Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GRZYBY są już w polskich lasach! Jakie gatunki? Prawdziwki, borowiki ceglastopore. Gdzie na grzyby?

OPRAC.: (MM)
Adam Wojnar/Polska Press
Prawdziwki, borowiki ceglastopore - które w różnych regionach zwane są też podcieczami, gniewusami lub siniakami - a także kozaki. O pojawieniu się takich grzybów w lasach informują ci, którzy już na nie trafili podczas spacerów i wycieczek. W internecie zamieszczanych jest coraz więcej zdjęć pokazujących piękne okazy. Niesamowite fotografie prezentuje np. Nadleśnictwo Baligród na Podkarpaciu, swoimi znaleziskami chwalą się też mieszkańcy i turyści odwiedzający Beskidy.

FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

od 16 lat

Wszyscy pamiętamy, jak ogromne, nadzwyczajne zbiory przyniósł zeszłoroczny sezon grzybobrań, trwający latem i jesienią. Czy tak będzie i w tym roku? Przekonamy się! A na razie wiadomo, że grzyby już pojawiły się w lasach w różnych częściach Polski.

Zbieranie grzybów raczej nie kojarzy się nam z wiosną. Tymczasem już w połowie maja Nadleśnictwo Baligród (województwo podkarpackie) w mediach społecznościowych opublikowało zdjęcia dokumentujące pierwszy w tym roku wysyp borowików! Od tego czasu na stronie nadleśnictwa na Facebooku prezentowane są kolejne grzyby, na które trafiają tam leśnicy.

O swoich leśnych znaleziskach od połowy maja informują w mediach społecznościowych również np. mieszkańcy i turyści zaglądający na beskidzkie szlaki. Na przykład borowiki ceglastopore były już znajdowane w okolicach Żywca czy Andrychowa.

"Kto już znalazł grzyby w tym roku? My dziś na spacerze (Beskid Mały, stoki Wapienicy) znaleźliśmy dwa borowiki ceglastopore, większy ważył ok. 550 g (gniewusy)" - relacjonowała 15 maja jedna z takich osób.

Również np. przy szlakach prowadzących na szczyt Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym w ostatnich dniach można wypatrzyć grzyby.

Z kolei np. Nadleśnictwo Wałbrzych na swoim profilu na FB zamieściło 31 maja zdjęcie pierwszego znalezionego w tym roku koźlarza.

Z informacji, jakimi w internecie wymieniają się podekscytowani miłośnicy grzybobrań - i smaku grzybów, oczywiście - wynika, że można je teraz znaleźć m.in. w województwie małopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska