Jeżeli dotknęła Cię powódź...

Szymon Sikorski
Robert Szwedowski
Udostępnij:
Wody w rzekach powoli opadają, ujawnia się ogrom strat. Teraz potrzebna jest pomoc. Gdzie jej szukać? Odpowiedź zależy od tego, czy byłeś ubezpieczony na wypadek powodzi lub osuwiska, czy nie, oraz od rozmiaru i typu poniesionych strat.

Masz polisę. Czy obejmuje ona zniszczenia, które poniosłeś? W takiej sytuacji należy jak najszybciej zadzwonić do agenta firmy, z którą zawarłeś umowę. Można też przyjechać do siedziby ubezpieczyciela, ale wtedy tracisz więcej czasu. Idąc na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym koniecznie zabierz ze sobą polisę, a jeżeli druk został zniszczony, numer naszego ubezpieczenia zostanie ustalony na podstawie numeru PESEL. Zabierz zatem dowód osobisty.

Termin zgłoszenia szkody
Na zgłoszenie masz 3 dni od daty zajścia szkody lub uzyskania o niej informacji. Zatem jeżeli dowiedziałeś się o szkodzie będąc na urlopie lub na wyjeździe służbowym, masz również 3 trzy dni na zgłoszenie tego faktu. Jeżeli tego nie zrobiłeś, zrób to jak najprędzej. W przypadku klęski żywiołowej (nawet formalnie nieogłoszonej) pomocne dla ustalenia zakresu szkód są materiały policji i innych służb. Nie należy jednak zwlekać ze zgłoszeniem. W rolnych ubezpieczeniach obowiązkowych jest mowa o terminie niezwłocznym, który nie jest zdefiniowany w ustawie, a więc najlepiej zgłoś szkody jak najszybciej.

Termin oględzin
Po przyjściu do biura musisz być przygotowany na to, że część spraw załatwisz "od ręki", inne będą musiały zaczekać. Wówczas zostanie uzgodniony termin oględzin naszych strat. W tym dniu oczywiście trzeba być w domu. Każdy może pomóc! M.in. w niedzielę, 30 maja, przed kościołami przeprowadzona będzie zbiórka do puszek na pomoc powodzianom

Mniejsze szkody
W przypadku mniejszych szkód możesz liczyć na pomoc na podstawie wywiadu, czyli rozmowy z ubezpieczycielem. Należy w takim przypadku podać, co zostało zniszczone.

Wypłata zaliczki
Gdy ubezpieczyciel uzna, że wypłaci Ci odszkodowanie, możesz poprosić o wypłatę części pieniędzy.

Straty w uprawach
Jeżeli masz polisę, wypłata za straty w uprawach będzie określona wysokością polisy oraz realnymi szkodami.

Straty w inwentarzu
W przypadku strat w inwentarzu nie masz obowiązku szukania padłych zwierząt. Wycena odbywa się na podstawie polisy.

Brak porozumienia
Jeżeli nie będziesz zadowolony z wysokości odszkodowania, przysługuje Ci prawo do wniesienia pisemnej skargi bądź zażalenia na realizację umowy ubezpieczenia. Adresatem skargi oraz właściwym do jej rozpatrzenia jest osoba kierująca jednostką organizacyjną, której działania skarga lub zażalenie dotyczy.

W takim przypadku ubezpieczyciel udzieli Ci odpowiedzi na piśmie, w terminie 30 dni od dnia otrzymania naszej skargi lub zażalenia. W przypadku dalszego braku porozumienia co do wysokości odszkodowania, pozostaje droga sądowa.

Brak polisy. W takim przypadku sytuacja jest trudniejsza. Żadne towarzystwo nic Ci nie wypłaci. Możesz liczyć na pomoc gminy lub Caritasu.

Pomoc gminy
Jeżeli nie miałeś żadnego ubezpieczenia, możesz udać się do urzędu gminy i tam skontaktować się z wyznaczonymi osobami, odpowiadającymi za działania kryzysowe. Na takie spotkanie zabierz dowód osobisty.

Pomoc Caritas
Jeżeli chcesz uzyskać pomoc od Caritasu, skontaktuj się z proboszczem swojej parafii. Zostanie powołana grupa, która oszacuje szkody. O tę pomoc powinny zwracać się osoby, które najbardziej ucierpiały na skutek powodzi i same sobie nie poradzą.

Formy pomocy
Pomoc świadczona powodzianom może mieć formę wypłaty gotówki lub pomocy w naturze. W tym drugim przypadku możesz otrzymać ziemniaki, zboże, koce, ubrania, czystą wodę itp.
Powrót do domu
Jeżeli dotknęło Cię nieszczęście, wówczas bez względu na termin oględzin, przystąp do usuwania skutków żywiołu. Pozostawienie wody, czy resztek organicznych (pozostałości po jedzeniu, fekalia) może powiększyć zakres strat.

Oznacza to, że wszystkie zniszczone rzeczy należy wynieść z zalanych pomieszczeń i złożyć w jednym miejscu. Nie należy ich jednak samodzielnie naprawiać. Takie próby mogą skutkować zarówno porażeniem prądem, jak i kłopotami z uzyskaniem odszkodowania. Stan po ustąpieniu wody należy dokładnie sfotografować. Taki dowód wystarczy.

Po każdym ataku żywiołu, obojętne czy jest to woda, wiatr czy ogień, nasz dom wygląda bardzo źle. Widok ten może przyprawić o kłopoty kardiologiczne. Właśnie z tego powodu do zniszczonego domu nigdy nie wchodź sam.

