Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna operacja w szpitalu w Prokocimiu uratowała 13-letnią Melanię

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
mat. prasowe
W sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dokonano zabiegu wszczepienia nowoczesnego stentgraftu do aorty 13-letniej dziewczynki.To jeden z pierwszych takich zabiegów w Europie.

Zabieg polegał na wszczepieniu implantu pokrytego wielowarstwowym materiałem, który zastępuje prawdziwe naczynie i ma możliwość poszerzania się w miarę wzrostu pacjenta. Wszczepienia dokonał zespół kardiologów inwazyjnych we współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.

– Zabieg wykonano przeznaczyniowo, bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu stentgraftu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm. Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki – mówi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej USD, który razem z prof. Tomaszem Moszurą przeprowadził operację.

Dziewczynka urodziła się z przerwanym łukiem aorty. W 3 trzeciej dobie życia Melanii wszczepiono homograf, który miał zastępować ściany wadliwego naczynia krwionośnego i zapewnić przepływ krwi. Niestety, po latach implant uległ zupełnemu zwapnieniu. Aorta, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do dolnej części ciała, w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5-4 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka. Dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze, łatwo się męczyła.

– Zrosty w klatce piersiowej pozostałe po poprzednich zabiegach i przebyte ciężkie infekcje śródpiersia sprawiały, że ryzyko związane z typowym zabiegiem kardiochirurgicznym było bardzo duże – ocenia prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD. – Jedyną szansą było wykonanie zabiegu przeznaczyniowo z jednoczesnym zabezpieczeniem zespołu kardiochirurgów i możliwością natychmiastowej interwencji w razie komplikacji. Właśnie takie możliwości posiada nasza sala hybrydowa - dodaje.

Rodzice szukali ośrodka, który zoperuje ich córkę przez dwa lata. W końcu trafili do szpitala w Prokocimiu.
Zabieg wykonano pod koniec kwietnia.

– Melania dostała cudowny prezent, dzięki wielkiemu sercu lekarzy, zaangażowanych w przygotowanie i realizację zabiegu. Za wykonaniem zabiegu przemawiała nie tylko obawa o wydolność organizmu córki, ale również o jakość jej przyszłego życia. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni za to, że z wielką troską został wzięty pod uwagę szerszy aspekt sprawy – mówi Mariusz Lewandowski, tata Melanii.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska