że budulcem jest śnieg i lód, a cała konstrukcja sama rozpuszcza się wiosną i w kolejnym sezonie trzeba ją wznosić od początku.

Do budowy największych lodowych hoteli świata używa się dźwigów, wielkie, ważące po wiele ton bloki z ubitego śniegu łączone są specjalną zaprawą, tzw. snice (połączenie angielskich słów snow i ice), czyli zamarzającą wodą. Czasem do wzmocnienia konstrukcji używa się też stalowych prętów lub ram.

Na użytek żądnych niezwykłych wrażeń turystów wznoszone są zarówno imponujące lodowe zamki i forty, wkopane w śnieg hale, jak i wioski igloo. Lodowe hotele często oferują lodowe bary i restauracje, kaplice, a nawet baseny i spa. W tych niezwykłych budowlach najczęściej wszystko jest z lodu, nawet szklanki w restauracji.

Hotele lodowe to często świątynie sztuki. W ich konstruowaniu biorą udział artyści i laureaci konkursów rzeźb lodowych z całego świata. Wiele lodowych hoteli co roku całkowicie zmienia aranżację, oferując gościom całkowicie zmieniony wygląd wnętrz, dziedzińców i galerii rzeźb.

Glamping w hotelu lodowym. Najsłynniejsze hotele lodowe świata

Za najstarszy hotel lodowy świata uchodzi ośrodek ICE Hotel w szwedzkim miasteczku Jukkasjarvi. Działa od 1990 r. i wyznacza standardy dla innych tego rodzaju miejsc. Wszystko tutaj jest z lodu, nawet szklanki w barze. Hotel słynie z pięknych lodowych rzeźb, w ofercie znajduje się też kurs rzeźbienia w lodzie. Za noc w tym niezwykłym miejscu trzeba zapłacić ok. 400 USD. Hotel oferuje też wycieczki bez konieczności rezerwacji pokoju za ok. 40 USD.

W hotelu Jukkasjarvi śpi się na skórach reniferów w otoczeniu niesamowitych lodowych rzeźb.Autor zdjęcia: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0
W hotelu Jukkasjarvi śpi się na skórach reniferów w otoczeniu niesamowitych lodowych rzeźb.

Autor zdjęcia: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0

Zamek Lodowy w Kemi to największy śnieżny fort na świecie i prawdopodobnie najsłynniejszy hotel lodowy Finlandii. Jest tu piękna galeria rzeźb lodowych, apartament dla nowożeńców, bar i okazała kaplica. Można też posłuchać muzyki na żywo na lodowej scenie, a na spragnionych zabawy czeka zjeżdżalnia lodowa. Pokój w zamku Kemi kosztuje ok. 120-190 euro od osoby, apartament 300-350 euro. Można też wykupić wycieczkę z przewodnikiem po całym kompleksie za ok. 70 euro.

Norwegia ma wyjątkowo dużo lodowych hoteli, czemu sprzyjają warunki klimatyczne. Komu nie chce się daleko jeździć, może odwiedzić Ice Bar, czyli Bar Lodowy w Oslo, który serwuje drinki przez cały rok. Sztuczka polega na sztucznym chłodzeniu Baru, nie jest to więc typowy lodowy hotel.

Największy w kraju jest hotel lodowy Bjorligard, ale najsłynniejszy i najpiękniejszy jest lodowy kompleks Kirkenes. Mają tu nie tylko piękną galerię rzeźb, luksusowe lodowe apartamenty i saunę, ale także zagrodę reniferów i psów husky. Można wybrać się z nimi na przejażdżkę psim zaprzęgiem, by podziwiać zorze polarne w surowym krajobrazie norweskich gór. Za odpowiednik ok. 400 USD można wykupić noc w Kirkenes z obiadem, sauną i śniadaniem.

Z kolei hotel lodowy Sorrisniva uchodzi za najdalej wysunięty na północ w całej Europie. Ma 30 pokoi, które co roku wznoszone są w myśl innego motywu przewodniego. Można tu także spać w specjalnych namiotach ze skór, zwanych lavvo, w jakich dawniej żyła tutejsza rdzenna ludność. Za noc w Sorrisniva trzeba zapłacić w przeliczeniu ok. 330 USD.

Piękne lodowe kariatydy w Hotel de Glace w Kanadzie.Autor zdjęcia: Hotel Kaesong, Flickr.com, CC BY-SA 2.0
Piękne lodowe kariatydy w Hotel de Glace w Kanadzie.

Autor zdjęcia: Hotel Kaesong, Flickr.com, CC BY-SA 2.0Hotel Kaesong, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Znane i cenione hotele lodowe znajdują się jednak nie tylko w Skandynawii. Bliżej Polski można je znaleźć np. w Szwajcarii. Ośrodek narciarski w Gstaad wynajmuje gościom wioskę igloo. Pod Engelbergiem jest też druga wioska igloo, znana jako Iglu Dorf. Można tu zażyć kąpieli w gorących źródłach na świeżym powietrzu – coś dla miłośników spa i morsowania jednocześnie. Szwajcarskie hotele lodowe liczą sobie w przeliczeniu ok. 130 USD za noc.

Znany hotel lodowy znajduje się też w Rumunii, w malowniczych Górach Fogarskich (część Karpat), ponad 2 tys. m n. p. m., wysoko nad jeziorem Balea. To właśnie zamarznięta woda z jeziora służy do wznoszenia hotelu, który po raz pierwszy zaczął działać w 2006 r. Hotel Balea ma 12 pokoi, jest tu też kościół i bar oraz 3 igloo. Noc w pokoju lodowym kosztuje ok. 120 USD, a w igloo 185 USD.

Mniej znane hotele lodowe znaleźć można także np. w Andorze i w Słowenii. Poza Europą znany hotel lodowy działa także w Kanadzie. To Hotel de Glace, działający od 2001 r., oferujący gościom 44 pokoje, z których każdy udekorowany jest w innym stylu. Cena za noc wynosi tu ok. 200 USD (zależy od pokoju), ale można też ograniczyć się do zwiedzania za niecałe 30 USD.

Glamping na zimę. Czy w Polsce są hotele lodowe?

Niestety, zimą 2021 r. Polska nie dorobiła się jeszcze swojego hotelu lodowego. Klimat nie sprzyja tego rodzaju przedsięwzięciom, chyba że wysoko w górach, co jednak musiałoby skomplikować budowę i być może zawyżyć ceny, przez co przedsięwzięcie stałoby się mało rentowne.

Mimo to można w Polsce uprawiać zimowy glamping w miejscach, których konstrukcja przypomina igloo.

W Bukowinie Tatrzańskiej można spędzić noc pod specjalnymi kopułami, z widokiem na Tatrzański Park Narodowy. Kopuły przypominają wprawdzie igloo, nie są jednak wykonane z lodu, a ich wnętrza ogrzewają piece. Są to jednak dobre miejsca na spędzenie nietypowego weekendu we dwoje w pięknej zimowej scenerii. Podobne kopuły sferyczne zlokalizowane są także w Białym Dunajcu i Poroninie.

Obejrzyjcie galerię zdjęć niezwykłych hoteli lodowych!

W hotelu Jukkasjarvi można skorzystać z lodowego baru, sauny, a nawet imponującej kaplicy.Autor zdjęcia: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0

Glamping na zimę 2021/2022. Najlepsze na świecie hotele lodo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Glamping na zimę 2021/2022. Najlepsze na świecie hotele lodowe. Gdzie są, co oferują, czy w Polsce można spędzić weekend w igloo? - Strona Podróży

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska