Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kącik seniora. Czy drżenie rąk to już choroba Parkinsona?

Dr Krzysztof Czarnobilski
Anna Kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii szpitala MSW w Krakowie mówi o chorobie Parkinsona.

Wiele osób w podeszłym wieku skarży się na drżenie rąk. Jeżeli występuje w czasie bezruchu, nazywamy je drżeniem spoczynkowym. Jeśli pojawia się podczas wykonywania świadomego ruchu - mówimy o drżeniu zamiarowym. Drżenie rąk nie zawsze jest objawem patologicznym. Prawie każdy doświadcza go czasami, zwłaszcza gdy wykonuje jakąś czynność w niewygodnej pozycji, na przykład pisze bez podparcia ręki lub trzyma w uniesionej ręce filiżankę.

Może się nasilać się po wypiciu kawy, pod wpływem lęku, zmęczenia. Często pojawia się po lekach, np. wziewnych rozszerzających oskrzela, po neuroleptykach, antydepresantach, lekach przeciwpadaczkowych, niektórych kardiologicznych. Występuje w zaburzeniach metabolicznych w nadczynności tarczycy, uszkodzeniu wątroby. Częstą przyczyną drżenia w każdym wieku jest nadużywanie alkoholu. Drżenie samoistne, określane też jako łagodne, dziedziczne, dotyczy przeważnie rąk oraz głowy, czasem także głosu. Zwykle jest nieznaczne w spoczynku, a nasila się w czasie aktywności, ustępuje po podaniu alkoholu - ale nie polecam tej metody.

Drżenie to nazywane jest niesłusznie drżeniem starczym, ponieważ staje się bardziej wyraźne w podeszłym wieku - występują wtedy drżenia głowy, które wyglądają, jakby osoba chora zaprzeczała czemuś lub potakiwała. Drżenie rąk w chorobie Parkinsona jest drżeniem spoczynkowym, ale oprócz niego jest wiele innych objawów, jak np. mimowolne ruchy palców dłoni - "objaw liczenia pieniędzy", wzmożone napięcie mięśni, maskowata twarz, spowolnienie ruchowe, poruszanie się "małymi kroczkami". Choroba ta dotyczy ok. 1,5 % osób powyżej 70. roku życia, a jej leczenie, głównie farmakologiczne, jest leczeniem objawowym, ale może też spowalniać postęp choroby. Najczęstszą przyczyną drżenia są zmiany w mózgu, w tzw. układzie pozapiramidowym, który jest odpowiedzialny za ruchy niezależne od naszej woli. Drżenie rąk występuje też w chorobach móżdżku i ma charakter zamiarowy, czyli pojawia się przy sięganiu do jakiegoś celu. Może ono być też związane ze zmianami w układzie nerwowym, spowodowanych stwardnieniem rozsianym. Gdy zauważymy u siebie drżenie rąk, nie należy panikować, ale najlepiej skonsultować to z lekarzem, który może zalecić leczenie skutecznie łagodzące objawy. Czasem wystarczy ograniczenie używek (kofeiny), właściwy (aktywny) odpoczynek, techniki relaksacyjne, odpowiednia pełnowartościowa dieta.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska