Kajakarstwo górskie. Klaudia Zwolińska, Krzysztof Majerczak i Grzegorz Hedwig w ME w slalomie w Ivrei wywalczyli przepustki na IO w Tokio

Krzysztof Majerczak
Krzysztof Majerczak Anna Kaczmarz
W mistrzostwach Europy w slalomie kajakowym we włoskiej Ivrei (8-9 maja 2021) Polacy walczyli nie tylko o medale (tych akurat nie zdobyli), ale także o olimpijskie przepustki i miejsca w kadrze na najważniejszą imprezę sezonu. Do Tokio w lecie udadzą się debiutanci: Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) i Krzysztof Majerczak (Pieniny Szczawnica), a także doświadczony Grzegorz Hedwig (Start).

Klaudia Zwolińska tuż na podium ME w slalomie kajakowym

Zwolińska jako jedyny przedstawiciel naszej reprezentacji awansowała do finału K-1, zajęła w nim 4. miejsce (gdyby nie 2 pkt karne, miałaby medal). Dla młodej kajakarki (startującej jeszcze w kategorii U-23) to znakomity wynik, a dodatkowo zapewniła sobie miejsce w reprezentacji Polski na igrzyska w Tokio.

W tej rywalizacji okazała się lepsza od mającej już na koncie olimpijskie występy Natalii Pacierpnik, która we Włoszech odpadła w półfinale.

Krzysztof Majerczak zadebiutuje na igrzyskach

Debiut na igrzyskach czeka także innego młodego zawodnika - Krzysztofa Majerczaka (Pieniny Szczawnica), który był najlepszym z Polaków w K-1. W półfinale zajął 12. miejsce (do finału dostała się najlepsza „10”, zabrakło do niej 0,36 s), ostatecznie w ME wywalczył dla kraju (i siebie) przepustkę na IO.

Ta nominacja to spora niespodzianka. W tej konkurencji faworytem był najbardziej utytułowany polski „góral” w ostatnich latach Mateusz Polaczyk, ale jemu występ w Ivrei zupełnie nie wyszedł. W kwalifikacjach najpierw pojechał zbyt wolno, w drugiej próbie miał najlepszy czas, lecz dostał 50 pkt karnych za ominięcie bramki i szansa przepadła. Dodajmy, że to kolejna sensacja w tym sezonie, wcześnie krajowych kwalifikacji do kadry nie przebrnął olimpijczyk z Pekinu Dariusz Popiela i na ME nie pojechał.

Hedwig znów powalczy o olimpijski medal

W niedzielę rywalizowali kanadyjkarze. Wśród mężczyzn najlepszy z Polaków okazał się Grzegorz Hedwig (to on na MŚ wywalczył dwa lata temu kwalifikację dla naszego kraju). 17. miejsce to wynik raczej poniżej oczekiwań, ale dający mu prawo startu na kolejnych w karierze igrzyskach.

W C-1 kobiet najlepszą z Polek była Aleksandra Stach (KKK), odpadła w półfinale. Nie wywalczyła jednak miejsca na IO, ale nie straciła jeszcze całkowicie szans. Jest pierwszą z rezerwowych, jeśli ktoś inny zrezygnuje ze startu, to ona zajmie wolne miejsce.