Możesz wrócić do domu, gdy władze lokalne lub nadzór budowlany ogłoszą, że jest to już bezpieczne.

Wszelkie prace prowadź z pomocą osób dorosłych. Dzieci do 10 lat najlepiej wywieź do znajomych. Dziecko ma naturalną tendencję wpychania palców do ust, zwłaszcza gdy się czegoś boi lub zrani. Takie zachowanie może zakończyć się poważną chorobą.

Myj ręce! Najwięcej zarazków może dostać się do twojego organizmu przez kontakt brudnych rąk z żywnością. Ręce należy myć w roztworze wody i jodyny lub spirytusu i spłukiwać od palców w kierunku ramion (odwrotnie niż zwykle). Rąk po myciu nie wycieraj.

Unikaj kontaktu z wodami powodziowymi, mogą być skażone bakteriologicznie lub chemicznie. Stosuj ubranie ochronne, zwłaszcza na twarz, oczy, genitalia, ręce i nogi.
Może również dojść do porażenia prądem z uszkodzonych i zamoczonych urządzeń.
Obejrzyj ukształtowanie terenu. Jeżeli wydaje ci się, że cały teren się przesunął (upłynnienie gruntu), zawiadom o tym służby ratunkowe. Do takiego domu nie wchodź!

Przed wejściem do budynku, dokładnie obejrzyj ściany, czy nie są popękane i czy nie odchylają się od pionu.

Samodzielnie nie włączaj prądu, gazu, wody. Wezwij odpowiednich techników, którzy sprawdzą prawidłowość działania tych instalacji.

Nie używaj otwartego ognia, ulatniający gaz może doprowadzić do wybuchu.

Unikaj zranienia. Każde uszkodzenie skóry natychmiast dezynfekuj. W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, temperatury, dreszczy, wymiotów, biegunki, zaczerwienia zranionego miejsca, drętwienia zranionej kończyny, udaj się do lekarza.

Wodę z zalanych pomieszczeń, zwłaszcza z piwnic, należy usuwać stopniowo, nie więcej jednak niż 1/3 pierwotnego poziomu dziennie. Zbyt szybkie usunięcie wody może uszkodzić fundamenty.

Osuszanie zacznij od wietrzenia. Jeżeli to możliwe, uruchom centralne ogrzewanie.

Meble w pomieszczeniach odsuń minimum 20 cm. od ścian. Postaraj się je również podnieś z podłogi na minimum 5 cm. Zapobiega to zagrzybieniu ścian i podłóg.

Wynieś na zewnątrz wszystko co zostało zniszczone, a także wszystko, co wolno schnie.

Ściany i sufity w całym domu odkażaj mlekiem wapiennym, zapobiega to rozwojowi toksycznych grzybów.

Drewniane elementy podłóg - jeśli nie musisz ich zmienić, zaimpregnuj na nowo po wysuszeniu.

Zalane przez powódź studnie należy kilkakrotnie odkażać wapnem chlorowanym. Informacje na ten temat uzyskasz w powiatowym inspektoracie SANPID-u lub w urzędzie gminy. Pod żadnym pozorem nie używaj wody z zalanej studni. Nawet mycie rąk może skończyć się poważnymi chorobami a niekiedy śmiercią! Po wykonaniu wszystkich czynności zalecanych przez SANEPID, zawieź wodę do analizy - nie obawiaj się kosztów wszystkie analizy są darmowe!

Łazienki należy wysuszyć, odkazić wapnem i środkami chemicznymi. Nie wolno bez zabezpieczenia skóry i dróg oddechowych stosować silnych związków chloru. Pamiętaj, zmieszanie środków czyszczących na bazie kwasów (kwas fosforowy, czy mrówkowego) z chlorem może spowodować samozapłon i wybuch.

Wyrzuć zamoknięte jedzenie. Tylko żywność w nieuszkodzonych pojemnikach hermetycznych nadaje się do spożycia. Jednak przed otwarciem konserw musisz je umieścić we wrzątku, na co najmniej 15 minut. Po wyjęciu należy konserwę pozostawić do samoistnego wysuszenia.

Sztućce, naczynia, talerze należy wygotować od 20 do 30 minut w roztworze wody i nadmanganianiu potasu, można również stosować jodynę (kupisz to w aptece). O proporcje tych związków z wodą zapytaj lekarza lub farmaceutę.

Nie daj się naciągnąć na zbędne wydatki, typu "cud filtry do wody". Jeżeli z twojego (odkażonego!) kranu płynie woda z sieci miejskiej, to znaczy, że woda ta jest bezpieczna. Jednak unikaj picia wody surowej. Po powodzi profilaktycznie gotuj wodę dłużej niż zwykle, nawet do 15 minut. Unikniesz w ten sposób przykrych dolegliwości żołądkowych.

Obserwuj stan zdrowia wszystkich domowników oraz posiadanych zwierząt, zwłaszcza psów i kotów.

Nie zbliżaj się do nieznanych i dziwnie zachowujących się zwierząt. Uczul na to zwłaszcza dzieci.

Przygotuj się na walkę ze szczurami, karaluchami i innymi insektami.

Pilnuj swojego i cudzego dobytku. Złodzieje grasują. Widzisz coś niepokojącego? Staraj się przestraszyć złodzieja. Nie ryzykuj jednak zdrowia lub życia. Wezwij kogoś na pomoc! Zadzwoń po policję!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie