Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Milion pielgrzymów odwiedziło Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w 2021 roku [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogumił Storch
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wychodzi z pandemicznego marazmu. W 2021 roku odwiedziło je trzy razy więcej pielgrzymów i turystów niż w 2020 roku.

Przed pandemią koronawirusa Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedzały tłumy turystów i pielgrzymów. To się zmieniło z początkiem 2020, gdy pojawił się Covid-19. Teraz sytuacja wraca do normy.

Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogumił Storch

Wszystkich przybyłych do sanktuarium w ciągu minionego roku zarejestrowano dokładnie 1 mln 005 tys. 463 osób.

Stało się tak, mimo iż obostrzenia pandemiczne w 2021 roku nadal tu obowiązywały. Na dodatek po raz kolejny niemożliwe było zorganizowanie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. W tygodniu odpustowym odbywały się wszystkie nabożeństwa i sprawowano sakramenty, ale odwołano wydarzenia towarzyszące, zazwyczaj gromadzące tłumy ludzi.

Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogumił Storch

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbyła się w kalwaryjskiej bazylice. Pielgrzymi, którzy nie mogli przebywać wewnątrz świątyni, modlili się na Dróżkach Kalwaryjskich, ponieważ nabożeństwo było nagłośnione na trasie dróżek. W modlitwie również uczestniczyli wierni za pomocą transmisji internetowej.

Miniony czas, podobnie jak wcześniejszy rok, był naznaczony pandemią. Notowany był wysoki wskaźnik uczestniczących w modlitwie za pomocą transmisji internetowej, która odbywa się w sanktuarium przez cały dzień - wyjaśnia ojciec Tarsycjusz Bukowski z Biura Prasowego Sanktuarium. - Jednak uroczystości, mimo, że przebiegały zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, zgromadziły rzesze pątników - dodaje.

W 2021 roku przybyło tu trzy razy więcej ludzi niż rok wcześniej.

Przez cały odpustowy tydzień w bazylice i na dróżkach modliło się ok 170 tys. wiernych. Wielu pielgrzymów przybyły także na doroczną Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która miała miejsce w niedzielę, 5 września. Wśród przybywających pielgrzymów szczególnie zaobserwowano wzrost osób modlących się na Dróżkach Kalwaryjskich i w bazylice w gronie rodziny

zaznacza ojciec Bukowski.

Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogumił Storch

Sporo pielgrzymów przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej także indywidualnie.

W minionym roku kalwaryjscy zakonnicy spędzili 3 340 godzin w konfesjonale. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia Słowa Bożego, jest jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50 746 pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Zorganizowanych grup spoza Polski przybyło jedynie 15.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden ze skarbów UNESCO

420 lat temu, Mikołaj Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski przekazał ojcom z zakonu Bernardynów tereny w Kalwarii Zebrzydowskiej pod budowę klasztoru. Niedaleko od bazyliki i klasztoru znajdują się 42 kaplice i kościoły tworzące tzw. dróżki kalwaryjskie.

Sanktuarium i bazylika są dziś z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. 1 grudnia 1999 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, na posiedzeniu w Marrakeszu (Maroko), postanowił wpisać manierystyczny zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i Dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska