Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać jednorożcem i zarobić miliard dolarów

Maria Mazurek
Rozmowa. Dr Sharon Freeman to amerykańska businesswoman, znawca rynku start-upów, trener biznesu i autorka książki o tym, jak (od zera) osiągnąć sukces.

Co jedzą jednorożce?

Takie mityczne zwierzęta? Tego nie wiem. Ale wiem, czym żywią się „jednorożce w biznesie”. Nazywam tak małe firmy, które startowały od zera, i które w bardzo szybko osiągnęły wartość miliarda dolarów. Nie brzmi jak historia, która powinna wyjść poza sferę snów? Przykładem jest Uber czy Airbnb, portal oferujący noclegi.

Zostały „jednorożcami”, bo miały dobry pomysł. To więc kwestia kreatywności?

Nie tyle kreatywności, co informacji i ich analizy. Nie chodzi o to, by siąść i wymyślić coś całkiem nowego, tylko dokładnie analizować rozwiązania (w różnych dziedzinach codziennego życia), które już są i zastanowić się - czego w nich brakuje? I pomyśleć, jak możemy je ulepszyć. A „ulepszyć” to sprawić, że będą: tańsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze i wzbogacone o dodatkowe zalety.

Czyli?

Zostanę przy Uberze. Jego pomysłodawcy wiedzieli, czego brakuje w taksówkach i jak można zmienić to aplikacją. Łatwiej jest zamówić auto przez nią, niż dzwonić do dyspozytorni. Poza tym ta forma - w której zbieramy dane na temat kierowcy i pasażera - sprawia, że ludzie czują się bezpieczniej. I pasażerowie, i kierowcy. Poza tym zmienili też sposób płatności: aplikacja ściąga zapłatę za przejazd z karty kredytowej. Pasażer nie musi mieć przy sobie pieniędzy, a taksówkarz - martwić się, czy dostanie zapłatę. To tylko jeden przykład firmy, która postąpiła według tego schematu. I osiągnęła sukces.

Ucząc innych przedsiębiorczości, bazuje pani na swoich doświadczeniach?

Swoich i swojej rodziny. Może pani wierzyć lub nie, ale mój ojciec urodził się w 1900 roku. 118 lat temu w USA nie wszystko, też w sferze gospodarki, było dostępne dla mniejszości rasowych. I to, paradoksalnie, pobudzało przedsiębiorczość moich rodziców. Mieli różne drobne biznesy - w branży ubezpieczeń, kosmetyków i innych - bo to był jedyny sposób, żeby dać sobie radę. Rodzice nauczyli mnie więc, że wszystko jest możliwe. I że jeśli są jakieś bariery, to po prostu musisz je omijać.

Rozmawiała Maria Mazurek

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska