Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. W każdej z wsi może działać tylko jedno zarejestrowane Koło Gospodyń Wiejskich [ZDJĘCIA]

Lech Klimek
W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyły się regionalne konsultacje na temat niezależności i rozwoju KGW bez obowiązków i obaw, w którym wzięły udział przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu gorlickiego.

Panie, ubrane w stroje regionalne, z ciastem i różnorakimi potrawami stawiły się w piątek w sali posiedzeń rady powiatu.

- To było bardzo miłe zaproszenie - mówi jedna z uczestniczek spotkania. - Byłyśmy przekonane, że zaproszono nas na spotkanie z okazji Dnia Kobiet, a odbyło się spotkanie, dotyczące działania kół pod nową ustawą. Dostałyśmy sporo wiedzy i możliwe, że dla wielu było to też rozwianie jakichś obaw, które się pojawiają - dodaje.

Wieloletnia i bardzo aktywna członkini koła w swojej wsi z uśmiechem dopowiada jeszcze, że ten fragment związany z Dniem Kobiet oczywiście był, panie dostały kwiaty a wręczał je Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Wiedza z pierwszej ręki

Kilka minut po 15 do wypełnionej kobietami sali weszli goście, prowadzeni przez Marię Gubałę, starostę powiatowego. Byli to, Andżelika Możdżanowska, sekretarz stanu w ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Ryszard Terlecki, i Barbara Bartuś, poseł na Sejm.

- Jestem bardzo silnie związana ze środowiskiem wiejskim - mówiła Andżelika Możdżanowska, do niedawna jeszcze sekretarz Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Pamiętam z dzieciństwa, jak razem z mamą, członkinią KGW liczyłyśmy i myłyśmy zastawy stołowe, które koło mamy wynajmowało mieszkańcom na różne imprezy - opowiadała.

Minister zapewniła też panie, że ta ustawa, która dotyczy KGW, jest dobra i bezpieczna.

- Nie miałabym odwagi pojechać do siebie do domu - mówiła. - Przecież jadąc tam, muszę spojrzeć w oczy koleżankom mamy. Zaręczam, że robię to bez najmniejszych obaw - dodała.

Nowe prawo umożliwiło KGW prowadzenie działalności gospodarczej. Mogą też one liczyć na bezpłatną pomoc prawną.

Pełnomocnik pomoże

Zgodnie z ustawą koła są teraz rejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W każdym z powiatowych biur tej agencji powołany został pełnomocnik do spraw KGW. W Gorlicach jest nim Bogusław Telega, zastępcą kierownika.

- Mamy w tej chwili zarejestrowanych na nowych zasadach 29 kół - mówi pełnomocnik. - W powiecie jest 75 sołectw, więc jeszcze jest sporo możliwości - dodaje.

Ostanie koło, które zostało zarejestrowane to ekipa z Moszczenicy. Poprzednie Koło Gospodyń Wiejskich w tej wsi zaczęło swoją działalność 1929 roku, w czasach swojej świetności przypadającej na lata 50. i 60. ubiegłego wieku, było w nim po 50 mieszkanek wsi.

- Niestety koło bardzo podupadło - mówi Danuta Luboch, dyrektorka ośrodka kultury i biblioteki. - Starsze panie już przeszły do naszych seniorek, a te młodsze mimo wielokrotnie ponawianych zaproszeń, nie garną się do działania. Teraz się to zmieniło, znalazły się chętne do działania. Już dopełniłyśmy wszystkich formalności. Niestety, już w tym roku, więc na razie nie dostaniemy dofinansowania na rozwój i działalność statutową - dodaje.

Według Bogusława Telegi bardzo aktywne w nowej rzeczywistości są koła z terenu gminy Uście Gorlickie.

- Już teraz panie proponują ciekawe inicjatywy - opowiada. - To choćby regionalny chleb, czy piękna łemkowska biżuteria. Już w kwietniu koła zaprezentują się w Łosiu w Zagrodzie Maziarskiej - dodaje.

Warto wiedzieć

Co zyskują koła na nowych zasadach?

Zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich zyskują osobowość prawną. Teraz będą mieć numer NIP i REGON. Będą działać jak małe firmy. Z urzędem skarbowym będą się rozliczać za pomocą uproszczonej księgowości.

- To system zbliżony do książki przychodów i rozchodów - mówi Bogusław Telega. - Jest on jednak precyzyjnie dostosowany do specyfiki kół - dodaje.

Koła będą płacić podatek dochodowy po osiągnięciu 200 tysięcy dochodu. Są również zwolnione z podatku VAT (do 200 tys. zł) i obowiązku składania do Urzędu Skarbowego zeznania CIT-8 oraz posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

- Planujemy cykl szkoleń z księgowości - informuje Bogusław Telega. - Panie dostaną informacje z pierwszej ręki, bo będą one przeprowadzane wspólnie z urzędem skarbowym w Gorlicach - dodaje.

Koła gospodyń wiejskich będą mogły przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13” dla emerytów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska