Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralska kwaśnica, czeska zupa czosnkowa, tyrolskie knedle, austriacki strudel i sycące fondue. Górskie smaki

mad
Góralska kwaśnica to jedno z popularniejszych górskich dań.
Góralska kwaśnica to jedno z popularniejszych górskich dań. pixabay.com
Góralska kwaśnica, czeska zupa czosnkowa, tyrolskie knedle i austriacki strudel. Co łączy te dania? Są rozgrzewające, sycące i bardzo pożywne. Zobacz, jakie smakołyki z górskich krain możesz przygotować w domowym zaciszu.

Miłośnicy raczej domowego ciepła, aniżeli kilkunastostopniowych mrozów i długich wędrówek w śniegu mogą zimą spróbować innego typu przygód zainspirowanych górami. Podróże kulinarne po czeskich Karkonoszach, Szwajcarii, Tyrolu czy naszym rodzimym Podhalu będą wymagały jedynie dobrze zaopatrzonej kuchni i kilku ochotników, którzy zasmakują przygotowanych przez nas specjałów.

Kwaśnica to rozgrzewająca, pożywna zupa.
Kwaśnica to rozgrzewająca, pożywna zupa.fot. archiwum

Kwaśnica góralska: kwaśny smak z polskich gór

Górska kuchnia nie mogłaby się obyć bez kiszonej kapusty. Wartym wypróbowania zimą przysmakiem jest nasza rodzima kwaśnica – jak sama nazwa wskazuje, bardzo kwaśna zupa przygotowywana na mięsnym wywarze, najlepiej z dodatkiem wędzonego boczku lub żeberek. Za jej smak, poza kapustą, odpowiadają przyprawy (majeranek, kminek, ziele angielskie, pieprz, sól i liście laurowe) oraz czosnek i suszone grzyby. Zasadniczą różnicą między górską kwaśnicą, a popularnym kapuśniakiem, jest brak dodatku jakichkolwiek warzyw poza ziemniakami, w szczególności marchewki, która łagodzi intensywnie kwaśny smak.
Przepis na góralską, prawdziwą kwaśnicę znajdziecie TUTAJ.

Czeska zupa czosnkowa.
Czeska zupa czosnkowa.fot. archiwum

W Czechach na czosnkowo

Kultową czeską zupą, serwowaną w każdym wysokogórskim miasteczku, jest česnečka – bardzo wyrazista w smaku, niemniej nie mająca sobie równych, jeśli chodzi o właściwości rozgrzewające. Jej podstawą jest bulion mięsno-warzywny, smażona cebulka, szynka i oczywiście dużo czosnku, który na początku smażymy, a później w wersji surowej dodajemy również do gotowego dania. – Zupa czosnkowa, podobnie jak wiele innych górskich dań, nie może obejść się bez sera żółtego, który w dużej ilości ucieramy do talerza tuż po nałożeniu. To właśnie dzięki niemu danie jest nie tylko rozgrzewające, ale i bardzo pożywne, mimo że sama receptura jest zaskakująco prosta – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki.

Tyrolskie knedle.
Tyrolskie knedle.fot. archiwum

Tyrolskie knedle

Malowniczy Tyrol pod względem kulinarnym można nazwać górską krainą klusek wszelkiego rodzaju. To właśnie tam najczęściej zasmakować można knedli i knedlików w niezliczonych odsłonach smakowych. Podaje się je z sosem, warzywami, serem, mięsem, a nawet jako dodatek do zup. Niech nas nie zmyli jednak sama nazwa. Knedle tyrolskie nie są bowiem przygotowywane jedynie z mąki, ziemniaków i jajek, jak ma to miejsce w kuchni polskiej. Ciasto, z którego są formowane, wzbogacane jest pełną gamą pożywnych dodatków, takich jak boczek, kiełbasa, cebula, pietruszka, smalec, pieczywo i skwarki. Zaledwie kilka knedli dostarczyć może energii na wielogodzinne, zimowe szaleństwo na stoku. Nic dziwnego, że należą one do grona ulubionych potraw miłośników zimowych sportów.

Serowe fondue.
Serowe fondue.fot. archiwum

Serowo-serowy rarytas

Na czele kanonu górskich potraw znajduje się też fondue. To gęste, aromatyczne i niebywale sycące danie nie tylko zaspokoi nawet największy apetyt, ale i rozgrzeje w trakcie zimowych wieczorów. Ponadto jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Na liście obowiązkowych składników znajdują się oczywiście sery, najlepiej typu szwajcarskiego, a także śmietana, białe wino, masło, przyprawy (rozmaryn, tymianek, majeranek) oraz utarty czosnek. Po połączeniu ich w kociołku w jednolitą, aksamitną masę, wystarczy namoczyć w nim kawałki ulubionego pieczywa lub warzyw i delektować się przysmakiem wprost ze szwajcarskich stoków.

Strudel drożdżowy z kapustą.
Strudel drożdżowy z kapustą.fot. archiwum

Sauerkraut Strudel

Kiszona kapusta nie jest domeną jedynie polskiej kuchni. Dania stworzone na jej bazie spotkać można także między innymi w Austrii. Inspirowany tamtejszą kuchnią złocisty strudel drożdżowy z nadzieniem urozmaiconym dodatkiem wędzonego boczku, sera żółtego, kminku i cebuli będzie smakował równie apetycznie zarówno tuż po wyjęciu z pieca, jak i na zimo, a pokrojony w grube plastry z powodzeniem zastąpi paszteciki podawane do czerwonego barszczu.

Strudel drożdżowy z kapustą kiszoną i Aldamerem [PRZEPIS]

Składniki na ciasto

  • 3 łyżki mleka
  • 50 g drożdży
  • 500 g mąki pszennej
  • 150 g masła
  • 2 jajka
  • 2 żółtka
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18%
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 płaska łyżeczka cukru

Wykonanie
Do naczynia wlać mleko, dodać drożdże, cukier i wymieszać. Oprószyć łyżką maki i odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut. Masło posiekać z resztą mąki, dodać sól, jajka, żółtka, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Następnie zarobić ciasto, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około pół godziny.

Składniki na farsz

  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 300 g boczku wędzonego
  • 2 cebule
  • 2 łyżki masła
  • 200 g sera żółtego Aldamer MSM Mońki
  • 1 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego
  • 1 łyżka kminku
  • sól i cukier do smaku

Wykonanie
Kapustę ugotować do miękkości, wystudzić, dobrze odcisnąć z wody i posiekać. Boczek pokroić we drobne kawałki, cebulę w kostkę, podsmażyć na złoty kolor na oleju i dodać do kapusty. Dodać również roztopione masło pokrojony w kostkę ser, przyprawy i wymieszać.
Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części i obie rozwałkować na około pół centymetra. Na ciasto wyłożyć farsz i zwinąć dwa oddzielne rulony, końcówki podwijając pod spód. Tak przygotowane, posmarować z wierzchu rozmąconym białkiem i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 35 minut, do ładnego złotego zarumienienia ciasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska