Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Zmiana w opłatach w użytkowaniu wieczystym

Lech Klimek
Lech Klimek
Można wnieść opłatę teraz i stać się w pełni właścicielem gruntu albo nadal wnosić niskie opłaty przez 20 kolejnych lat
Można wnieść opłatę teraz i stać się w pełni właścicielem gruntu albo nadal wnosić niskie opłaty przez 20 kolejnych lat Pawel Lacheta/Polska Press
Maksymalna bonifikata opłaty jednorazowej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będzie wynosiła w Gorlicach 50 procent - zdecydowała rada tego miasta.

Uchwała rady ma związek, z obowiązującą od października, ustawą o przekształceniu z mocy prawa, od 1 stycznia 2019 roku prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Ustawa nakłada na nowych właścicieli gruntu obowiązek wniesienia - na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu - opłaty z tytułu przekształcenia. Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.

Opłata będzie wnoszona przez 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, ale jednocześnie ustawodawca umożliwił wniesienie opłaty jednorazowej. Zawarł też regulacje dotyczące systemu bonifikat dla osób fizycznych przy takiej opłacie, dotyczącej przekształcenia gruntów Skarbu Państwa; maksymalny jej poziom, to 60 proc. W przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

- W perspektywie krótkiej różnica jest taka, że zamiast opłaty z tytułu użytkowania wieczystego będę ponosić opłatę za przekształcenie tego użytkowania w prawo własności - mówi Andrzej Magierowski, właściciel mieszkania własnościowego w bloku w Gorlicach. - Po 20 latach już nie będą ponosić tej opłaty przekształceniowej, ale wyłącznie podatek od nieruchomości. Jeszcze nie wiem, czy skorzystam z tej bonifikaty. W moim przypadku byłoby to 240 złotych, bo teraz płacę rocznie tylko 24 złote - dodaje.

W przypadku gruntów, będących własnością samorządu, ma on prawo samodzielnego wyrażenia zgody na udzielenie stosownych bonifikat.

W Gorlicach przygotowany projekt uchwały ma poziom ulg niższy o 10 procent jak w ustawie, czyli dotyczących gruntów Skarbu Państwa.

- Rada podjęła uchwałę o udzieleniu 50-procentowej bonifikaty dla tych z mieszkańców, którzy zdecydują się na przekształcenie - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Dotyczy ona jednak tylko tych, którzy zrobią to w pierwszym roku działania ustawy, czyli w 2019 i oczywiście zrobią to jednorazowo - dodaje.

Gorlickie opłaty to nie są jakieś niebotyczne kwoty. Te w blokach nie przekraczają 40 złotych rocznie, a najniższa z nich to 2,30 zł. Są też opłaty pod garażami, a w nich najniższa, która występuje w miejskich statystykach, to niewiele ponad złotówkę.

Najwyższa to około 500 złotych, też oczywiście rocznie w przypadku jednego z domów jednorodzinnych. - Z zastosowaniem ulgi w tym najwyższym przypadku przekształcenie to prawie 5 tysięcy złotych - dopowiada wiceburmistrz.

Radni głosowali praktycznie jednomyślnie, nikt też nie złożył wniosku, dotyczącego wysokości bonifikaty.

Inaczej jest w Bieczu, gdzie po analizie kwot postanowiono, że gmina nie wprowadzi ulg.

- Mamy około setki mieszkańców płacących za użytkowanie wieczyste - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Ich obciążenie nie jest wysokie, najwyższa opłata to 280 złotych za grunt pod jednym z domów, a najniższa to 6,3 zł w komunalnym bloku za niewielką kawalerkę - dopowiada.

W Bobowej problem przekształceń nie występuje w ogóle. Gmina już dawno uregulowała wszystkie sprawy związane z prawami własności gruntów.

Trzeba wiedzieć

Użytkowanie wieczyste

To specyficzne dla polskiego prawa cywilnego prawo podmiotowe, dotyczące nieruchomości gruntowej. Jest to jeden z trzech rodzajów praw rzeczowych, obok własności i praw rzeczowych ograniczonych. Polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony jako 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat). Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach miast.

Użytkownik wieczysty ma prawa zbliżone do właściciela. Może swobodnie rozporządzać prawem, czyli sprzedać je, obciążać, zapisać w testamencie. Podlega ono egzekucji i dziedziczeniu. Przez cały okres obowiązywania umowy właścicielem gruntu pozostaje Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska