Spis treści
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas korzysta co najmniej z kilku urządzeń elektronicznych. Ciężko bowiem sobie wyobrazić już funkcjonowanie bez nieodłącznych smartfonów, komputerów, a granie w gry za pośrednictwem konsol to jedna z najpopularniejszych rozrywek. Zazwyczaj użytkowanie tych sprzętów sprowadza się do ich zakupu, a następnie klasycznego korzystania. Co jednak więcej mielibyśmy z nimi robić? Cóż, dbać o nie.
Jak dbać o urządzenia?
Na co dzień zapominamy, że należy dbać o nasze smartfony, komputery i konsole do gier. Nie wystarczy bowiem czyszczenie ich powierzchni, a nawet programy antywirusowe czy ochronne etui to zbyt mało. Sprzęty elektroniczne to bowiem nie tylko ich powierzchnia, ale i wnętrze.
Są różne sposoby, aby zadbać o tę kwestię i o wielu z nich podczas codziennego użytkowania zapominamy. Przykładem mogą być choćby konsole, laptopy i komputery stacjonarne w kontekście chłodzenia. Warto bowiem wiedzieć, że odpowiedzialne dbanie o nie wymaga przynajmniej sporadycznego czyszczenia kratek i wiatraków np. sprzężonym powietrzem.
Oczywiście metody są różne w zależności od urządzenia, ale jeśli sprzęt głośno chodzi, szybko się przegrzewa i wolniej działa, zdecydowanie należy podjąć rzeczone działania konserwacyjne. W przypadku kontrolerów i klawiatur także warto czyścić je, ponieważ w zagłębieniach licznie gromadzą się okruchy, kurz, czy to wszystko, co nanosimy dotykając ich.
iOS, Android, Switch i komputery
Bez względu na to, czy korzystamy ze smartfona z systemem iOS lub Android, a może eksploatujemy komputery, czy gramy na konsoli, są wspólne mianowniki. Głównym z nich jest to, aby dbać o ich wnętrze nie tylko pod względem podzespołów. Równie ważny jest bowiem system, pamięć RAM i zawartość naszych urządzeń.
Zdarza się bowiem, że nasze urządzenie zaczyna wolniej i mniej płynnie działać, wiesza się lub zacina. Konieczne jest wtedy jego „posprzątanie” go pod względem systemowym. Są na to różne sposoby, które w przypadku smartfonów znajdziecie w naszych materiałach:
Ustawienia fabryczne - jak przywrócić?
Tym razem postanowiliśmy skupić się na najskuteczniejszym i jednocześnie nieco radykalnym sposobie, czyli przywracaniu ustawień fabrycznych. Proces nazywany także twardym resetem polega na wyczyszczeniu dysku urządzenia ze wszystkiego, co się na nim znalazło od czasu pierwszego uruchomienia. Stąd właśnie odniesienie do stanu fabrycznego.
W tym przypadku opisaliśmy przywracanie ustawień fabrycznych pod kątem poszczególnych sprzętów. Dzięki temu, w naszej galerii znajdziecie odpowiedzi, jak przywrócić ustawienia fabryczne w:
- Nintendo Switch
- sprzętach z Windows 10
- urządzeniach z Windows 11
- smartfonach z systemem iOS
- smartfonach z systemem Android
Należy przy tym jednak pamiętać, że proces ten usuwa ze smartfona, komputera czy konsoli praktycznie wszystko. Zanim więc go rozpoczniemy, koniecznie musimy zrobić kopię zapasową wszelkich rzeczy, które chcemy zachować, tzn.:
- zdjęć,
- filmów,
- plików tekstowych,
- kontaktów, wiadomości,
- aplikacji
- czy zapisów stanów gier.
Jak przywrócić ustawienia fabryczne? Sprawdź w galerii:
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy