Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy od Trzciany po Dąbrowę Tarnowską wybudują tanie mieszkania na wynajem. Za inwestycje odpowiadać będzie spółka z siedzibą w Brzesku

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Zakliczynie budują już bloki w ramach programu Mieszkanie Plus. W kolejnych latach  nowe budynku może wybudować spółka SIM
W Zakliczynie budują już bloki w ramach programu Mieszkanie Plus. W kolejnych latach nowe budynku może wybudować spółka SIM archiwum
Siedemnaście małopolskich gmin - w większości z terenu dawnego województwa tarnowskiego - utworzy spółkę odpowiadającą za budowę tanich mieszkań na wynajem. Powołują w tym celu spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, której siedzibą będzie Brzesko.

FLESZ - Unia posadzi 3 miliardy drzew

od 16 lat

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowy program Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii adresowany do samorządów. Jego ideą jest budowa osiedli mieszkaniowych z lokalami na długoterminowy najem, z możliwością dopłat do czynszu. Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, nieposiadających zdolności kredytowej, aby zaciągnąć pożyczkę na zakup mieszkania.

- W naszej gminie są rodziny, które od dawna czekają na takie mieszkania. Z różnych przyczyn nie wszystkich stać na zaciągnięcie kredytu na własne mieszkanie, a ten projekt daje szanse wynajęcia ich na atrakcyjnych warunkach - mówi Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Stolica Powiśla to jeden z samorządów który przystąpi do projektu.

Gminy to prawie nic nie kosztuje

W ramach SIM siedemnaście gmin ma powołać spółkę, która zajmie się budową mieszkań na terenach każdego z samorządów -założycieli.

SIM Małopolska sp. z o.o. oprócz Dąbrowy Tarnowskiej mają współtworzyć:

  • Gnojnik,
  • Jodłowa,
  • Ryglice,
  • Tuchów,
  • Borzęcin,
  • Korzenna,
  • Stary Sącz,
  • Zakliczyn,
  • Trzciana,
  • Wierzchosławice,
  • Miechów,
  • Wieliczka,
  • Brzesko,
  • Ciężkowice,
  • Gorlice,
  • Rabka.

Każda z nich wniesie do spółki wkład własny wynoszący 3 mln zł. Pieniądze nie będą jednak pochodziły z samorządowych budżetów, bo każdy z nich otrzyma tę kwotę w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Gminy muszą natomiast w formie aportu wnieść do spółki działki, na których staną budynki z mieszkaniami.

- Dla samorządów to optymalne rozwiązanie, bo nie obciąża nas finansowo - podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Stolica Powiśla Dąbrowskiego już od dawna zamierzała budować tanie mieszkania na wynajem. Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce podpisała nawet umowę w ramach programu "Mieszkanie Plus". Jednak warunki programu nie okazały się dla niej korzystne.

- Musielibyśmy powołać wtedy spółkę dla jednego obiektu, a to by w przyszłości generowało wyższe ceny czynszu za wynajem. Formuła SIM wydaje się być bardziej korzystna - podkreśla burmistrz Kaczmarski.

Władze Dąbrowy Tarnowskiej w ramach SIM planują wybudować blok na około 40 mieszkań na os. Westerplatte.

Balkony zostały już dostawione do bloków przy ul. Reymonta, Rolniczej i Lelewela

Dobudowali BALKONY do starych bloków! Pomysł z Tarnowa okaza...

W Zakliczynie już budują

Akces do SIM zapowiedziała także gmina Zakliczyn, która jako pierwsza w praktyce już teraz zdobywa doświadczenie w budowie tanich mieszkań. W ramach programu "Mieszkanie Plus" buduje pierwszy z bloków, w którym znajdzie się 40 mieszkań. Burmistrzowi Zakliczyna na budowę bloku w Lusławicach udało się pozyskać 95 proc. dofinansowania inwestycji. Wkrótce ma się rozpocząć budowa kolejnego budynku w Paleśnicy, na który również niemal w całości pozyskano środki zewnętrzne.

Teraz w ramach SIM, koło Zakliczyna mają powstać kolejne dwa bloki z tanimi mieszkaniami na wynajem.

- Mamy dwie działki, które przeznaczymy pod kolejne inwestycje mieszkaniowe. Chcemy dzięki temu zatrzymać u nas mieszkańców i dać im korzystne warunki wynajmu lokali. Mamy dobrą lokalizację, niezłe połączenia z Tarnowem czy Krakowem. Są więc korzyści dla mieszkańców, jak i dla gminy, bo będą wpływy z podatków PiT, a jeśli więcej dzieci kształcić się będzie w naszych szkołach, to będziemy otrzymywać większe subwencje oświatowe - podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Osoby wynajmujące mieszkania, które powstaną w ramach SIM, będą mogły korzystać z dopłat do czynszu, które w zależności od wielkości rodziny i mieszkania mogą wynieść do 300-400 zł.

Bochnia zrezygnowała, Brzesko skorzystało

Siedziba nowej spółki, która będzie odpowiadała za budowę tanich mieszkań miała początkowo znajdować się w Bochni, ale nieoczekiwanie tamtejsi radni nie zgodzili się na przystąpienie miasta do projektu. Zdecydowano więc, że SIM ulokuje się się w jednej z kamienic przy Rynku w Brzesku.

- Jest to dla nas wyróżnienie, ale i wyraz zaufania włodarzy aż 17 gmin, aby takie przedsięwzięcia wspólnie prowadzić - mówi z satysfakcją Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.

Po oficjalnym utworzeniu spółki, które powinno nastąpić początkiem sierpnia, SIM będzie mogła starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie, które pozwoli na rozpoczęcie budowy nowych mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska