Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Tarnowie po wielkim remoncie. Oryginalną bramę z kirkutu od 30 lat eksponuje muzeum w Waszyngtonie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kirkut niedawno przeszedł kompleksowy remont. W trakcie prac odnowionych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie.
Kirkut niedawno przeszedł kompleksowy remont. W trakcie prac odnowionych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie. Paweł Chwał
W 1991 roku prezydent RP Lech Wałęsa, podczas podróży do Stanów Zjednoczonych podarował oryginalną bramę z cmentarza żydowskiego w Tarnowie powstającemu w Waszyngtonie Muzeum Holocaustu. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta, o ogromnej wartości historycznej, na którym spoczywa wielu jego mieszkańców, którzy przez wieki współtworzyli Tarnów.

FLESZ - Dąb Chrobry nie wypuścił w tym roku żadnego listka

od 16 lat

Brama z cmentarza w Tarnowie eksponatem w muzeum w Waszyngtonie

Na wywiezienie bramy za ocean zgodziła się na początku lat 90 Żydowska Gmina Wyznaniowa, ale gest ten został odebrany z niezadowoleniem przez ówczesne władze i mieszkańców Tarnowa. Przeciw był m.in. Adam Bartosz - ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego, obecnie Przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

- Nie podobała mi się forma, w jaki sposób zostało to wówczas załatwione – mówi. - Niemniej jednak z perspektywy tych 30 lat patrzę teraz na to nieco inaczej. Brama jest eksponowana w potężnym muzeum. Miliony zwiedzających, którzy je odwiedzili, mogli dzięki temu dowiedzieć się o Tarnowie – przyznaje.

Przy wejściu do tarnowskiego kirkutu od 30 lat wisi wierna kopia bramy eksponowanej w muzeum Waszyngtonie, wykonana w tym samym zakładzie, co oryginał.

Sam cmentarz to jedna z najstarszych (założony pod koniec XVI wieku) i największych nekropolii żydowskich na południu Polski. Na powierzchni 3,2 ha znajduje się ok. 4 tys. zachowanych nagrobków, w tym wielu znanych i zasłużonych dla miasta postaci.

Remont kirkutu w Tarnowie wzorowy

Kirkut niedawno przeszedł kompleksowy remont. W trakcie prac odnowionych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie. W budynku przedpogrzebowym przygotowano interaktywną wystawę dla niepełnosprawnych i niewidomych.

– To przykład na całą Polskę i Europę, jak powinna wyglądać restauracja cmentarza z pełnym szacunkiem dla zmarłych i żydowskiej tradycji – podkreśla Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Odnowa tarnowskiego kirkutu kosztowała ponad 3 miliony złotych, w tym 2,2 mln to dotacja pozyskana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie z Unii Europejskiej. Swój wkład miało także województwo małopolskie, minister kultury, austriacki Czarny Krzyż oraz miasto Tarnów. Pozostałe pieniądze w kwocie ponad 550 tys. zł zebrane zostały przez komitet od darczyńców z całego świata.

Cmentarz można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9-13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska