Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja najwyższa od 25 lat? Spodziewajmy się kolejnych podwyżek cen w sklepach oraz stóp procentowych

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ile wyniesie inflacja w czerwcu? GUS poda dane 1 lipca. Szykujmy się na kolejne podwyżki
Ile wyniesie inflacja w czerwcu? GUS poda dane 1 lipca. Szykujmy się na kolejne podwyżki 123rf
Inflacja winduje w górę z miesiąca na miesiąc. 1 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS) ogłosił, ile wyniosła w czerwcu. Ekonomiści prognozowali, że możliwe, iż w 2022 roku powtórzy się sytuacja sprzed 25 lat, kiedy inflacja osiągnęła prawie 17 proc.! Jak to wpłynie na życie Polaków? Wiele wskazuje, że najgorsze dopiero przed nami. Wskaźnik inflacji ma bezpośredni wpływ na ceny w sklepach, a także na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych.

Inflacja w czerwcu 2022 - dane GUS

Jak zauważa ekspert finansowy eToro, inflacja w maju nie przebiła psychologicznej bariery 14 proc., jednak jest już bardzo blisko. Nie ma wątpliwości, że szczyt inflacji jest jeszcze przed nami i w najbliższych miesiącach inflacja z dużym prawdopodobieństwem przekroczy 15 proc., a może nawet zbliży się do 20 proc.

1 lipca 2022 roku GUS opublikował dane dotyczące inflacji w czerwcu. Wyniosła 15,6 proc. Jak odczują to Polacy? Co zdrożeje najbardziej? Jaki wpływ miała na raty kredytów?

Obecna inflacja i jej skutki

W maju 2022 inflacja wyniosła 13,9 proc. Od miesięcy ceny regularnie wzrastają, nie tylko żywności, ale także energii i usług. Żywność drożeje z kilku powodów, m.in.:

  • drożejące koszty produkcji i przetwarzania,
  • zakłócenia logistyczne związane z wojną,
  • warunki pogodowe.

Niestety nie jest to koniec zmian. W maju spadło również przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w stosunku do kwietnia aż o 3,4 proc. To stawia Polaków w sytuacji, w której muszą jeszcze bardziej uważać na wydatki czy szukać sposobów na zwiększenie przychodów, ponieważ ich pensje nie rosną proporcjonalnie do podnoszących się z miesiąca na miesiąc cen.

Bolączką wielu Polaków są także raty kredytów, szczególnie hipotecznych, ceny opału, a także materiałów budowalnych, co stopuje rozpoczęte budowy i remonty.

Spadek wartości pieniądza wobec towarów i usług dobrze widać na przykładzie świadczenia 500 plus, które nie podlega waloryzacji od 2016 roku.

– Ze względu na wysoką inflację, świadczenie 500 plus jest dziś warte już tylko 380 zł w cenach ze startu programu, czyli kwietnia 2016 roku. Aby świadczenie miało dziś taką samą realną wartość jak w 2016 roku, powinno obecnie wynosić 658 zł. Gdyby je waloryzować o wzrost cen paliw, zamiast 500+ powinno dziś wynosić 930+ – komentuje Paweł Majtkowski, analityk finansowy eToro

Eksperci z Państwowego Instytutu Ekonomicznego informują, że Polacy ograniczają wydatki w wielu obszarach, a należy się spodziewać dalszego hamowania konsumpcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja najwyższa od 25 lat? Spodziewajmy się kolejnych podwyżek cen w sklepach oraz stóp procentowych - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska