Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźne powikłania u dzieci po COVID-19. Czym jest PIMS? Uważajcie na te objawy!

PDZ
Lekarze ostrzegają, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19.  Dla dzieci szczególnie groźny dziecięcy zespół pocovidowy - PIMS. Jakich objawów nie należy lekceważyć? Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>LISTA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW >>>
Lekarze ostrzegają, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19. Dla dzieci szczególnie groźny dziecięcy zespół pocovidowy - PIMS. Jakich objawów nie należy lekceważyć? Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>LISTA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW >>>Konrad Kozlowski
Do tej pory na COVID-19 ciężko chorowali niektórzy dorośli, a u dzieci nie było nawet objawów. To się jednak zmienia, bo wirus mutuje. Tygodniowo na dziecięcy oddział zakaźny przyjmowanych jest blisko 100 małych pacjentów. Lekarze ostrzegają, że najgorsze jednak przed nami. Po fali zachorowań czeka nas bowiem fala powikłań po COVID-19. Dla dzieci szczególnie groźny dziecięcy zespół pocovidowy - PIMS. Jakich objawów nie należy lekceważyć? Na co jako rodzic powinieneś zwróci szczególną uwagę? W galerii prezentujemy listę wszystkich symptomów, których nie można bagatelizować.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?

Groźne powikłania u dzieci po COVID-19. Uważajcie na te objawy!

LISTA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW >>>

Lista objawów i powikłań związanych z chorobą COVID-19 wciąż się wydłuża. Wiadomo już, że wirus SARS-CoV-2, wywołujący tę chorobę, może spowodować spustoszenie niemal całego naszego organizmu. Nauczeni doświadczeniami wiemy, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19

- Po trzech-sześciu tygodniach od zakończenia infekcji może pojawić się tzw. zespół pocovidowy. Medycznie prawidłowa nazwa zespołu to PIMS - pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2. Jego przebieg jest bardzo ciężki, zmiany pojawiają się w wielu narządach. Może dojść do niewydolności krążenia. Nie wiemy dokładnie co nasz czeka po trzeciej fali, bo zmienił się dominujący wariant wirusa. Być może zmieni się także przebieg PIMS. To wszystko okaże się za miesiąc. Dużo więc jeszcze przed nami - mówiła kilka dni temu w jednym z wywiadów dla "Krakowskiej" dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Coraz więcej osób choruje i umiera. Z danych przekazywanych codziennie przez Ministerstwo Zdrowia wiemy, że w większości, osoby umierające miały "choroby współistniejące". O jakie schorzenia chodzi?

Te choroby przewlekłe zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu ...

Jakie są objawy?

PIMS to jedno z najpoważniejszych powikłań pocovidowych u dzieci, ale można je wyleczyć. W zdecydowanej większości małych pacjentów intensywne leczenie szpitalne przynosi pozytywny efekt, ale należy pamiętać, że choroba może dawać następstwa w obrębie układu sercowo-naczyniowego, dlatego dziecko musi być pod kontrolą kardiologa. Należy też wykonać kontrolne echo serca.

PIMS zazwyczaj pojawia się między 6. a 8. tygodniem po kontakcie dziecka z koronawirusem. To waśnie w tym czasie zaleca się więc szczególną czujność ze strony rodziców. Pierwszym alarmującym objawem jest gorączka. Jednak lista objawów mogących świadczyć o tym, że w organizmie dziecka dzieje się coś niedobrego stale się wydłuża.

Na jakie dokładnie dolegliwości rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska