Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Jak się chronić? Obroże dla zwierząt na kleszcze - jaką wybrać?

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Kleszcze - jak się przed nimi uchronić i jak chronić zwierzęta?
Kleszcze - jak się przed nimi uchronić i jak chronić zwierzęta? 123rf
Kleszcze po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Ich aktywność życiowa związana jest ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jak zabezpieczyć siebie i zwierzęta przed kleszczami? Sprawdźcie.

Kleszcze - gdzie występują?

Kleszcze to pajęczaki, które do życia potrzebują krwi. Jednakże w ich przypadku wygląda to nieco inaczej niż u komarów. Komarom do przeżycia wystarczy niewielka ilość krwi, natomiast kleszcze potrafią być przytwierdzone do swojej ofiary nawet 15 dni. W Polsce istnieje 20 gatunków kleszczy, z czego najbardziej niebezpieczne są dwa: kleszcze pospolity i kleszcz łąkowy.

Większość kleszczy oscyluje zwykle w granicach kilku lub kilkunastu milimetrów. Odróżnienie głodnego od najedzonego kleszcza jest łatwe - kleszcz, który dopiero chce się najeść jest płaski i przypomina pestkę, natomiast kleszcz, który już wbił się w ofiarę jest wypukły i kulkowaty.

Pajęczaki te zwykle występują w lasach, na obrzeżach lasów, w ściółce leśnej, w parkach, w trawie, zaroślach i na łąkach. Mogą być wszędzie, gdzie rosną krzewy i wysoka trawa, czyli nawet w ogródkach przydomowych i na placach zabaw.

Kleszcze - gdzie się wbijają? Czy kleszcze gryzą przez ubranie?

Kleszcze zwykle wchodzą na swoją ofiarę, gdy ta otrze się o krzew, drzewo lub trawę. Są najbardziej aktywne od marca do października. Kleszcze najlepiej czują się w temperaturze 8-12 stopni. Do ugryzienia kleszczy dochodzi, gdy owad przyczepia się do ciała ofiary aparatem gębowym. Po prostu wbija go w tkankę skórną. Zwykle takie ugryzienie jest bezbolesne, dlatego poleca się, aby po każdym spacerze w miejsca, gdzie jest dużo roślinności, przejrzeć dokładnie ubranie i całe ciało. Kleszcze najczęściej gryzą w pachwiny, zgięcia stawów, szyję i uszy, zatem przy oględzinach najlepiej skupić się na tych miejscach.

Ukąszenie kleszcza co robić?

Ukąszenie kleszcza nie zawsze musi być groźne. Jednak należy być bardzo ostrożnym, gdyż kleszcze przenoszą poważne choroby - boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Gdy tylko zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć. Najlepiej użyć w tym celu specjalnego urządzenia, które można dostać w aptece, ale przyda się także zwykła pęseta. Przed operacją należy umyć ręce, aby zapobiec zakażeniu.

Kleszcze u psa. Kleszcze u zwierząt. Jak zapobiec? Obroże dla zwierząt na kleszcze

Jeśli mamy zwierzęta, bardzo ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie go obejrzeć, aby upewnić się, że pupil nie przyniósł ze sobą kleszcza. Kleszcze lubią wilgotne i ciemne miejsca, zatem u psów i innych zwierząt najczęściej gryzą w uszach, pod obrożą, pod ogonem i pod pachą. Kleszcza z ciała zwierzęcia usuwa się tak samo jak w innych przypadkach. Jeśli jednak zauważamy jakieś zaczerwienienia lub krostki, należy udać się do weterynarza.

Obroża dla zwierząt na kleszcze. Obroża na kleszcze: jak działa?

Najprostszym sposobem na ochronę zwierzaków przed kleszczami jest zakupienie specjalnej obroży na kleszcze. Taka obroża zawiera związki chemiczne, które zabijają kleszcze, zanim przekażą zwierzętom jakąś groźną chorobę. Niektóre z obroży mają właściwości odstraszające pasożyty, ale inne chronią także przed chorobami, zatem lepiej wybrać obrożę od sprawdzonego producenta, zapłacić więcej i kupić taką z większą skutecznością. Obrożę na kleszcze zakłada się zwykle zwierzęciu na na 3-8 miesięcy. Po tym czasie obrożę trzeba wymienić na nową. Obroże na kleszcze można kupić w sklepach zoologicznych, w internecie oraz w gabinetach weterynaryjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska