Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak działają kotły ekologiczne? Paliwo i korzyści dla środowiska

.
Obecnie codziennie spotykamy się z mocno nagłaśnianym tematem zanieczyszczenia środowiska. Zwłaszcza w okresach zimowych mocno odczuwalny jest smog, który w głównej mierze pochodzi z kotłów i pieców. Nowoczesne kotły ekologiczne to doskonałe rozwiązanie na zwalczanie smogu i zanieczyszczeń. Działają sprawnie i dokładnie ogrzewają powietrze w pomieszczeniach nie czyniąc przy tym szkód dla środowiska. Kotły ekologiczne produkowane są między innymi przez renomowaną firmę Moderator. Cieszą się dużą popularnością i spełniają najbardziej restryktywne normy ekologiczne.

Obecnie na rynku pojawiają się innowacyjne piece oraz kotły ekologiczne, które mocno różnią się od obskurnych pieców węglowych, automatycznych pieców gazowych i olejowych. Dodatkowo kotły ekologiczne są tworzone w taki sposób, aby efektywnie zarządzać wytwarzanym ciepłem. Pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy oraz sporej ilości czasu poświęcanej rozpalanie.
Oprócz kotłów ekologiczny na rynku pojawiają się inne urządzenia i narzędzia przyczyniające się do zmniejszania spalin i zanieczyszczeń. Chętnie stosowane są między innymi nierdzewne wkładki kominowe pozwalające na wieloletnią bezawaryjną eksploatację.

Kotły ekologiczne i ich zalety

Kotły ekologiczne mają przemyślaną konstrukcję, dzięki czemu kotłownia nie jest już brudnym zakamarkiem w domu, lecz czystym i schludnym pomieszczeniem. Bardzo istotne przy wyborze kotła ekologiczne jest wybranie rodzaju opału. Wybór opału zależy od kosztów eksploatacji, ceny kotła, a także może być uzależniony od dostępności w okolicy sieci gazowej.

Kotły ekologiczne są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają dużej pracy. Obsługa kotłów ekologicznych np. na pellet lub ekogroszek potrzebuje jedynie zasypywania zasobnika na paliwo średnio do 3 dni. Kotły samoczynnie pobierają odpowiednią ilość paliwa do ogrzania i są bardzo wydajne. Dodatkowo kotły ekologiczne wyposażone są w automatyczne i samooczyszczające się palenisko, które doszczętnie spala pobrane paliwo dając określoną i wcześniej ustawią temperaturę.

Całe spalanie biomasy w kotłach ekologicznych przebiega sprawnie i jest kontrolowane. W sposób atematyczny pobierane jest paliwo, ustawiane parametry spalania oraz rozpalanie paleniska.

Dużą zaletą kotłów ekologicznych jest czystość i sterylność podczas użytkowania, efektem ubocznym spalania jest jedynie mała ilość popiołu, którą doskonale można wykorzystać, jako nawóz mineralny.

Niewątpliwie największą korzyścią kotłów ekologicznych jest dbałość o środowisko. Spalanie biomasy w kotłach ekologicznych to pewność zerowego bilansu CO2 oraz zadowalająca świadomość ekologiczna użytkowników kotłów.

Ekologiczne kotły, a paliwo

Bardzo duże znaczenie w bilansie paliwowo-energetycznym ma biomasa ze względu na jej łatwą dostępność oraz korzyści dla środowiska naturalnego i społeczności. Biomasa występuje w postaci różnego rodzaju produktów pochodzenia rolniczego, leśnego, pozostałości z przemysłu drzewnego. Biomasę można stosować w ekologicznych kotłach wysoko-efektywnego spalania. Do najczęściej wybieranych rodzajów biomasy należą:

  • pellet, czyli granulat drzewny
  • ziarna zbóż
  • ziarno kukurydzy, gorczycy lub łubinu

Przykładowo jedna tona węgla kamiennego o średniej jakości może być zastąpiona 1,5 toną paliwa pochodzącego z biomasy (zbóż - owsa, czy też peletów. Dodatkowo wykorzystanie tego typu paliwa w kotłach ekologicznych sprawi, że środowisko nie będzie zanieczyszczane, a kotłownia czysta i sterylna.

Dużą zaletą korzystania z biomasy jest możliwość ubiegania się o dopłaty do roślin energetycznych np. zboża na cele grzewcze. Podczas korzystania z kotłów ekologicznych należy pamiętać, aby stosować odpowiedni rodzaj opału do posiadanego kotła. Dodatkowo zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi w dokumentacji techniczno-rozruchowej. Ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa podczas oczyszczania popielnika z zanieczyszczeń oraz konserwacji urządzenia po skończonym sezonie grzewczym.

Pompa ciepła

Zanim pojawiły się rozgłaszane apele o zaprzestaniu korzystania ze starych pieców i kotłów grzewczych. Na rynku można było spotkać się z różnymi innowacyjnymi rodzajami dogrzewania mieszkań za pomocą alternatywnych źródeł energii. Do najczęściej dostępnych technologii i rozwiązań wchodziły:

  • pompy ciepła
  • baterie słoneczne
  • kotły ekologiczne na biopaliwo

W przypadku pomp ciepła energia cieplna pobierana jest z parownika i oddawana w skraplaczu, który jest źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania. Sprawność pompy ciepła w bardzo dużym stopniu zależy od poziomu oraz różnicy temperatur źródła ciepła. Główną wadą pomp ciepła jest ich mała wydajność, im mniejsza tym mniejsze ogrzewanie. Szacuje się, że efektywną granicą wydajności pomp ciepła w klimacie umiarkowanym jest temperatura 3 stopni C. Dlatego też sama pompa ciepła nie jest wystarczająca i trzeba wspierać się dodatkowo konwencjonalnymi metodami, takimi jak piece olejowe, gazowe lub na inne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jak działają kotły ekologiczne? Paliwo i korzyści dla środowiska - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska