Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłęby żółtawego dymu z huty. WIOŚ wyjaśnia [WIDEO]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Dym wydobywający się z huty. Zdjęcie z wtorku, godz. ok. 10.30 rano
Dym wydobywający się z huty. Zdjęcie z wtorku, godz. ok. 10.30 rano Fot. Czytelnik
Mieszkaniec Krakowa przysłał nam zdjęcie, na którym widać kłęby gęstego dymu wydobywające się z huty ArcellorMittal. Zgłosiliśmy to do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektorzy stwierdzili, że nie doszło do awarii i wszystko jest w nomie.

Denerwuje Cię coś w Krakowie? Nie zgadzasz się na fuszerki w mieście? Daj nam znać! Czekamy na Twoje informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

Dym, gęsty i żółtawy, mieszkaniec zauważył we wtorek koło godziny 10.30 rano. Z huty dostaliśmy informację, że żółtawy dym to efekt zabarwienia tej emisji przez obecność tlenków żelaza.

- Obecność tlenków żelaza w powietrzu powoduje stres oksydacyjny - który wywołuje miażdżycę, nowotwory i inne ciężkie choroby. Mieszkańcy Krakowa są bezbronni wobec poczynań Mittala. Co rusz mamy do czynienia z tzw. zdarzeniami awaryjnymi. Problemy z emisjami z koksowni, wielkiego pieca i innych obiektów na terenie huty. Teraz chcemy, żeby WIOŚ wyjaśnił skąd się bierze "błękitny pył". Chcemy żeby ten kto go emituje płacił za koszty usuwania - apeluje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Ze sprawą zgłosiliśmy się do WIOŚ, który od zeszłego tygodnia prowadzi kontrolę w hucie w związku ze wspomnianym "błękitnym pyłem". Przy okazji przyjrzeli się więc kwestii, którą im zgłosiliśmy. Inspektorzy zaznaczają, że w ostatnich dniach nie doszło do żadnej awarii w hucie. Skąd więc żółtawy dym?

- Na fotografii widać budynek Wydziału Stalowni. Emitowany jest stamtąd nadmiar pary wodnej. Po lewej stronie widać żółtawy strumień pary. Jest on emitowany z komina konwertorów. Konwertory wyposażone są w urządzenia ochronne mokre, z kominów emitowana jest para wodna, w niektórych fazach pracy konwertorów para ta zawiera niewielka ilość tlenków żelaza. Tlenki żelaza maja brunatne zabarwienie i ich niewielka ilość zabarwia parę na żółty kolor. Urządzenia ochronne konwertorów były remontowane w trakcie ostatniego remontu wielkiego pieca - wyjaśnia Kazimierz Liszka, główny specjalista WIOŚ.

Od początku ubiegłego roku w krakowskiej hucie, w wyniku awarii, wydostało się do atmosfery blisko 5 tys. kilogramów pyłów. Wynika to z raportu na temat zanieczyszczenia powietrza w 2015 i na początku 2016 roku, który przygotował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Arcelor Mittal zapewnia, że nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Były to tzw. zdarzenia awaryjne. We wtorek mieliśmy do czynienia z kolejnym?

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kłęby żółtawego dymu z huty. WIOŚ wyjaśnia [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska