Spis treści
Zima. Jakie prace można wykonać w ogrodzie w grudniu, styczniu, lutym?

W styczniu przede wszystkim sprawdzamy okrycia młodych drzew, które mógłby uszkodzić mróz (jeśli jest zapowiadany). W tym okresie zimy bielimy drzewa owocowe, żeby opóźnić puszczenie soków przez roślinę w ciepłe dni. Ponowne nadejście mrozów mogłaby poczynić wiele szkód.
Przeczytaj również: Ciepła zima jest bardzo niebezpieczna dla roślin. Może pozbawić nas owoców i zmniejszyć plony zbóż.
Bielenie drzew wapnem powoduje, że odbijane promienie słoneczne nie nagrzewają tak drzewa, jak w przypadku ciemnego pnia.
Zimą możemy już zaopatrywać się w nasiona, które niebawem przydadzą się do przygotowania rozsad. Możemy także zgromadzić materiały, jeśli planujemy nowe podniesione rabaty czy pergole. Styczeń to dobry moment na projektowanie ogrodu i przygotowywanie się do zmian.
W lutym zaczynamy produkcję rozsad, np. kapusty, kalafiorów, kalarepy, sałaty, selerów, porów czy pomidorów do szklarni i tuneli foliowych.
W lutym warto zebrać z drzew oprzędy z gąsienicami, usuwamy też złoża zimujących jaj i zmumifikowane owoce, podpowiada Wielkopolska Izba Rolnicza. W drugiej połowie zimy, jeszcze w lutym, rozpoczynamy cięcie drzew owocujących:
- jabłonie,
- grusze,
- śliwy.
WIR: W drugiej połowie lutego po przejściu silnych mrozów w suche i cieplejsze dni można przystąpić do prześwietlania drzew i krzewów owocowych.
To również czas na przycięcie porzeczek i agrestu, aby zapewnić obfite owocowanie. Usuwamy pędy zasychające, chore lub uszkodzone, te pokładające się i stare. Wycinamy pędy, które zagęszczają środek i uniemożliwią potem równe dojrzewanie owoców.
Uważaj z przycinaniem porzeczek. Czarne tworzą pąki kwiatowe głównie na pędach jednorocznych, nie skracaj ich. Porzeczki czerwone i białe owocują głównie na krótkopędach i dlatego pozostawione nowe pędy jednoroczne skraca się na wysokości 40-50 cm, żeby się rozkrzewiły.
Wiosna w ogrodzie. Prace w marcu, kwietniu, maju

W marcu prace w ogrodzie nabierają tempa. Kto nie przyciął drzew owocowych, to jest teraz jeszcze czas na cięcie formujące i prześwietlanie jabłoni, grusz i śliw. W przypadku drzew posadzonych jesienią czekamy do drugiej połowy marca z formowaniem koron.