Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmach Archiwum Narodowego w Krakowie czeka na uroczyste otwarcie. Zmieści się tu 70 km bieżących akt

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie
Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie Aneta Żurek
W połowie przyszłego tygodnia zaplanowane jest uroczyste otwarcie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie, przy ul. Rakowickiej. W nowym - i bardzo nowoczesnym - gmachu trwają ostatnie przygotowania. Odwiedziliśmy go właśnie teraz, na kilka dni przed otwarciem. Jak się prezentuje - pokazują zdjęcia naszej fotoreporterki.

FLESZ - Polski lek na COVID-19

Nowy gmach został wzniesiony przy ul. Rakowickiej 22 (nieopodal Dworca Głównego). Ma 14 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Może pomieścić około 70 kilometrów bieżących akt (ułożonych na regałach pionowo, jak książki na półce). Z dotychczasowych siedzib archiwum - pięciu rozrzuconych po Krakowie i jednej w Spytkowicach - trafi tu ok. 30 km akt.

Tę nową siedzibę Archiwum Narodowego zbudowała firma Skanska. Koszt inwestycji to 123 mln zł. W obiekcie zostały zastosowane m.in. głębinowe pompy ciepła i pale aktywne (służące ogrzewaniu, jak i chłodzeniu budynku), specjalistyczna instalacja przeciwpożarowa, system zarządzania klimatem.

Obiekt tworzą dwa segmenty. Pierwszy - magazynowy, pozbawiony okien, przeznaczony do przechowywania dokumentów, map, zdjęć, filmów itp. Panuje w nim stała temperatura około 20 stopni C oraz stała wilgotność ok. 40 procent – odpowiednie dla archiwaliów. W drugim segmencie mieszczą się biura, sala konferencyjna na ok. 180 osób, sale wystawowe, na zajęcia dla studentów, czytelnia, repozytorium cyfrowe, służące przechowywaniu elektronicznych kopii materiałów archiwalnych, a także pracownia konserwacji.

Co można zwiedzić w Krakowie za darmo? Te atrakcje zobaczysz...

Przechowywane w archiwum materiały są zarówno obiektem badań naukowych, jak też pozwalają każdemu, kto potrzebuje takich informacji, ustalić np. kto w przeszłości był właścicielem danej nieruchomości, kto po nim dziedziczy, albo też prowadzić poszukiwania genealogiczne – odkrywać dzieje swojej rodziny. Czytelnia w nowej siedzibie archiwum ma być otwarta w przyszłym roku.

Historia Archiwum Narodowego w Krakowie formalnie rozpoczęła się 2 września 1878 roku, z chwilą powołania przez Sejm Krajowego Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29 grudnia 2012 roku zostało ono przekształcone w Archiwum Narodowe w Krakowie.

Zasób archiwum systematycznie wzrasta. W krakowskim archiwum przechowywane są dokumenty związane przede wszystkim z historią miasta i regionu, ale także materiały dotyczące dawnych terenów wschodnich Rzeczypospolitej.

Obok gromadzenia, opracowywania i udostępniania materiałów archiwalnych zadaniem Archiwum Narodowego w Krakowie jest nadzór nad powstawaniem i przechowywaniem dokumentacji stanowiącej państwowy zasób archiwalny w instytucjach na terenie naszego regionu, wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów oraz zaświadczeń. Archiwum prowadzi także prace naukowe oraz wydawnicze z zakresu historii i archiwistyki. Popularyzuje wiedzę o materiałach archiwalnych i archiwach.

Symbol Krakowa i jedna z najważniejszych krakowskich świątyń. To tu mieści się słynny ołtarz Wita Stwosza, polichromie Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego - to wiadomo. A jakie tajemnice wiążą się z kościołem Mariackim? / fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press

Jezus bez pępka, narzędzie tortur i żółta ciżemka. Czego jes...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska